Denizli Makine Organize Sanayi Bölgesi start aldı

Denizli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tabelası, Honaz İlçesi’ne bağlı Gürlek Mevkii’nde tahsis edilen 2 bin 40 dekarlık alana düzenlenen törenle dikildi.

Denizli Makine Organize Sanayi Bölgesi start aldı

Yaklaşık 2 yıldır süren zorlu bir mücadele sonucu, Denizli Valisi Hasan Karahan, Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin çabaları, AK Parti Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı’nın sıkı tabi sonucunda tahsis edilen Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne 2 bin 400 dekarlık alana tabela dikildi. Honaz İlçesi’ne bağlı Gürlek Mevkii’ndeki alanda gerçekleşen törene; AK Parti Milletvekili Şahin Tin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, MAKSİAD üyeleri, Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcı sanayicileri katıldı.

“HAYALİMİZ GERÇEK OLDU”

2 yıl boyunca Denizli ile Ankara arasında mekik dokuduklarını belirten MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, “İnşallah, yıllardır beklenen Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi levhasını diktik. Yakın zamanda binalarımız da dikilecek. Hem istihdam hem üretim açısından Denizlimize ve ülkemize önemli katkılarımız olacaktır. İlimiz tekstil merkezi durumunda. Tekstilde kullanılan birçok makineyi de bizlerin yapması gerekiyor. Denizli makinacılarla birlikte şaha kalkacak. 2 bin 400 dekar alanımızın tamamından, bin 300 adet kullanım alanı çıkıyor. Şu anda 60’ın üzerinde yatırımcımız var. Bu sayının hızla artacağına inanıyoruz. Emeği geçen ve burada isimlerini sayamadığım herkese çok teşekkür ediyorum. Hayallerimiz gerçek oldu” dedi.

“ÖNCELİK MAKİNECİLERE VERİLMELİ”

Ülkelerin kalkınmasında, makinecilerin büyük önemi bulunduğunu söyleyen DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Dünya ile rekabet eder duruma geldik. Bu yıl en büyük ihracat artışını makineciler gerçekleştirdi. Bunun için de kaynak aktarımında öncelik makinecilere verilmeli. Bir OSB kurulması planlanıyorsa eğer, bence ilk önce makine OSB’lerin kurulmasını isterim. Bizim mühendislerimiz çok yetenekli. Yeter ki fırsat verelim. Birçok ülkeden çok daha iyi makine üretimini gerçekleştirebiliriz. Bunun için de kaynak aktarımı, öncelikle makine sanayine aktarılmalı. İhracatta en büyük artış makine sanayinde oldu” şeklinde konuştu.

“OLMAZ DENİLENİ, OLDURDUK”

AK Parti Milletvekili ve MAKSİAD Kurucu Üyesi Şahin Tin, “Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi fikri ortaya çıktığında, birçok kişi ‘olmaz’ dedi. Hep birlikte el ele vererek, ‘olmaz’ denileni oldurduk. 2 yıldır süren yoğun uğraşı sonucu bu aşamaya geldik. Birçok kişinin, bu olayın gerçekleşme ihtimaline çok sıcak bakmadığı bir ortamda, birçok kişinin inanmadığı bir ortamda, bu günlere gelindi. Bugün Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin levhasını astık” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER