Denizli Milletvekili Nilgün Ök: “Maaşları yüzde 40 arttı”

TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edilen 2022 Yılı Ek Bütçe Kanunu’nu değerlendiren Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Emekli ve kamu çalışanlarının maaşlarında yaklaşık yüzde 40 artış olacaktır” dedi.

Denizli Milletvekili Nilgün Ök: “Maaşları yüzde 40 arttı”

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, TBMM Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edilen 2022 Yılı Ek Bütçe Kanunu’nu değerlendirdi. Vatandaşların refahını artırmak ve ülkenin stratejik öneme sahip yatırımlarını hızla tamamlanabilmesini sağlamak amacıyla Ek Bütçe Kanun Teklifi ihtiyacının ortaya çıktığını vurgulayan Nilgün Ök; “Yılbaşında öngörülen bütçe açığı 78 milyar liraya düşmüş, kamunun borçlanma ihtiyacı azalmıştır. 2002 yılında toplanan her 100 liranın 86 lirası faize giderken bugün bu rakamın 15 lirası faiz ödemesinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla harcamalardaki faiz oranı, ek bütçede yüzde 8,3'e gerilemiştir. 1 trilyon 81 milyar tutarındaki bu ek bütçenin 216,9 milyarını personel ödemelerine, 154 milyarını emekli aylıklarının iyileştirilmesine ayırdık. Böylece emekli ve kamu çalışanlarının maaşlarında yaklaşık yüzde 40 artış olacaktır. Bununla birlikte vatandaşlarımızın hanelerinde tükettikleri enerjiyi piyasa fiyatlarının çok daha altında kullanımlarını sağlamak için 134,5 milyar ayırdık. Stratejik yatırımların hızla tamamlanması için 109 milyar lira, mahallî idarelerin daha etkin çalışabilmesi amacıyla 103,3 milyar lira; ayrıca engelli, evde bakım destekleri, yaşlı ve muhtaç ailelere yardım ödemeleri ile sosyal yardım amaçlı giderler için 44,8 milyar lira ilave ödenek sağlamış olacağız. Çiftçilerimize verilecek ilave tarımsal destekler için de 37,1 milyar TL ayrılmıştır. Dolayısıyla bu ek bütçe, dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza doğrudan doğruya yapılacak olan desteklerin karşılanabilmesi için önemlidir. Bu bütçenin tamamı hiçbir şekilde vatandaşımıza ilave vergi yükü konulmadan, vatandaşımızın vergi miktarlarını artırmadan, güçlü büyümenin getirmiş olduğu vergi miktarlarındaki artışlarla karşılanacaktır” diye konuştu.

“EK BÜTÇE, MİLLETİMİZİN EKONOMİK STANDARTLARINI YÜKSELTMEYE YÖNELİK”

Ülkeyi orta ve uzun vadeli hedeflerine ulaştırmak için tüm gayretleri ile çalıştıklarını ifade eden Nilgün Ök, şunları aktardı: “Küresel ekonomide yaşanan dalgalanma emtia fiyatından artışa, tedarik zincirinden kırılmaya kadar etkisini sürdürüyor. Türkiye, bu krizi fırsata çevirmek için tüm imkânlarını seferber etmiştir. Ülkemizi, eskiden olduğu gibi denklemin dışına itmek isteyenlerin kur, faiz ve fiyat artışları üzerinden yapılanları görüyoruz. 2022 yılı ek bütçesi, milletimize sunacağımız hizmet hamlesi olup vatandaşımızın ekonomik alım gücünü yükseltmeye yöneliktir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER