“Denizli'miz teknik tekstilin de lideri olacak”

Heimtextil & Techtextil Fuarı kapsamında Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası iş birliği ve KOSGEB'in desteğiyle gerçekleştirilen Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı toplantısında konuşan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan; “Dokumanın anavatanı, tekstilin başkenti, ev tekstilinin mucidi Denizli'miz zamanla teknik tekstilin de lideri olacaktır” dedi.

“Denizli'miz teknik tekstilin de lideri olacak”

Denizli Ticaret Odası (DTO), Heimtextil & Techtextil Fuarı kapsamında Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) iş birliği ve KOSGEB'in desteğiyle gerçekleştirilen Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı toplantısını Frankfurt'ta gerçekleştirdi. Toplantıya; DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın yanı sıra Denizli Milletvekili Şahin Tin, KOSGEB Denizli Müdürü Dr. Aziz Acar, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taşevli, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Necip Filiz, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Ahmet Taş, DTO Genel Sekreter Yardımcısı Tekstil Mühendisi Dr. Akay Gündoğan ile Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ile TD-IHK ve DTO üyesi iş insanları ile basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Erdoğan, Avrupa Birliği tarafından 5 milyon euroluk hibe almaya hak kazanan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri ile hayata geçirdikleri Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi hakkında detaylı bilgi verdi. Denizli’yi dokumanın anavatanı, tekstilin başkenti ve ev tekstilinin mucidi olarak nitelendiren Başkan Erdoğan; “Yakın gelecekte, bu çabalarımızla teknik tekstilin de lideri haline gelecektir” dedi. Sanayiye yön verecek, tekstilciye çağ atlatacak büyük bir projeyle, Denizli’de yine bir ilke imza attıklarını vurgulayan Başkan Erdoğan, “Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerimizin dokumacılık ve havlu bornoz üretiminde binlerce yıldır edindiği tecrübe, bilgi ve birikimlerine artı bir değer daha katmak istedik. Ürünlerinin katma değerini artırarak üreticilerimize ve ihracatçımıza daha fazlasını kazandırmak amacıyla Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi hazırladık. Avrupa ve Türkiye’de teknik tekstille ilgili makine ve teçhizatın tamamının bir arada olduğu tek merkez bizimkisi. Yani artık Ar-Ge çalışmalarımız için Amerika Birleşik Devletleri veya başka ülkelere gitmeye gerek kalmayacak. Amacımız Denizli’mizin ve ülkemizin sektörlerini güçlü kılmak, ihracatımızı artırmak, istihdamımıza katkı vermek; dolayısıyla da sosyal yaşama olumlu etki etmektir” diye konuştu.

“SANAYİDE KÜMELENME ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Sanayide kümelenme çalışmaları yaptıklarını da açıklayan Başkan Erdoğan, “Aynı, tamamlayıcı ya da benzer iş kolundaki, birbirleriyle iş birliği yapabilecek üretici işletmelerimizle onları destekleyici iş alanlarındaki firmalarımızı ve kurumlarımızı bir araya getiriyoruz. İş birliği, güç birliği oluşturuyoruz. Yeni bir iş anlayışı ile iş yapış şekli kazandırarak, yeni iş alanlarının ve yeni kurulacak işletmelerin önünü açmak, bu yöndeki ivmemizi hızla yükseltmek istiyoruz. Yeni fikirler ile tasarımları olanlar, Teknik Tekstil Merkezi’mizden faydalanabilecekler. İsteyenler, Denizli Teknik Tekstil Merkezimizde, yeni fikirler ile tasarımların numunelerini elde etmek için çalışılabilecekler” dedi.

“İHRACATÇI KOBİ’LERİMİZİN SAYISI HIZLA ARTACAK”

Başkan Erdoğan, Denizli Ticaret Odası olarak, üyelerini dünyanın en büyük fuarlarına götürdüklerinin de altını çizdi. Erdoğan, “Yurt içi ve yurt dışı fuarları, göreve geldiğimiz günden bu yana çok önemsiyoruz. Bugüne kadar, dünyanın önde gelen uluslararası ve bölgesel tüm fuarlarına çeşitli sektörlerdeki binlerce üyemizi gönderdik. Fuar organizasyonları boyunca ekiplerimizle eşlik ettik. İnanıyorum ki, üyelerimiz buralardan edindikleriyle, daha rekabetçi bir hale gelecekler. Sınırlar ötesine hatta tüm dünyaya açılacaklar. Yine bu sayede, ihracatçı KOBİ’lerimizin sayısı hızla artacaktır. Bizler, üyelerimiz için varız… Onlar, her şeyin en güzeline ve en iyisine layıklar. Bu duygularla, çok daha fazla çalışacak, üretecek, ülkemize hizmet edecek, ihraç edecek, kazanacak ve kazandıracağız. Frankfurt’taki bu fuara, aylarca süren bir hazırlıktan sonra geldik. Denizli’den bu yıl Heimtextil Fuarı’na 50’ye yakın firmanın yanı sıra ilk kez teknik tekstille ilgili 12 firmamız da DTO ve AB desteğiyle stant açtı. Ayrıca KOSGEB desteğiyle ziyaret ve iş görüşmeleri yapmaları amacıyla 100 firmamız ile üyemizi de Denizli’den Almanya’ya getirdik. KOSGEB Müdürümüz Sayın Dr. Aziz Acar ile KOSGEB Başkanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli Ticaret Odası bünyesindeki 30 meslek komitemizi de yine KOSGEB desteğiyle bundan sonraki fuarlara da göndermek istiyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Başkan Erdoğan’ın çok güzel hizmetlere, projelere imza attığını belirtti. “Bugüne kadar görülmemiş bir oda başkanlığı yapıyor. Üyelerinin fuar organizasyonlarına katılmalarını sağlamasının yanı sıra farklı birçok alanda işbirliği gerçekleştirmek için de çabalıyor” diyen Milletvekili Tin, Başkan Erdoğan’ı tebrik etti. Milletvekili Tin, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası ile yapılan toplantının da önemine dikkat çekti; “Yurt dışında yapılacak olan yatırımlarda para önemlidir ama ikinci derecededir. Asıl önemli olan ise bilgi ve tecrübedir. Bu ikisi olmazsa doğruya gidemezsiniz. O yüzden iyi akıl almak ve işi bilen iyi insanlarla iş yapmak gerekiyor” dedi. Şahin Tin, bir tekstil ürününün pahalı cep telefonu markasıyla eş değer fiyatla satılması durumunda teknik tekstille ile ilgili başarının yakalanmış olacağını da sözlerine ekledi.

“BİZ SİZE DESTEK VERELİM; SİZ DE BİZİ DESTEKLEYİN”

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu ise konuşmasında DTO üyeleri ile üçüncü kez bir araya geldiklerini söyledi. Özoğlu, “Pandemi öncesinde Berlin’de, geçen yıl da Anuga Fuarı vesilesiyle Köln'de bir araya gelmiştik; şimdi de Frankfurt'tayız. Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Aramızda var olan güzel ilişkiyi daha da iyileştirmek bizlerin ümididir. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesini, daha iyi hale getirilmesini sağlamak istiyoruz. Biz, bu konuda bir köprüyüz. İki ülkenin ticaretinin gelişmesi için bu tip aktivitelerde önemli rol oynamaya çalışıyoruz. Biz size destek verelim; siz de bizi destekleyin. Destekle, odalarımızı çok daha güçlü ve çok daha sağlam hale getirelim” dedi.

ALMANYA PAZARINI ANLATTILAR

Açış konuşmalarının ardından Katma Değerli Tekstil Yolunda Almanya Pazarı Toplantısı’na geçildi. English Home Almanya Temsilcisi Ercüment Ak, Kiğılı Almanya Direktörü Kerem Bul ile Manhattan Capital Inverst Genel Müdürü Hakan Tunalı birer konuşma yaparak, Almanya pazarı ile ilgili bilgi verdi; katılımcıların sorularını yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER