Denizli'nin duayen iş insanından önemli açıklamalar

BBC Türkçe’nin ekonomi ve ihracat konulu programına konuk olan Denizli’nin duayen iş insanlarından Gamateks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aydınlı, “Ben bütün hayatımı bu işe adadım. Neden yaptık? Ülke, istihdam ve insanı sevdiğimiz için yaptık. O zaman bizim dinlenmemiz gerekiyor. Sanayici belirsizliği götüremez” dedi.

Denizli'nin duayen iş insanından önemli açıklamalar

Denizli’nin tekstil duayenlerinden olan Gamateks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aydınlı, BBC Türkçe’nin ekonomi ve ihracat konulu programına konuk oldu. İhracat destekli bir ülkede yaşamak için girdi maliyetlerin az olması gerektiğinden söz eden iş insanı Aydınlı; “Her ülke ödemeler dengesinin sıfır olmasını hatta artı vermesini ister. Türkiye’deki yeni ekonomik modelle cari açığın azalması ve yok olması üzerine bir savaş veriliyor. Tekstilde dışa bağımlılığımız çok fazla. Doğalgaz, elektrik, petrol, kimyasal boya bunların hepsi maliyet unsurudur. Burada bir gider bir de gelir tarafı var. Satışlarımız euro, dolar ve sterlin üzerinden ama giderlerimiz de bu para cinsleri üzerinden oluyor. İşletmelerimizde 3 bin 500 kişi çalışıyor. Bu 3 bin 500 kişi kaç ay zarara tahammül edebilir. Döviz kurları ile işletmenin giderlerinin dengeli olmadığı yerde çanlar çalar. Bunu dengeli götürmemiz lazım. Götüremediğimiz anda bu işletmeler randımanlı çalışmaz. Örneğin Türkiye’de iplik teşviki yok. Bunun yüzünden ipliği ithal ediyoruz. Katma değerli ürün elde edebilmemiz için iyi iplik tesislerine ihtiyacımız var. Ben Denizli’de iplik tesisi yapmak istiyorum. ‘Teşvik yok’ diyorlar. Bunun nedenini anlayamıyorum” diye konuştu.

“BİZİM DİNLENMEMİZ GEREKİYOR"

Sanayicinin dertleriyle ilgilenilmediğini ileri süren iş insanı Osman Aydınlı; “Tekstil çok istihdam sağlayan bir sektördür. Hem istihdam sağlıyor hem döviz kazandırıyor. Bundan daha güzel bir şey olmaz. Bu güzelliği yaşatmak için ilgililer acilen yerinde inceleme yapmalıdır. Bizim sadece Denizli’den 150 milyon dolar ihracatımız var. Gelip ‘Ne yapıyorsunuz, nasıl yapıyorsunuz, probleminiz ne?’ diyen yok. Bu böyle olduğu müddetçe çok şey gelişmez. Biz bu yolları çok uzun sürede geldik. Bu işletmeler tekrar kurulamaz. Ben bütün hayatımı bu işe adadım. Neden yaptık? Ülke, istihdam ve insanı sevdiğimiz için yaptık. O zaman bizim dinlenmemiz gerekiyor. Sanayici belirsizliği götüremez.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rifat öğün
Rifat öğün - 4 ay Önce

Teşekkürler Osman bey gözümüz kulağımız dilimiz oldunuz

Ömer küçükebe
Ömer küçükebe - 4 ay Önce

Bizi DİNLEMELERİ lazım diye yazsaydınız daha anlaşılır olurdu yorulmuş ta dinlenecek gibi anlaşılıyor

İlhan Şahin
İlhan Şahin - 4 ay Önce

Osman bey gibi bir duayen dikkate alınmalı acilen gereğinin yapılması gerekir. Memleketin Osman bey gibi insanlara ihtiyacı var.

SIRADAKİ HABER