Denizli sanayicisi, Doğal Taş Fuarı’ndan mutlu

Denizlili sanayiciler, dünyanın en büyük doğal taş fuarlarının başında gelen ve 29 Mart - 2 Nisan tarihleri arasında misafirlerini ağırlayan 27. Marble İzmir - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’ndan mutlu döndü.

Denizli sanayicisi, Doğal Taş Fuarı’ndan mutlu

Dünyanın en büyük doğal taş fuarlarının başında gelen ve alanında dünya markası haline gelen Marble İzmir - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı 27’nci kez kapılarını ziyaretçilerine araladı. 29 Mart - 2 Nisan düzenlenen fuara Denizli’den 59 firma katılarak stant açtı. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı (DENİB) Hüseyin Memişoğlu, Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği (DENMERDER) Başkanı Mehmet Serter, DENMERDER Başkan Yardımcısı Celil Kılıç ile Ekizoğlu Makine Genel Müdürü Zeynep Ekiz Atıcı; DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programında fuarı değerlendirdi.

Fuarda stantları ziyaret ettiklerini ifade eden DENİB Hüseyin Memişoğlu, “Fuarı sadece mermerin sergilendiği bir fuar olarak değerlendirmemek lazım. Fuarda mermer makineleri ve mermer yan malzemeleri de vardı. Kendi açımızdan bakacak olursak; DENİB olarak bizim orada bir standımız vardı. Stanttaki arkadaşlarımız fuar boyunca orada durdular. Mermerci arkadaşlarımız için Ege Mermer İhracatçıları Birlikleri, İstanbul Mermer Birliği ve Batı Akdeniz Mermer Birliği’yle birlikte ‘Alım Heyeti’ organize ettik. Bu alım heyetinde Denizli’den 13 firmamız vardı. Orada verimli görüşmeler oldu diye biliyorum. Biz, gerekli platformu ve ortamı sağlamaya gayret ettik. Bize gelen dönüşler olumlu şekilde. Ben 20 yıla aşkın süredir katılımcı olarak, 30 yıldır da ziyaretçi olarak fuarlara katılıyorum. Mermer Fuarı’na ise benim 4’üncü gidişimdi. Ben pandemi sonrası gayet başarılı bir fuar bulduğumu söyleyebilirim. Fuarda 145 ülkeden 8 bin 590 tane yabancı ziyaretçi varmış” dedi.

“BAŞARILI BİR FUARDI"

Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın sektörün en büyük fuarlarından bir tanesi olduğunu ifade eden DENMERDER Başkanı Mehmet Serter; “Başarılı bir fuardı. Bin 15 katılımcı ile şimdiye kadar gerçekleşmiş en yoğun metrekare alan kaplamasıyla bir fuar oldu. Denizli’den 59 firma katılım sağladı. Pandemiden önce, 2019 yılında gerçekleşen fuara Denizli’den 75 firma ile katılım sağlamıştık. Ona kıyasladığımızda nispeten bir azalma var. Tabii pandemi hala etkisini sürdürüyor. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da olduğu bu dönemde fuarın çok başarılı olamayacağını düşünen firmalarımız olduğu için Denizli’den nispeten katılım azaldı. Katılım ve ziyaretçi anlamında iyi bir fuardı. 145 farklı ülkeden 8 bin 500 yabancı olmak üzere toplam 78 bin ziyaretçi fuara geldi. Bu başarılı bir fuar olduğunu gösteriyor. İnşallah Denizli firmaları ve diğer katılımcı firmalar uzun vadeli güzel karlı bağlantılar yapma fırsatı bulmuşlardır” diye konuştu.

“FUAR, YOĞUN İLGİYLE KARŞILANDI"

Fuarı, doğal taş ve teknolojiyi bir arada buluşturma noktası olarak tanımlayan Ekizoğlu Makine Genel Müdürü Zeynep Ekiz Atıcı; “Fuar, yoğun ilgiyle karşılandı. Bu da İZFAŞ’ın 15 gün önceden yayınlamış olduğu bütün yerlerinin bütün katılımcılar tarafından sağlandığı ve yerinin kalmadığının açıklamasında bulundu. Bu açıklamayı okuduğumuzda hem sektörümüz hem mermerciler hem makineciler adına gerçekten gurur duyulası bir durum. Fuar yoğun katılımcıya sahipti, bu gerçekten gurur verici. Makineciler olarak da yine aynı şekilde yoğun yeni teknolojilere ayak uydurulmuş yeni kendini geliştirmiş makineler mevcuttu. 2 senelik pandemi süreci sektördeki bazı alışılagelmiş olayları değiştirdi, platformların işleyişlerini değiştirdi. Şöyle ki online alışveriş, ikili yüz yüze görüşmeler, bunların hepsi bir etken haline geldi ve tabii fuardaki platformda durgunlaşmaya sebep oldu. Eskiden, anında sıcak alışverişlerin, hızlı bir şekilde bağlantıların kurulduğu, ödemelerin alındığı fuarlar yaşıyorduk. Evet, o fuarları arıyoruz. Umarım pandeminin geçmesiyle birlikte kısa sürede eski fuarlara kavuşuruz diye ümit ediyoruz. Makineciler olarak da genel görüştüğümüz makineci arkadaşlarımızla herkesin güzel geçtiğini, beklentileri karşıladığını öğrendik. Bu da bizim için yeterli. Bundan sonraki süreçte artık görüşmüş olduğumuz müşterilerimizle iletişim halinde kalarak satışı gerçekleştirmek” şeklinde ifade etti.

“FUARIN BİZİM İÇİN DE GÜZEL GEÇTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİZ"

Eski fuar ortamının olmadığını ifade eden DENMERDER Başkan Yardımcısı Celil Kılıç, şunları kaydetti: “Fuarlar eski fuarlar gibi değil ama bir tanıtım, mevcut müşterileri tekrar görme, yeni gelişmeleri takip edebilme gibi ortam olduğunu göz önüne alırsak; fuarlar başarılı. Fuarlar bir buluş yeri görevi görüyor. Fuarlar, gerçekten ihtiyacımız olan şeyler. İnsanlar da özlemiş. Fuarda kaliteli nitelikte müşterilerin geldiğini görebiliyoruz. En son yapılan 2019 yılındaki fuarda fuara gelecek olan alıcılarımızın aslında o dönemde gelmeyip bu dönemde geldiğini gördük. Bu açıdan bakıldığında fuarın bizim için de güzel geçtiğini söyleyebiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER