‘Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi’ sonuçları paylaşıldı

Denizli Sanayi Odası (DSO), her yıl üyeleri arasında yapılan ‘Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi’ni bu yıl da gerçekleştirdi ve anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

‘Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi’ sonuçları paylaşıldı

Denizli Sanayi Odası (DSO), her yıl düzenlediği ‘Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi’ni bu yıl da yaptı. Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen anketin 2019 çalışmasına; DSO’ya üye bin 361 sanayiciden 490’ı cevap verdi. Düzenlenen anketle Denizli sanayisini; üretim, kapasite kullanımı, satış, sipariş, karlılık, yatırım, ihracat ve istihdam gibi çeşitli açılardan mercek altına alındı. Ayrıca anket, 2018 yılında, bu alanda yaşanan gelişmeler ile 2019 yılının beklentilerine de ışık tutuyor. Genel görünüm anketi 2019’un sonuçları; DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cillov tarafından Marla Restaurant’ta düzenlenen kahvaltılı basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşıldı.

“ANKET, İLGİNÇ SONUÇLAR ORTAYA KOYDU”

Anketin bu sene genel olarak olumsuz bir tablo çizdiğini söyleyen DSO Başkanı Müjdat Keçeci; “Anket, geçen yıllara göre de ilginç sonuçlar ortaya koydu. Ankete katılan firmalar, 2017 yılına kıyasla 2018 yılının zor geçtiğini belirtti. 2019 yılı içinde kötümser beklentilere işaret etti. Üretim, satışlar, karlılık ve yeni sipariş gibi performans kriterleri bakımından bakıldığında, sanayici açısından 2018 yılının ‘kötü’ geçtiği, aynı parametreler bakımından 2019 yılının da oldukça zor geçeceği beklentisi olduğu görünüyor. Bu seneki ‘Genel Görünüm Anketi’, gündemin önemli konularından birisi olan konkordato uygulamalarından sanayicinin etkilenme düzeyini, yerel seçimler sonrasında sanayicinin yeni dönemde yerel yönetimlerden beklentilerini de yansıtıyor” diye konuştu. Denizlili sanayicinin 2018 yılında azalan istihdamı konusunda 2019 yılı için de kötümser olduğunu beliren Başkan Keçeci; üretim, satış ve siparişlerde artışın 2018 yılında yavaşladığını ve karlılığın azaldığını, enerji, hammadde ve ara malı maliyetlerindeki artışın 2018 yılına damgasını vurduğunu dile getirdi.

“SANAYİCİLERİN YÜZDE 52,86’SI 2018’DE YATIRIM YAPMADI”

Anketin satış ve finansman kısmı ile ilgili ortaya çıkan sonuçları paylaşan DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, sanayicilerin neredeyse yarısının finansman sorunu yaşadığını belirtti. Başkan Keçeci ve Başkan Yardımcısı Kasapoğlu’nun açıklamalarının ardından kendisinin de çok parlak rakamlar vermesinin mümkün gözükmediğini dile getiren DSO Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Cillov, başladığı açıklamasında; sanayicilerin yüzde 52,86’sının 2018’de yatırım yapmadığını, yeni yatırıma gidenlerin oranının sadece yüzde 17,18 olduğunu aktardı. Toplantı; basın mensuplarının sorularının cevaplandırılması ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER