“Denizli, Türkiye'nin en büyük 2’nci ihracatçısı konumunda”

Bu yıl 26’ncısı yapılan Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda katılımcı firmaları ziyaret eden Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Denizli, yontulmaya veya inşaata elverişli işlenmiş taşlar grubunda Türkiye ihracatında yüzde 16 oranında paya sahip oldu ve böylelikle Türkiye'nin en büyük 2’nci ihracatçısı konumunda bulunuyor” dedi.

“Denizli, Türkiye'nin en büyük 2’nci ihracatçısı konumunda”

Bu yıl 2’ncısı düzenlenen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 25 Ağustos 2021 Çarşamba Günü kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve DENİB Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, yapılan açılış töreninin ardından, katılımcı firmaları ziyaret etti. Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şunları söyledi: “Denizli, mermer ve doğal taşta kalitesiyle ve güvenilirliğiyle dünyanın önemli merkezlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. 2020 yılında sektör ihracatı 202 milyon dolar ile Denizli'nin toplam ihracatından yüzde 6,3 pay aldı. Yontulmaya veya inşaata elverişli işlenmiş taşlar grubunda 2020 yılında 163 milyon dolarlık ihracata imza atan Denizli, Türkiye ihracatında yüzde 16 oranında paya sahip oldu ve böylelikle Türkiye'nin en büyük 2’nci ihracatçısı konumunda bulunuyor. 2021 Ocak-Temmuz arasında ise sektörün ihracatı, yüzde 45 artarak 160 milyon dolar oldu. Marble İzmir Fuarı’nda doğal taş ihracatçılarımızın yanı sıra, mermer makinesi üreticisi ve ihracatçısı firmalarımız da yer alıyor. İlimizin makine sektöründeki gelişimini de yakından takip ediyoruz. Marble İzmir Fuarı’nın tüm katılımcılara hayırlı olmasını temenni ediyorum, bereketli işler diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER