Denizli'de afetzede çiftçinin yaraları sarıldı

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Mayıs ayında meydana gelen dolu ve don afeti ile yoğun yağışa maruz kalan afetzede çiftçilerin zararlarıyla ilgili verilen sözü tuttuklarını söyledi.  Şahin Tin; “Mayıs ayında meydana gelen ve 11 ilçemizde doğal afetten etkilenen bin 868 çiftimize 4 milyon 500 bin TL ekonomik destek sağladık. Afetzede çiftçilerimizin yaraları sarıldı” dedi.

Denizli'de afetzede çiftçinin yaraları sarıldı

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Mayıs ayında Pamukkale, Çal, Bozkurt, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Baklan, Bekilli ve Serinhisar İlçeleri’nin ekim alanlarında meydana gelen dolu, don ve yoğun yağış neticesinde oluşan zararlarla ilgili verilen sözlerin yerine getirildiğini söyledi.  Milletvekili Şahin Tin; “Bilindiği gibi 22-23-24 ve 26 Mayıs tarihlerinde Denizlimizin 11 ilçesinde üretim alanlarını etkileyen dolu ve don afeti yaşandı. Meydana gelen doğal afette yaklaşık 36 çeşit üründe ciddi oranlarda lokal hasarlar meydana geldi. Yaşanan bu süreçte Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından hemen hasar tespitleri yapıldı. Üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtları da dikkate alınarak üretim alanlarının hasarlarına ilişkin müracaat etmeleri sağlandı. Çiftçilerimizin yaşanan bu doğal afetten en az hasarla sıyrılıp çıkması için bir gayret içine girdik ve çok şükür girişimlerimiz bugün sonuç verdi” dedi.

"CİDDİ HASARLARA YOL AÇMIŞTI"

Üretim yapan çiftçilerin ne tür zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını çok iyi bildiklerini dile getiren Milletvekili Şahin Tin; “Üreticilerimizi her zaman destekledik. Hele hele afete maruz kalan hiçbir üreticimizi asla yalnız bırakmadık. Onlara kuru vaatte bulunmadık. Her ne söz verdiysek yerine getirmenin gayretinde olduk. Bunun en net örneklerinden birisine de bugün hep birlikte tanıklık ediyoruz. Hatırlamak gerekirse Mayıs ayında; Denizli ilimize bağlı Pamukkale, Çal, Bozkurt, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Baklan, Bekilli ve Serinhisar İlçelerimizde yoğun yağan dolu ve meydana gelen don afeti sebebiyle üreticilerimizin ekili alanlarında ciddi hasarlar meydana gelmişti. Ekim, dikim alanlarında süratle Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz incelemelerde bulunmuş, üreticilerimizle birebir görüşmüş, bahse konu ilçelerin ekim alanlarında kekik, ay çekirdeği, mısır, üzüm bağları ve haşhaş başta olmak üzere yaklaşık 36 çeşit ürünün lokal yerlerde tabii afete maruz kaldığı tespit edildi” diye konuştu.

"SÖZÜMÜZÜ TUTTUK"

Yapılan tespitlerin ardından afet mağduru çiftçilerin yaralarını sarma konusunda girişimde bulunacakları sözünü verdiklerini hatırlatan Milletvekili Şahin Tin, bunu bugün yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını belirtti. Milletvekili Şahin Tin, şunları söyledi: “Mayıs ayında yaşanan doğal afetin hemen ardından çiftçilerimize müsterih olmalarını, yaralarının sarılması konusunda girişimde bulunacağımızı, ekonomik anlamda desteklenmeleri konusunda çalışmalar yapacağımızı ifade etmiştik. Çok şükür bugün verdiğimiz bu sözü yerine getirmenin huzurunu yaşıyoruz. İlçe başkanlarımızın gayreti ve takibiyle; Grup Başkanvekilimiz Cahit Özkan, Milletvekili arkadaşlarımız Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök ile birlikte yürüttüğümüz yoğun girişimlerimiz netice verdi ve bahse konu bölgelerde Mayıs ayında doğal afetten etkilenen bin 868 çiftçimize 4 milyon 500 bin TL ekonomik destek sağladık. Sadece iyi günde değil, en sıkıntılı dönemde de üreticilerimizi, çiftçilerimizi yalnız bırakmadığımızı, onların sıkıntılı anlarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha ortaya koyduk.”

"DESTEK ÖDEMELERİ HESAPLARINA AKTARILDI"

Kesinleşen icmaller doğrultusunda müracaatçı afetzedelerin hesaplarına 12-23 Ekim tarihleri arasında ödemenin yapıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Mayıs ayında doğal afetten etkilenen üreticilerimizin destek ödemelerinin büyük oranda ödemeleri tamamlandı. Buna göre;  Baklan’da 356 çiftçimize 7 bin 829,4 dekar alanı için 714 bin 646,80 TL,  Bekilli’de 533 çiftçimize 8 bin 257,7 dekar alan için 1 milyon 337 bin 724,90 TL, Bozkurt’ta 91 çiftçimize bin 451,7 dekar alanı için 181 bin 760 TL, Çal’da 250 çiftçimize 8 bin 332, 3 dekar alanı için 769 bin 444 TL, Çameli’de 7 çiftçimize 71,3 dekar alan için 12 bin 933,80 TL, Çardak’ta 94 çiftçimize bin 909,4 dekar alan için 164 bin 942,00 TL, Çivril’de 124 çiftçimize 2 bin 853, 7 dekar alan için 342 bin 78,90 TL, Güney’de 39 çiftçimize bin 81,2 dekar alan için 129 bin 384 TL, Honaz’da 81 çiftçimize 650,2 dekar alan için 112 bin 791 TL, Pamukkale’de 276 çiftçimize bin 137,4 dekar alan için 697 bin 192 TL, Serinhisar İlçemizde ise 7 çiftçimize 218,3 dekar alan için 37 bin 102,60 TL’lik ödeme ziraat bankası üzerinden çiftçilerimize aktarıldı. Böylelikle 11 ilçemizde bin 868 çiftçimize 4 milyon 500 bin TL’lik ödeme yapıldı. Çiftçilerimize, üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

"YARALARI YİNE BİRLİKTE SARACAĞIZ"

Geçtiğimiz gün yine yaklaşık 7 ilçemizde ekili ve dikili alanlara hasar veren afet ile ilgili de hasar tespit sürecinin başlatıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Merkezefendi, Pamukkale, Güney, Honaz, Çal, Çivril ve Sarayköy İlçelerimizi etkisi altına alan ve doğal afete dönüşen sel, aşırı yağış ve dolu sebebiyle çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Doğal afetin yaşandığı alanlarda hasar tespit çalışması sürüyor. İnşallah yine daha önce de yaptığımız gibi girişimlerde bulunarak afetzede vatandaşlarımızın desteklenmesini sağlayıp onların yaralarını hep birlikte saracağız. Üreticimizin her koşulda ve şartta yanında olmayı sürdüreceğiz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi afetlerden muhafaza eylesin” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER