Denizli’de DSO üyesi 12 firma, "500 Büyük Firma Anketi"nde...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen 500 Büyük Firma Anketi’nin 2018 yılı sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz sene listede Denizli’den 11 firma kendine yer bulurken bu sene sayı 12 olarak gerçekleşti.

Denizli’de DSO üyesi 12 firma, "500 Büyük Firma Anketi"nde...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen 500 Büyük Firma Anketi’nin 2018 yılı sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz sene listede Denizli’den 11 firma kendine yer bulurken bu sene sayı 12 olarak gerçekleşti. İlk 500 şirkette; 24. olan Er-Bakır, Denizli sıralamasında yine listenin başında bulunuyor. Er-Bakır’ı 93’üncü sırada Abalıoğlu Yem ile 103’üncü sırada yer alan Kocaer Haddecilik izliyor. Listede yer alan Denizli firmalarından 6 tanesi geçen seneye göre üst sıralara yükselirken, Abalıoğlu Tarımsal Üretim A.Ş. bu yıl ilk kez listede kendine yer buldu. İlk 500’deki Denizlili firmalara bakıldığında, 5 firma kablo ve bakır tel, 2 firma demir-çelik olmak üzere toplam 7 firma ile metal endüstrisinin listeye damgasını vurdu. Kablo-bakır tel sektörü her sene olduğu gibi Denizli’de sıralamaya en çok firma sokan sektör oldu. Bu bakımdan sektör, gerek ihracat, gerek ciro ve gerekse istihdam bakımından Denizli için ne kadar önemli olduğunu tekrar gözler önüne serdi. Tekstil sektörü geçen yıl olduğu gibi yine 2 firmayla listede yer alırken, gıda sektörü 3 firma ile kendine yer buldu. Metal, kablo ve bakır tel sektörlerinin genel olarak listede yükselişi dikkat çekti. Bu sektördeki iyileşmede, artan emtia fiyatları ve döviz kurlarına bağlı olarak üretimden satış rakamlarının artmasının payı olduğunu da değerlendirmek mümkün.

“İSTANBUL SANAYİ ODASI’NI TAKDİR EDİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu anketi reel ekonominin mevcut durumunu ve yaşadığı sorunları ortaya çıkarması bakımından önem taşımaktadır. Samimiyetimle ifade etmek isterim ki, ülkemizde biz sanayicileri anlatan, sanayi sektörünün adeta bir fotoğrafını çeken, bu kapsamda ve bu içeriklere sahip başka bir bilgi, veri bankası ve arşivi de bulunmamaktadır. Bu nedenle İstanbul Sanayi Odası’nı böyle bir araştırmayı aralıksız sürdürdüğü ve bu bilgi birikiminin oluşmasına katkı sağladığı için takdir ediyoruz. Her şeye rağmen Denizlili sanayi şirketlerimiz yeni yatırımlar için önemli teşvik ve destekleri beklemektedirler. Bu potansiyele sahip şirketlerimiz, bu şansı yakaladıklarında ihracatlarını, istihdamlarını ve devlete ödedikleri vergilerini daha da arttıracaklar ve her zaman olduğu gibi ülke ekonomisinin kalkınmasında Denizli’yi öncü il yapmaya devam edeceklerdir” dedi.

“MARMARA BÖLGESİ, YİNE LİSTEYE DAMGASINI VURDU”

İSO 500 listesinin çoğunluğunun Marmara Bölgesi’nde yer alan firmalardan oluştuğuna dikkat çeken Başkan Keçeci, “İstanbul 166, Kocaeli 34, Bursa 24 firma olmak üzere Marmara Bölgesi, her sene olduğu gibi yine listeye damgasını vurdu. Denizli, tekstil sektörüyle bilinen ve geldiği konumu tekstil sektörüne borçlu olan bir şehirdir. Ancak bugün geldiğimiz noktada, Denizli sanayisi adını bakır, kablo, mermer, gıda ve makine imalatı gibi sektörlerde de duyurmuş özellikle dış pazarlarda bu sektörlerde bilinen bir bölge haline gelmiştir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER