Denizli’den 105 ülkeye makine ihracatı

Denizli makine ve aksamları sektörüne ilişkin açıklama yapan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; son 2 yılda, 105 ülkeye makine ihracatı yapıldığını ifade etti.

Denizli’den 105 ülkeye makine ihracatı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, kentin makine ve aksamları sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sektörün son yıllarda ihracatta güçlü bir büyüme performansı sergilediğinin altını çizen Başkan Memişoğlu “Mermer, gıda, tekstil, kablo makineleri gibi birçok alt grubu bünyesinde barındıran sektörün ihracatı 2018 yılında yüzde 24, 2019’da ise yüzde 21 arttı. Sektör, ilimiz ihracatına katkısını sürdürdü. Makine ve aksamları sektörü önemli bir potansiyel barındırıyor. DENİB olarak sektörün ihracat artışını daha ileri boyutlara taşımak istiyoruz. Yürütmekte olduğumuz Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi ile sektörün kümelenme bilincini artırarak, makine ihracatçılarımızın yurt dışı pazarlarda daha etkin rol oynamasını amaçlıyoruz” dedi.

“ÇEŞİTLİ ÜLKELERE MAKİNE İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Sektörün 2017 yılında 41 milyon dolar ihracat yaptığının altını çizen Başkan Memişoğlu, “Sektör; 2018’de 51 milyon dolar, 2019’da ise 61,5 milyon dolar ihracata imza attı. Son 2 yılda, 105 ülkeye makine ihracatı yapıldı. Makine ve aksamları, son yıllarda hem ihracatını hem de pazar çeşitliliğini artıran ve hızlı gelişen sektörlerimizden biri konumunda. Amerika’dan Rusya’ya, Sahra altı Afrika’dan Asya’nın farklı coğrafyalarına kadar çeşitli ülkelere makine ihracatı gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz sene, Denizli’den ABD’ye yapılan toplam makine ihracatı 10 milyon doları aştı. Ardından Mısır, Suudi Arabistan, Özbekistan, İtalya, Hindistan gibi ülkeler geliyor. Bu durum da, Denizlili makinecilerin dünyanın dört bir yanına ilimizde üretilen makineleri ihraç ettiğinin önemli bir göstergesi olarak ön plana çıkıyor. İhracatımıza sundukları katkı için makine üreticisi tüm firmalarımıza teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“KÜMELENME ÇALIŞMALARININ SEKTÖRE KATKI SUNACAĞINA İNANIYORUZ”

Farklı sektörlerde yürütülen UR-GE projelerinin makine sektöründe de faal olduğunu belirten Başkan Memişoğlu, şunları aktardı: “Denizli makine sektöründe yaşanan sevindirici gelişmelerin ardından geçtiğimiz sene UR-GE projesine başlamıştık. Kümelenme çalışmalarının gerek sektöre gerek ihracatımıza katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu düşünceden hareketle, dünya çapında bilinen farklı kümelerin faaliyetlerini inceliyoruz. Önümüzdeki dönemde yurt dışında çeşitli faaliyetler düzenleyerek ihracatçı firmalarımızın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmeleri için zemin hazırlayacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER