Denizli’nin 12 aylık ihracatında tarihi rekor

Eylül ayın ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 2020’nin tamamında ulaşılan ihracat değerinin şimdiden geride bırakıldığının altını çizerek; kentin 12 aylık ihracatında tarihi rekor kırdıklarını ifade etti.

Denizli’nin 12 aylık ihracatında tarihi rekor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Ülke ihracatının eylül ayında yüzde 30 artışla 20,8 milyar dolara ulaştığını ifade eden Başkan Memişoğlu; “Böylelikle ülkemiz ihracatı ilk kez aylık 20 milyar doları aştı ve aynı zamanda rekor kırarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına ulaşmış oldu. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı; yüzde 31,6 artışla 425 milyon dolar oldu. Denizli, böylelikle bir kez daha ülkemizin en çok ihracata imza atan 8’inci şehri konumunda bulundu. DENİB üyelerince gerçekleştirilen eylül ayı ihracatı ise yüzde 35,8 artışla 326 milyon dolara ulaştı. Denizli’nin 12 aylık ihracatında tarihi rekor kırılmış oldu” dedi.

“Hedefimizi yakaladık ve yeni bir hedef belirledik”

Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “2020 yılı sonunda yaptığımız değerlendirmelerde, 2021 yılı için kendimize 4 milyar dolar değerinde ihracat hedefi belirlemiştik. Yıl içinde farklı zamanlarda kırılan rekorlar sayesinde, bu hedefimizi yakaladık ve revize ederek, yeni bir hedef belirledik. 4,2 milyar dolar olarak belirlediğimiz yeni hedefimizi de geride bırakarak, son 12 aylık dönemde 4,3 milyar dolar değerinde ihracata ulaştık. İhracatımızın 4,5 milyar dolar yolculuğunun başladığını geçmiş değerlendirmelerimizde ifade etmiştik. Eylül ayı rakamlarıyla birlikte, hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüzü bir kez daha görüyoruz.”

“2020’de ulaştığımız ihracata, yılın bitmesine 3 ay kala ulaştık”

Başkan Memişoğlu; “Önemle vurgulamak istediğim bir diğer nokta ise, 2020’nin tamamında ulaştığımız ihracata yılın bitmesine henüz 3 ay kala ulaşmış olmamız. Ocak-Eylül döneminde ilimiz ihracatı 3 milyar 287 milyon dolar oldu. 2020 yılının tamamında 3 milyar 191 milyon dolar değerinde ihracata imza atmıştık. Bu noktada, 4,5 milyar dolarlık hedefimize birlikte yürüdüğümüz tüm ihracatçılarımıza şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine sundukları katkılar dolayısıyla teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER