“Denizli’nin başarısı, ülke ortalamalarının da üzerine çıktı”

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) Meclis Toplantısı’nda konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’nin, kurulan şirket sayısındaki artışın yanı sıra karşılıksız çekler ile protestolu senetlerdeki iyileşmede, ülke ortalamasını geçtiğini açıkladı.

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’in de katılıyla yapıldı. Üyelere hükümetlerinin esnaflar ile ticaret erbabına yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Milletvekili Şahin Tin, meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı. Bir önceki meclis toplantısından bu yana geçen zaman içinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren DTO Başkanı Uğur Erdoğan, meclis üyelerini, son dönemdeki faaliyetleriyle ilgili de bilgilendirdi. Öncü verilere göre; ABD ekonomisinin 2020’nin ikinci çeyreğinde, çeyreklik bazda yüzde 32,9; Avrupa birliği ekonomisinin ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 11,9, 2019'un ikinci çeyreğine göre de yüzde 14,4 küçüldüğünü bildiren Başkan Erdoğan, ikinci çeyrekte yüzde 20,4 daralan İngiliz ekonomisinin de 11 yıl sonra resesyona girdiğini söyledi. Başkan Erdoğan, “Dünya bu haldeyken, Uluslararası Para Fonu, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde, 2019'daki dış pozisyonunun belirsizliklerinin yüksek olmasına rağmen, ülkemizin orta vadeli temeller ve istenen politikalarda belirtilen seviyeden kısmen daha güçlü olduğunu açıkladı” dedi.

“DENİZLİ’DE YENİ KURULAN FİRMA SAYISI, TEMMUZ’DA YÜZDE 75 ARTTI”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verilerine göre kurulan şirket sayısındaki artışta Denizli’nin ülke ortalamasını geçtiğini de kaydeden Başkan Erdoğan, Temmuz’da yeni kurulan firma sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75 arttığını vurguladı. Başkan Erdoğan, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin verilerine göre; ülkemizde kurulan şirket sayısı, temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,2 arttı. İlk 7 ayda kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,38 çoğaldı. Faaliyet gösteren aktif firma sayısı ise, bir önceki aya göre 10 bin 198 artış gösterdi. Öte yandan, yılbaşından bu yana esnaf ve sanatkâr sayımızda yaklaşık 137 binlik bir artış kaydedildi. Kadın esnaf sayımız ise, son 1 yılda yaklaşık 31 bin arttı. Bunda, DTO olarak, bizim girişimcilik eğitimlerimizin de önemli bir katkısının bulunduğu bir gerçek. Bununla gurur duyuyoruz. Denizlimizde, 1 ayda 168 yeni firma kuruldu. Geçen yıl temmuzda 96 idi. Yüzde 75,18’lik artış oldu. Ayrıca, yılbaşından bu yana odamıza 857 firma kayıt yaptırdı. Geçen yıl aynı dönemde, 718 idi. Bu arada, İstanbul Sanayi Odası'nın Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019 Araştırması’nın sonuçlarına göre hazırlanan İSO İkinci 500 Listesi’ne, Denizlimizden bu yıl tekstil ve konfeksiyon sektöründen 5, kablo ve bakır tel sektöründen de 3 olmak üzere 8 tane firmamız girdi. Her birini, sahibinden idarecisi ve çalışanına kadar tek tek tebrik ediyor, başarılarının artarak sürmesini diliyorum. Kovid-19'a rağmen, iyi bir planlama ve sağlıklı bir yaklaşımla işinin başından ayrılmayan, ekonomimizin çarkları işletmelerini durdurmayan, temmuz ayında ihracatını en çok arttıran 2'nci il olan çalışkan Denizlimiz, farkını ve gücünü bir kez daha gösterdi. Buradan bir kez daha, ekonomimizin Denizlili kahramanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“PANDEMİ SÜRECİNDE, 144 MİLYON 385 BİN LİRALIK DESTEK SAĞLADIK”

Kovid-19’un ekonomiye etkisini en aza indirmek için DTO’nun tüm kaynaklarını üyelerine açtıklarını dile getiren Başkan Erdoğan, şu ana kadar, 144 Milyon 385 Bin Liralık nakdi kredi desteğinin yanı sıra kredi kartı limiti de sağladıklarını belirtti. Başkan Erdoğan, “Üyelerimizden 683 işletmemize, Denizbank’tan 53 Milyon 359 Bin 996 TL’lik Nefes Kredisi, 3 bin 641 işletmemize de Halkbank’tan 91 Milyon 25 Bin TL’lik Can Suyu Kredisi olmak üzere, toplamda 4 bin 324 işletmemize 144 Milyon 385 Bin Liralık nakdi kredi desteği sağladık. 752 işletmemizden Denizbank’a 47 milyon 404 bin 576 TL’lik, 5 bin 219 işletmemizden de Halkbank’a 130 milyon 475 bin TL’lik kredi başvurusu oldu. Bugün itibarıyla, başvuru sayısı toplamda 5 bin 971’i buldu. Öte yandan, yılın ilk 7 ayında, Eximbank’tan 209 firmamıza 716 Milyon 60 Bin 16 Dolar’lık kredi ve sigorta desteği sağladık. Geçen yıl aynı dönemdeki kredi ve sigorta desteği miktarı, 622 Milyon 127 Bin 858 Dolar, firma sayısı ise 189 idi. Türk Eximbank'ın, Denizli ihracatına destek payı, yüzde 44 oldu. Geçen yıl ise aynı dönemde, yüzde 33 idi. Kullandırılan kredi oranı ise, yüzde 16’dan yüzde 27’ye çıktı” diye konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN, MİLLETVEKİLİ TİN’E TEŞEKKÜR

Avrupa Birliği’nden 5 Milyon Euro hibe alan Denizli’de bir ilk olan Teknik Tekstile Dönüşüm Projelerinin bugünlere gelmesinde Milletvekili Tin’in büyük katkıları olduğundan bahseden Başkan Erdoğan, desteklerinden dolayı teşekkür ettiği konuğunun her zaman her konuda kendilerine yardımcı olduğunun altını çizdi. Başkan Erdoğan, “Milletvekilimizle birlikte güzel işlere imza attık. Makina Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasında büyük emek verdiler ve hep destek oldular; kurulma aşamasına kadar getirdiler. Denizli Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması çalışmalarını da birlikte yürütüyoruz. Biz her zaman, ‘birlikte hareket edersek Denizli kazanır’ diye düşündük ve milletvekillerimizle hep öyle çalıştık. Türkiye’de, en çok KOSGEB desteği alan odalardan biriyiz; bunda katkıları büyüktür. Kadın kooperatifçiliği ve kadınlarımızın istihdama kazandırılması çalışmalarında her zaman yanımızda durdu. Yurt içi ve yurt dışındaki fuar ve organizasyonlarımızda da her zaman yanımızda oldular. Salgın döneminde bize gelen tüm konuların ve sorunların çözüme kavuşturulmasında yine büyük destekleri var; sağ olsunlar. Şehrimizde üretilenlerin katma değerini artıracak olan Denizli’de bir ilk olan Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizde de destekleri büyüktür. Üyelerimizin beklentilerinin karşılanması ve sorunlarımızın kısa sürede aşılmasındaki katkıları da az değildir. Teşekkür ederiz” diye konuştu.

“HEPİMİZ DENİZLİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Konuşmasında, Başkan Erdoğan’ı, başarılı bulduğu çalışmalarından dolayı tebrik eden AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, yer aldıkları her ortamda başta iş alemi olmak üzere Denizli’nin sesi ve hamisi olduklarını unutmadan hareket ettiklerini ifade etti. Milletvekili Tin, “Ben de bu büyük camianın içinden biriyim. İçinde bulunduğunuz durumu en iyi bilenlerden biriyim. Bulunduğum her ortamda buradan edindiğim izlenimleri ve bana iletilenleri dile getiriyor, varsa sorunlarınıza çare bulmaya, beklentilerinizi karşılamaya çalışıyorum. Bugün burada bizleri sizlerle buluşturan Ticaret Odası Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan ile DTO Meclis Başkanımız Sayın Salih Sarıkaya’ya teşekkür ediyorum. Bizler, bir elin parmakları gibiyiz; hepimiz Denizlimiz için çalışıyoruz. Uğur Başkanımız, aldığı bir görevi, başladığı bir işi son ana kadar layıkıyla yapan biridir. Birçok ortamda birlikte başarıyla çalıştık. Bugün burada bir kez daha gördüm ki, başkanımız ve ekibi, ticari hayata ve gerek küresel gerekse yerel gelişmelere hâkim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER