DESİAD Başkanı Şenel'den önemli açıklama!

BOTAŞ’ın sanayiciye günlük doğalgaz kullanımını yüzde 40 oranında azaltma talimatı hakkında konuşan Denizli Sanayiciler ve İş insanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel; “Bizim artık alternatif enerji kaynaklarımızı önümüze koymamız lazım. Yani biz eğer elektrik enerjisi üretiminde sadece barajlar ve doğalgazı kaynak olarak görüyorsak ve barajlarımızın da bir önceki yıla göre su miktarında yüzde 27 azalma olduğunu görüyorsak, şunu önümüze koymamız lazım” dedi.

DESİAD Başkanı Şenel'den önemli açıklama!

Denizli Sanayiciler ve İş insanları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programında; BOTAŞ’ın sanayiciye günlük doğalgaz kullanımını yüzde 40 oranında azaltma talimatı hakkında konuştu. Başkan Şenel; “Geçtiğimiz günlerde sanayi şirketlerinin, sanayi kuruluşlarının kullandığı doğalgazda kesintiye gidileceği ve 10 gün boyunca böyle bir kesinti uygulanacağı açıklandı. Buna gerekçe olarak da İran’dan aldığımız doğalgazın hatlarında bir arıza olduğu, bu arızanın giderilmesiyle ilgili böyle bir zamana ihtiyaç olduğu, bu kesintinin konutlarda bu kış günü sebebiyle yapılamayacağı için sanayi üretiminde kullanılan doğalgazda arıza giderilene kadar kesintiye gidileceği açıklandı. Sanayi şirketlerinin üretim alanlarında bir doğalgaz kesintisi ve buna bağlı olarak da bir elektrik kesintisinin söz konusu olacağı bir durumu yaşıyoruz. Bunun aslında sadece sanayiciyi etkilediğini söylemek eksik kalır. Tabii ki sanayiciyi etkiledi ama üretimin etkilendiği her noktada her sektör etkileniyor. Siz üretimin bütün proseslerinde ihtiyaç duyulan bir maddeyi, enerjiyi devre dışı bırakırsanız; eksiltirseniz. Üretimin bundan etkilenmemesi mümkün değil. Bu, ülkenin genel tedarik zincirlerinde kesintiye uğranması demek. Bu, İran’ın hatlarında ki bir arıza, bir kaçaktan kaynaklanan, arıza olarak tanımlanan bir süreç. Fakat burada vatandaşın aklına soru işaretleri geliyor. Yani Türkiye’nin bu 10 günü karşılayacak hiç mi bir doğalgaz depolama şansı yoktu? Bu sorulara da çok net bir cevap alamadı sanayici. Vardı, yoktu veya olanı da yetmiyordu bunları bilmiyoruz. Biz elektrik enerjimizin de bir miktarını doğalgazla üretiyoruz. Bunun akabinde aslında şunların da sorgulanması lazım. Bu bir enerji krizi, ben önümüzdeki süreçlerde de bütün dünyada ve bölgemizde benzer enerji krizlerinin yaşanacağını tahmin ediyorum. Zaten, çok meşhur bir laf vardır. Kaynağı dışarıda olan enerji ve ideoloji çok tehlikeli. Biz bu doğalgazı İran’dan alıyoruz. Tabi ki uluslararası anlaşmalarla bizim parasını ödediğimiz doğalgazı alamamamız söz konusu değil” dedi.

“ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARIMIZI ÖNÜMÜZE KOYMAMIZ LAZIM"

2023 yılında Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın kullanıma açılacağını dile getiren Başkan Şenel; “Bundan ziyade de belki ülke olarak yeni bir enerji politikası sorgulaması yapmamız lazım. Bizim artık alternatif enerji kaynaklarımızı önümüze koymamız lazım. Yani biz eğer elektrik enerjisi üretiminde sadece barajlar ve doğalgazı kaynak olarak görüyorsak ve barajlarımızın da bir önceki yıla göre su miktarında yüzde 27 azalma olduğunu görüyorsak; bizim güneş enerjisi ile ilgili alternatif enerji üretimi gibi bir konuyu ulusal bir politika haline getirmemiz lazım. Bugün Denizli’de ki pek çok sanayici fabrikalarında güneş paneli ile enerji üretmek adına bir takım yatırımlar yapıyor. Bunun genel bir politika haline dönmesi lazım. Çünkü bizim ‘kuraklık’ dediğimiz mesele önümüzde hala büyük bir olarak duruyor. Belki orta vadede barajlardan elektrik üretimiyle ilgili problemleri daha büyük yaşayacağız, belki de bu enerji krizinden böyle bir sonuç ve ders çıkartmak mümkün” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER