Devler arasında 12 Denizli firması

İstanbul Sanayi Odası, sanayinin devlerini açıkladı. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu, üretimden satışlarını yüzde 74 artırarak 2 trilyon liraya taşırken; 12 Denizlili firma, listeye girmeyi başardı. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, listeye giren şirketleri tebrik etti.

İstanbul Sanayi Odası'nca (İSO) hazırlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması sonuçları açıklandı. Denizli’den 12 firma, listeye girmeyi başardı. Denizlili firmalar arasında ilk sıra geçtiğimiz yıl 30’uncu sırada yer alan ve bu yıl 29’uncu sıraya yükselen Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş. oldu. İSO 500’e giren Denizli firmaları şunlar oldu: Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş., Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi A.Ş., Kocaer Çelik San. ve Tic. A.Ş., Seval Kablo Aydınlatma Cihazları İth. İhr. San. Tic. A.Ş., Kardemir Çelik Sanayi A.Ş., RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş., Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş., Nexans Türkiye Endüstri ve Ticaret A.Ş., Aynes Gıda San. ve Tic. A.Ş., Pamukkale Kablo San. Tic. A.Ş., Menderes Tekstil San. Tic. A.Ş. ile Atom Kablo San. Tic. A.Ş.

“BU BİR YARIŞMA DEĞİL, SIRALAMA”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “İstanbul Sanayi Odası, bu sonuçları açıklamasıyla Türkiye genelindeki şirketlerin, kendi kriterlerine göre ülke genelindeki bütün şirketler arasındaki yerini belirliyor. Bu liste insanlara; ‘Ben kaçıncı firmasıyım?’ şeklinde kendisini bir sıralamaya sokuyorsa da esasında bu tür firmalar, özellikle kredi firmaları tarafından izleniyor. Bu sıralamada dereceye giren, özel bir sırada yer alan şirketlerin kredibilitesi, kredi kuruluşları nezdinde bir farklılık arz ediyor. Gerek kendi şirketlerimizden gerekse bugüne kadar olan deneyimlerimizden gördük. Bu bir yarışma değil, bir sıralamadır. Buraya kendi rakamlarını, bilançolarını göndermiyorlar. Göndermeyince de bu şirketlerimiz bu listede görünmüyor. Belgelerini İstanbul Sanayi Odası’na göndermeyip de bu analize uğramayan, sıralamaya girmeyen şirketin lehinde değil aleyhinde oluyor. Dolayısıyla bütün şirketlerimizin bu kaliteye, kritere ve bu rakamlara geldiği noktada tavsiye ediyorum, mutlaka girsinler. Bu sene, yine 12 şirketimiz var. Erbakır, geçtiğimiz yıl 30’uncu sıradayken, bu sene Türkiye genelinde 29’uncu sırayı alırken, diğer şirketlerimiz de ilk 500 içerisindeki önemli bir sıralamaya girmişler” dedi.

“TEKSTİL FİRMALARIMIZIN BU LİSTEDE OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Denizli’nin bir tekstil kenti olduğunu ifade eden Başkan Keçeci; “Bu listeye baktığımız ve analiz ettiğimiz zaman; Denizli, tekstil kenti olmakla beraber yalnız 11’inci sırada Menderes Tekstil’i görüyoruz. Dolayısıyla tekstil firmalarımızın bu listede olmadığını görüyoruz. ‘Şirketlerimiz buraya giremiyor’ diye bir anlama gelmesin. Bu şirketlerin derecelendirilmesinin esası; daha çok ciroya göredir. Yani 1 yıl içerisinde yaptıkları cirolara göre değerlendiriliyor. Genellikle gördüğümüz zaman ağırlık olarak metal, bakır, kablo ve diğer demir-çelik şirketleri giriyor. Bir de gıda şirketlerimiz bu listenin içerisinde görülüyor. Diğer şirketlerimizin sıralamadaki yeri maalesef ikinci 500’e giriyor. Fakat mutlaka ciro olan bir şirketimiz değil, karlılığı olan şirketlerimiz esastır. Dolayısıyla ben o şirketlerimizin de özel yerleri ve değerleri olduğunu biliyorum. Bu sıralamanın da mutlak süratle diğer şirketlerimizi de ikinci planda bıraktığı anlamına gelmediğini ifade etmek istiyorum. Her şeye rağmen bu sıralamaya giren bu şirketlerimizi Denizli Sanayi Odası olarak tebrik ediyorum ve bu başarılarının, çalışmalarının daha sonraki yıllarda da devam etmesini can-ı gönülden diliyorum” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2022, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER