Devlet'ten 80 lira elektrik desteği! 2019 elektrik desteği kimlere verilecek ve ne zaman başlıyor? Elektrik faturası desteği nasıl uygulanacak?

2,5 milyon aileye verilecek olan elektrik faturası desteği milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürecek. PTT ile işbirliği yapan hükümet düzenli sosyal yardım alanların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimlerini karşılayacak. Peki kimlere elektrik desteği verilecek? Elektrik faturası desteği nasıl uygulanacak? Elektrik faturası desteği ne zaman başlıyor? İşte elektrik faturası desteği hakkında merak edilen her şey...

Devlet'ten 80 lira elektrik desteği! 2019 elektrik desteği kimlere verilecek ve ne zaman başlıyor? Elektrik faturası desteği nasıl uygulanacak?

Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimlerini devletin karşılayacağına yönelik müjdesi, 15 Şubat'ta uygulamaya geçiyor.

Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelen elektrik şirketi yöneticileri destek uygulamasıyla ilgili çalışmaları tamamladı.

Edinilen bilgiye göre, 15 Şubat'tan itibaren düzenli sosyal yardım alan aileler için elektrik desteği uygulaması başlayacak.

PTT İLE İŞ BİRLİĞİ YAPILDI

2.5 milyon hanede 10 milyon kişinin yararlanacağı destek için her bir haneden birer kişi belirlenirken elektrik destek miktarları bu kişilerin adına her ay düzenli olarak PTT'ye yatırılacak.

Destek miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenirken, her ay sabit olarak PTT'ye elektrik bedel kontörü adı altında vatandaşın yararlanabileceği destek kadar kontör yatırılacak.

DESTEK HARİCİ KISIM ÖDENECEK

Ödeme yöntemi ise şu şekilde planlandı:

15 Şubat sonrası faturası kesilen ve yardım alma kapsamına giren vatandaşlar ödeme noktası olarak PTT'yi tercih ederek destekten faydalanabilecekler.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu tarihten sonra faturası kesilen vatandaşların hak ettiği destek miktarı kadar PTT'ye ödeme yapacak.

Faturası kesilen vatandaş PTT'ye faturasını götürdüğünde gişede yararlanacağı destek miktarı söylenecek ve kalan miktar kendisinden tahsil edilecek.

Vatandaşın yararlanacağı destek miktarı haneden yaşayan kişi sayısına göre 40-80 lira arasında değişecek.

Desteklenen miktar ise daha sonra PTT tarafından elektrik perakende şirketlerine ödenecek.

Sabah

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221