Doğal gaza yüzde 58 zam mı gelecek? Ekonomist Yeşilada açıkladı!

Ekonomist Atilla Yeşilada, Youtube kanalında yaptığı programda, doğal gaz fiyatlarının yüzde 58 oranında pahalanmasının beklendiğini ifade etti.

Doğal gaza yüzde 58 zam mı gelecek? Ekonomist Yeşilada açıkladı!

Ekonomist Atilla Yeşilada, videosunda küresel ve Türkiye'deki ekonomik gelişmelere dikkat çekti.

İnternethaber'in haberine göre; Türkiye’nin bir sene içinde ödememesi gerek dış borcun 165 milyar dolar olduğunu söyleyen ve bunun vadeli kısa vadeli borçlanmalarda 275 puan baz olduğunu bunun bu senenin sonunda 4’e gelecek senenin sonunda 5,5’a çıkabileceğini ifade ederek, “Bu sene yüksek faizlerden borçlanmak istemediği için ana parayı ödemeyi tercih edenlerin Türkiye’den çıkarttıkları döviz 10-15 milyar doları bulabilir” dedi.

Yeşilada, İran'la yaşanan doğalgaz kesilmesi sürecine de değindi. Yeniden bir doğalgaz krizinin yaşanabileceğini vurguladı. Doğalgaz sorunu açısından Ukrayna- Rusya krizinin de büyük bir etkisi olabileceğini belirtti.

Yeşilada, IMF'nin blog sitesinde yayımlanan bir raporu okuduğunu söyleyerek, bu sene doğalgaza %58 gibi bir zammın geleceğini vurguladı. Yeşilada "Ben IMF'in blogunu okudum. Bu sene doğal gazın yüzde 58 zamlanması bekleniyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER