Dövizlerinin yüzde 40'ını Merkez Bankası'na satacaklar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca yayımlanan ‘İhracat Genelgesi’ne ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, “Sadece pandemi değil Rusya-Ukrayna hadisesi ve tedarik zincirini bozan negatif dışsal yansımalar devam ettikçe enerji fiyatları ve arz şokları minimize edilmedikçe benzeri uygulamalar devam edebilir” dedi.

Dövizlerinin yüzde 40'ını Merkez Bankası'na satacaklar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçen haftaki faizle alakalı toplantısında faizleri  yüzde 14’te sabit tuttu. Lakin jeopolitik, jeostratejik ve jeoekonomik risklerin arttığına da dikkat çekmiş oldu. Yine merkez bankası tarafından bir ihracat genelgesi yayınlandı. İhracatçıların merkez bankasına yapacağı döviz satışında oran yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarıldı.
Merkez bankası ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin usül ve esasları tekrar ayrıntılarıyla düzenlemiş oldu. Bu bedeller bankaca, merkez bankası tarafından ilan edilen ve işlem günü için geçerli döviz alış kuru üzerinden  aynı gün merkez bankasına satılacak ve merkez bankasının banka nezdindeki hesabına aktarılacak. Söz konusu tutarın tam karşılığı banka tarafından ihracatçıya lira olarak ödenecek. 
Turizmden gelir elde edenler de elde ettikleri gelirin yüzde 40’nı merkez bankasına döviz olarak aktarıp TL olarak alacaklar. Burada konvertıbl dövizlerden bahsediyoruz. Diğer dövizler kapsama dahil değil. TCMB burada hem rezervlerini güçlendirmek hem de liralaşma stratejisi kapsamında adımlar atıyor.
Küresel ortamdaki jeopolitik ve jeostratejik risklerin devamlılığının farkında olduğu için bu tür adımlar atma zorunluluğunda hissediyor kendisini. Biz de gerek enflasyon gerek diğer riskler olarak etkilenmeye devam ediyoruz. Sadece pandemi değil Rusya-Ukrayna hadisesi ve tedarik zincirini bozan negatif dışsal yansımalar devam ettikçe enerji fiyatları ve arz şokları minimize edilmedikçe benzeri uygulamalar devam edebilir. TCMB elini güçlendirmek istiyor. Kur korumalı mevduat hesapları da bunun piyasadaki liralaşma ve dövizi kontrol stratejisinin bir adımıydı. Şu anda 750 milyar TL yani 50 milyar doları aşan bir mevduatın orada toplandığını görüyoruz. Bu arada ihracatçı firmalarımızın ve yabancı sermayenin de ürkütülmemesi önemli bir husus.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER