DSO Başkanı Keçeci enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; enflasyon rakamlarının yüzde 70’e dayandığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Buna göre; nisan ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 34,46, yurt içi üretici fiyatları yüzde 72,03 arttı.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Başkan Keçeci, “Artık enflasyon yüzde 70’e dayandı. Türkiye İstatistik Kurumu, nisan ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayınladı. Buna göre yıllık enflasyon yüzde 69,97 oldu. Aylık bazda ise yüzde 7,25’lik artış oldu. Böylelikle nisan ayı verileri, ekonomist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Üretici enflasyonundaki yükseliş ivmesinin sürdüğünü de gösterdi. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış, Mart 1995’ten bu yana görülen en yüksek artış oldu. Bu, gerçekten önemli bir artış. ÜFE’nin de yüzde 120’yi aştığını görüyoruz. Bu da tehlikeli bir rakam. Çünkü; üretici fiyatları ile tüketici fiyatları daima birbirilerini izliyorlar. Üretici fiyatının yüzde 120’yi aşması demek, gelecek günlerde de tüketiciye yansıyacak rakamlar demektir. Gıda enflasyonu yüzde 90’a geldi. Aylık bazda bakıldığında ise en fazla enflasyon, yüzde 13,38 ile gıdada oldu. Bunlar TÜİK rakamları. Konutta 7,43 ve ayakkabıda da 6,96 oldu. Dolayısıyla burada özellikle ÜFE ve TÜFE’nin ulaştıkları rakamlar, biz sanayiciler için gerçekten riskli ve dayanılmaz. Ayrıca yaşam koşullarının bu enflasyona göre hayat pahalılığının içinde yaşamak zorlaşıyor. O nedenle Türkiye’nin şu anda en önemli konusu atık enflasyondur. Türkiye’nin mutlak suretle enflasyonu halletmesi gerekir. Halledilmesiyle ilgili de acil ve gerekli önlemlerin bilimsel bir şekilde alınmasının gerekli olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER