DSO Başkanı Keçeci, son zamları değerlendirdi

Doğal gaz zamlarına ilişkin açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; “Ham madde bir taraftan finansman bir taraftan istihdam bir taraftan bir de bu şekildeki zamlar üzerinden alınan vergiler bir taraftan; zor günler geçiriyoruz. Sanayicinin bu noktada sıkıntıları büyük. Birilerinin bizim elimizden tutması lazım” diye konuştu.

BOTAŞ'tan yapılan açıklamaya göre; elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 44.30, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatında yüzde 50 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 35 zam yapıldı.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, doğal gaza yapılan zamları değerlendirdi.

6 bin 300 TL olan doğal gazın fiyatı 9 bin 450’ye çıktığını ifade eden Başkan Keçeci; “

Bitmedi, elektrik piyasa takas fiyatı da bin 745 liradan 2 bin 500 liraya çıktı. Konutlarda da doğal gaza yüzde 35 zam geldi. Ne demek bu? İnanılmaz bir şok zam demek. Diğer zamları konuşmamıza gerek yok. Biz sanayiciler olarak bir şeye şiddetle itiraz ediyoruz. Konu şu; biliyoruz ki doğal gaz beş yüz dolardı, bin dolar oldu. Yavaş yavaş oldu, bir çırpıda olmadı. Sanayici olarak bize yapılan enerji zamları bizim maliyetimizde; ham madde, işçilik ve enerji diye geçiyor. Bu üçünün maliyeti bizim satış fiyatlarımızı ilgilendirir. Dolayısıyla enerjideki bu şekildeki şok zamları devlet bir an önce elimden çıksın diye yapıyor ama ben üreticiyim, ürettiğim bu malı zamlı bir şekilde tüketiciye şiddetle yansıtamıyorum. Dolayısıyla bu kadar büyük zam müşterimin üzerine değil, benim üzerimde kalıyor. Sanayiciler olarak ricamız; bu türlü zamların bu şekildeki büyük miktarda şok zamlar olarak değil, sindirile sindirile gelecek zamlar olmalı.İkincisi ise devlet sattığı elektrik ve doğal gazdan da KDV ve ÖTV gibi vergiler alıyor. Doğal gazın fiyatı beş yüz dolarken bunun karşılığında Türk lirasının dolar bazında karşılığını buluyor yüzde 18 KDV için çarpıp bizden bir para alıyor. Şimdi doğal gaz bin lira oldu, bu kez bin liranın karşılığında bizden yüzde 18 KDV zammı alıyor. Doğal gazın yükseldiği zaman doğal gazın fiyatını bize yansıttığını anlıyorum. Ama KDV’nin beş yüz dolardan bin dolarla çıkmasıyla bu kadar aradaki farkında bizden alınmasını anlayamıyorum. Nasıl ki devlet peynirde, kağıtta ve mamada KDV düzenlemelerine giriyorsa dolayısıyla sanayicinin bu şok zamlardan biraz daha az etkilenmesi için bu KDV’lerin daha az olmasını sağlaması lazım. Yani, bize yüzde 18 KDV değil, örneğin yüzde 8 KDV ile bunları yansıtması lazım. Sanayicinin ayakta kalması için buna çok ihtiyacı var. Sanayicinin istihdamda, ihracatta ve katma değer yaratmada var olması için bunlara ihtiyacı var. Ham madde bir taraftan finansman bir taraftan istihdam bir taraftan bir de bu şekildeki zamlar üzerinden alınan vergiler bir taraftan; zor günler geçiriyoruz. Sanayicinin artık bu noktada sıkıntıları büyük. Birilerinin bizim elimizden tutması lazım.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER