DSO Başkanı Müjdat Keçeci'den açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ‘Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı’nı değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Çıkmaza girdik. Paramızı, ihracat dövizimizi kullanamaz hale geldik. İnşallah komple geri alırlar. Çünkü ihracatçının diğer yansımalarla oldukça kayıpları var” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından TCMB’ye Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı’na göre; ihracat bedeli kabul belgesine veya döviz alım belgesine bağlanan ihracat bedelinin yüzde 25’i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB’ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılacak.

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci yeni yılın ilk gününde başlanan uygulamaya ilişkin DRT ve Denizli Gazetesi’ne özel değerlendirmede bulundu. 8 ilin sanayi odası başkanlarıyla görüştüğünü ifade eden Başkan Keçeci; “Gelen zamlar çok can yakıcı, çok ağır. Dolayısıyla maliyetler hesap edilemez duruma geldi. İhracat dövizlerinde yüzde 25 olayını getirdiler. Üyelerimizden aldığımız en yoğun şikayet ve telefon bu. Biz de daha çok büyük bankalara soruyoruz. Hiç kimsenin bir şey bildiği yok. Hiç kimse bir şey yapamıyor. Biz de ihracatçı olarak gelen dövizlerimizi kullanmak zorundayız. Kullanıp yeni işler, ithalat ve bir takım borçlarımızı ödemek zorundayız. Bozduramıyoruz. Yüzde 75’ini bozuyoruz, yüzde 25’ini bırakıyoruz. O ne olacak bilen yok. TOBB bu sorunu çözmek istiyor. İnşallah bunu geri alırlar. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yapılan hesaplamalarda 1 milyar dolar eksi yazacağı söyleniyor, doğrudur da. Bu işin maksadı da çok uygun değil. Biz ihracat dövizimizi getirdiğimizde burada bozduruyoruz. Buradan nereye varmak isteniyor, onu da anlamış değiliz. Sıcak bir gündem ve herkes de bunu merak ediyor. Doğal gaz zammının nereye vardığını öğrendik. Bunu nasıl çıkarız, elektriğe zammı nasıl kompanse ederiz onu bir taraftan düşünürken; çıkmaza girdik, paramızı, ihracat dövizimizi kullanamaz hale geldik. Bunun sıkıntı ve stresi var. Ticari hayat durdurulamaz. Hukukta da böyledir. Ticari hayatı durduramazsın. Bir sisteme taş koyulursa inanılma iltihaplar oluşur. Bu iltihaplar hastalığa dönüşür. Yeni yılın ilk gününden beri gelen dövizler maalesef bozdurulamıyor, çözülemiyor. Bunu herkes bekliyor. İnşallah komple geri alırlar. Çünkü ihracatçının diğer yansımalarla oldukça kayıpları var. Bunun da kayıp olarak ihracatçılara yazdırılmaması lazım. Madem bu ülkede yatırımı ve büyümeyi ihracat üzerine odaklandırıyoruz, dolayısıyla bunun ihracatçıya biline biline böyle bir eksi yazdırılmaması lazım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER