DSO Meclis Üyeleri bir araya geldi

Denizli Sanayi Odası Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Pamukkale Tenis Kulübü Marla Restoran'da gerçekleştirildi. Pandemi dolayısıyla uzun bir aradan sonra ilk defa bir araya gelen DSO Meclis Üyeleri, birbirileriyle sohbet etme imkanı yakaladı.

DSO Meclis Üyeleri bir araya geldi

Denizli Sanayi Odası Ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Pamukkale Tenis Kulübü Marla Restoran'da gerçekleştirildi. Toplantıda yatırım konusu ele alındı. Meclis Başkan Vekili Hasan Serkan Taşevli’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli ekonomisi ve yatırımlar hakkında bilgi verdi. Başkan Keçeci, “Türkiye’de yılın ilk yarısında düzenlenen teşvik belgesi sayısı geçen yıla göre yüzde 49 artmış. Geçen senenin pandemi etkisinde geçen bir yıl olduğunu düşünürsek bu artış ‘oldukça normal’ diyebiliriz. Asıl dikkat çekilmesi gereken konu, yatırımların nerelerde yapıldığıdır. 2021 yılı ilk yarısında Türkiye’de gerçekleştirilen yatırımların tutar bakımından; yüzde 64’ü en gelişmiş 1. ve 2. bölgelerde, sadece yüzde 11’i az gelişmiş olan 5. ve 6. bölgelerde öngörüldü. Teşvik unsurları düşük olsa da yatırımcılar gelişmiş illeri tercih etmeye devam ediyor. Teşvik sistemimiz ne yazık ki bir süredir kendisinden beklenen faydayı yaratmıyor” diye konuştu.

“BİZ YATIRIM YAPAN SANAYİCİLER TOPLULUĞUYUZ”

Yatırım verilerini il bazı GSYH verileri ile birlikte okuyunca da teşvik sisteminin olumlu sonuçları olmadığını belirten Başkan Keçeci, “Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya en çok katkı sağlayan illerimiz de yine yatırım yapan ama bu yatırımları teşvik edilmeyen illerimiz. Denizli özelinde konuya eğilecek olursak, bir sanayi kenti olarak Denizli’de verilen yatırım teşvik belgelerine bağlı yatırım tutarlarında; hizmetler sektörü yüzde 6, enerji sektörü yüzde 3, madencilik yüzde 6, imalat sanayi yüzde 82 pay alıyor. Biz hala, her şeye rağmen yatırım yapan bir sanayiciler topluluğuyuz”  dedi.

MÜDÜR BEYCAN’DAN, ‘ÇIPA KREDİSİ’ BİLGİLENDİRMESİ

Meclis toplantısına konuk olarak katılan Vakıfbank T.A.O Denizli Bölge Müdürü Dr. Mehmet Beycan, DSO Meclis üyelerine Çıpa Kredisi hakkında bilgi verdi. Uzun bir aradan sonra ilk defa bir araya gelen DSO meclis üyeleri, birbirileriyle sohbet etme imkanı yakaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER