DTO Meclisi, 2020’nin son toplantısını yaptı

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO), 2020 yılının son meclis toplantısında konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Endüstride ve tüketimde, üretimde kalite ile tasarımın ve yenilikçiliğin öne çıktığı farklı bir döneme girdik. Bu yeni dönemde, dünyadaki değişimi doğru okuyanlar ayakta kalacaklar. DTO olarak biz de bu bilinçle hareket ediyoruz” dedi.

DTO Meclisi, 2020’nin son toplantısını yaptı

Denizli Ticaret Odası’nın (DTO), aralık ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın bakanlığında yapıldı. Gündem görüşmeleri sonrasında, meclis üyelerine, geride kalan süreçteki gelişmelerle ilgili bir değerlendirmede bulunan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, yurt içinde yeni asgari ücretin tespiti, esnaf için hazırlanan destek paketi, ihracat ve sanayi endeksindeki yükseliş, üçüncü çeyrekteki büyüme, Merkez Bankası’nın politika faizinin artırmasının, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın politika faizini sabit tutması ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomiye dair açıklamalarının ön plana çıktığını ifade etti. Tekstil ve ham maddeleri ihracatındaki artışın devam ettiğini belirten Başkan Erdoğan, “Pandeminin gücünün kırılmasıyla, 2021’de ihracatta daha hızlı yol alacağız ve yıldızımız daha da parlayacak. Haziran ve temmuzda, özellikle Avrupa Birliği pazarında durdurulan siparişlerin bekleyen sevkiyatlarıyla başlayan toparlanma eğilimi, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gelen yeni siparişlerle sürdü. Ev tekstilinde, ABD’ye ihracatımızda yüzde 38 artış oldu. Sektörün üretim endeksi verileri, kapasite kullanım oranına benzer şekilde imalat sanayi ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Salgın koşullarına rağmen hazır giyim sektörü ile tekstil ve hammaddeleri sektöründeki istihdamımız, yurt genelinde 1 milyon 50 bine ulaştı. Bu arada, ülkemizin medikal tekstil ürünleri ihracatı, milyar dolar sınırını aştı” dedi.

“DÜNYADAKİ DEĞİŞİMİ DOĞRU OKUYABİLENER AYAKTA KALACAKTIR"

Başkan Erdoğan ayrıca, Makine İhracatçıları Birliği verilerine göre yılın ilk 11 ayındaki makine ihracatının 15,3 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Erdoğan, “Ülke olarak üçüncü çeyrekteki büyümemiz, yüzde 6,7 oldu. Ancak, yine de coğrafi avantajlarımızı ihracatımızda henüz yeterince değerlendiremiyoruz. Endüstride ve tüketimde, üretimde kalite ile tasarımın ve yenilikçiliğin öne çıktığı farklı bir döneme girdik. Bu yeni dönemde, değişimi doğru okuyanlar ayakta kalacaklardır. Biz de bunun için ‘rutinin haricinde yeni, yenilikçi neler yapabiliriz?’ diye bakıyoruz ve onları planlıyor, projelendiriyor ve uygulamaya geçiyoruz. Avrupa Birliği’nden 5 Milyon Euro hibe alan Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemiz, bunlardan en önemlisidir. Şehrimizin ufkunu açacak, sanayimizde çığır açacaktır; işletmelerimize hem üretim hem de ihracat anlamında çağ atlatacaktır. O nedenle çok önemlidir. 2020, ülke olarak, savunma sanayimizdeki atılım yılımızdı. Bu alandaki ihracatımız, en değerli dış satımımız ve her geçen gün de artıyor. Denizli Ticaret Odası olarak bizler de önemini hep dile getirdiğimiz, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizle, bu tür yüksek teknoloji ürünü ihracat kalemlerinde yer alabilmek için hazırlanıyoruz. Bunca çabamızın yegâne amacı, gelecekte, yükselen ülke sanayisinde Denizli’mizin adının da en ön sıralarda anılmasını sağlayabilmektir. Bu konuda önemli bir adım daha attık ve projemizin kapsamında OSB’de açacağımız merkezimize makinalarımızı kurmaya başladık.” diye konuştu.

“KARŞILIKSIZ ÇEKTEKİ İYİLEŞMEMİZ, ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE"

DTO Meclis üyeleriyle, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerini de paylaşan Başkan Erdoğan, “Yılın ilk 11 aylık döneminde, Denizli’deki karşılıksız çeklerin iyileşme oranında, ülke ortalamasının üzerindeyiz. Şehrimizdeki karşılıksız çek adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70,02 azaldı. Yurt genelindeki iyileşme ise, yüzde 63,91’de kaldı. Şehrimizdeki karşılıksız çekler, tutar bazında da yüzde 77,55 azaldı. Yurt genelindeki azalış ise, yüzde 52,44. Öte yandan, yılın ilk 10 ayındaki protestolu senet adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 azaldı. Ülke genelindeki azalış ise, yüzde 34. Denizlimizdeki protestolu senetler, 6 bin 130 olarak kayıtlara geçti. 2019’un aynı döneminde ise, 10 bin 914 adetti. Protestolu senetler, tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 88 azaldı. Ülke genelindeki azalma ise, yüzde 47” diye konuştu.

DTO'NUN ÜYE SAYISI, KASIM SONUNDA 18 BİN 881 OLDU

Yılın 11 ayında, Denizli Ticaret Odası’nın üye sayında bin 2 artış olduğunu kaydeden Başkan Erdoğan, Kasım sonu itibarıyla 18 bin 811 üyeye ulaştıklarını duyurdu. Erdoğan, “Odamıza Kasım’da 130, yılbaşından bu yana ise bin 461 firma kayıt yaptırdı. Üye profilimizde, 8 bin 917 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almakta. Sayıları 7 bin 209’u bulan hakiki şahıs firmalarımız ise, 2’nci sırada. 2 bin 222 firma ile de anonim şirketler, 3’üncü sırada. Yılbaşından bu yana en büyük artış, 661 firma ile limitet şirketlerde. Onu, 184 firmayla hakiki şahıs şirketleri izledi. 3’üncü sırada ise, 149 firmayla anonim şirketler yer aldı. Kasımın sonu itibarıyla, odamıza kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı 209. Bunlar arasında 38 firmayla İran, 37 firma ile de Almanya, ilk iki sırada.” diye konuştu.

171 ÜLKEYE İHRACAT YAPTIK

Başkan Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin verilerine göre, 11 ayda, Denizli’den 171 ülkeye, 2 milyar 862 milyon 738 bin dolarlık ihracat yaptıklarını da belirterek, ihracatçı firmaları başarılarından dolayı kutladı. Erdoğan, “Kasım’da, aylık ihracatımız ise, 334 milyon 558 bin dolar oldu. Geçen yıl aynı ayda, 269 milyon 799 bin dolar idi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 24; geçen aya kıyasla ise yüzde 1,3’lük bir artış yakaladık. Tutar bazında, geçen yılın aynı ayına kıyasla, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeki ihracatımız, yüzde 8,1 arttı. Tekstil ve hammaddeleri sektörümüzün ihracatı da yüzde 12,81 yükseldi. Toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatımız yüzde 9,08, elektrik ve elektronik ihracatımız yüzde 29, madencilik ürünlerindeki ihracatımız yüzde 44,7, diğer sektörlerin ürünleri de yüzde 1,15’lik bir artış yakaladı. Ayrıca, mal gruplarından bornoz ve sabahlık yüzde 33, örme-dokuma, pamuklu bukle havlu yüzde 24, çarşaf-nevresim ihracatımız da yüzde 8 arttı. 11 aylık ihracatımızın yüzde 63,65’i, Avrupa Birliği’ne yapıldı. 11 ayda en fazla ihracat sırasıyla, 385 milyon 124 bin dolarla İngiltere’ye, 327 milyon 466 bin dolarla Almanya’ya, 262 milyon 270 bin dolarla da Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirildi. ABD’ye ihracatımızda yüzde 10,83, Hollanda’ya yüzde 9,07, Romanya’ya ihracatımızda ise yüzde 8,3’lük bir artış oldu. Aynı dönemde, sektörler açısından en fazla ihracat sırasıyla, hazır giyim ve konfeksiyonda 988 milyon 961 bin dolar, elektrik elektronikte 441 milyon 245 bin dolar, demir ve demir dışı metallerde 382 milyon 810 bin dolar, çelikte 312 milyon 134 bin dolar, tekstil ve hammaddelerinde 244 milyon 648 bin dolar, madencilik ürünlerinde de 182 milyon 105 bin dolar oldu” şeklinde ifade etti.

“İHRACATÇILARIMIZ, 2019'A YAKIN BİR SEYİRLE KAPATTI"

Konuşmasının sonuna doğru, meclis üyelerine “Güzel hayaller, büyük hedefler, iyi planlar ve yeni umutlar ile başladığımız bir yılı daha acısıyla tatlısıyla geride bıraktık” diye seslenen Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüm dünya, ne yazık ki planlamaları ve alışkanlıkları değiştiren hiç beklenmedik bir küresel salgınla 2020’yi tamamladı. Ancak, hayat her şeye rağmen devam ediyor! Bugünkü konuşmamda daha önce de dile getirdiğim gibi Denizli Ticaret Odası olarak, 2020’de yıllık ortalamamızın da yüzde 50 üstüne çıktık; binden fazla yeni üye kazandık; 19 bin üyeye çok yaklaştık. Yıl içinde korona virüs nedeniyle bazı kısıtlamalar getirildi. Fakat, Denizli Ticaret Odası ve iş dünyası olarak, akılcı bir planlama, verimli ve sistematik çalışmayla, geride kalan yılı en iyi şekilde değerlendirdik. Bu sayede, şehrimizde çarklar durmadı; işletmelerimiz ve ekonomimiz yol aldı. Sektörlerimiz, her şeye rağmen çalıştı ve üretti. Ticaret ve sanayimiz sekteye uğramadı; bundan hem işletmelerimiz hem de çalışanlarımız kazandı. İhracatçılarımız, 2019’a yakın bir seyirle yılı kapattı. Bu zor zamanda ekonominin kahramanları olan Denizli Ticaret Odası üyelerimiz, sizler ile Denizli iş dünyamız, takdire şayan bir performans sergiledi. Sahiplerinden idarecilerine ve tüm çalışanlarına kadar her bir işletmemize, duyarlılıklarından ve eşsiz çabalarından dolayı, Denizli adına tek tek teşekkür ediyor, hepsini üstün gayretlerinden dolayı kutluyorum. Bizler, her birimiz, kopmaz bir zincirin halkalarıyız. Bir arada daha güçlüyüz. Aynı zincirde yer alan, bizim için çok değerli sizlere, şahsınıza da bu yöndeki katkınızdan dolayı teşekkür ediyor, başarılarımızın artarak devam etmesini diliyorum. Şimdi yeni bir yılın başındayız. 2021’e, hep beraber daha iyiye ve güzele ulaşmak azmi ve heyecanıyla başlıyoruz. Birlikte yürüyeceğimiz bu yolda, başta sağlık, mutluluk ve huzur getiren, her şeyin gönlünüzce olduğu bir sene geçirmemizi diliyorum; yeni yılınızı kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER