Egeli yıldızlar arasında 4 Denizlili firma var

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2019 yılında Türkiye'ye 13 milyar 302 milyon Dolar döviz kazandıran ve ihracata büyük katkı sağlayan 56 üyesini, düzenlediği ‘İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ ile ödüllendirdi. Egeli ihracat yıldızları arasında 4 Denizlili firma yer aldı.

Egeli yıldızlar arasında 4 Denizlili firma var

Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 302 milyon dolar döviz kazandırdı.  Bu ihracata yüzde 40’tan fazla katkı sağlayan 56 üyesini İzmir Swissotel’de düzenlediği ‘İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’yle ödüllendirdi. Egeli ihracat yıldızları arasında; Elsan Elektrik Gereçleri San. ve Tic. A. Ş., Kocaer Haddecilik Sanayi Ve Ticaret Anonim  Şirketi, Sun Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ve Menderes Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş. olmak üzere Denizlili 4 firma yer aldı. Törene; İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, kentteki odaların ve ihracatçı firmaların temsilcileri katıldı. Törende konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, 2019 yılında ihracat yapan 8 bine yakın Egeli ihracatçıya teşekkür ederek sözlerine başladı.  Jak Eskinazi, “Bir önceki yıla göre 15 milyon dolar daha az ihracat gerçekleştirmiş olsak da ticaret savaşları nedeniyle yeniden yükselmeye başlayan gümrük duvarları göz önüne alındığında, performansımız kıymet arz ediyor. Ancak; bu tablo, yatay seyri kırabilmek adına geleneksel ihraç pazarlarımıza ek olarak alternatif pazarlara yönelmemizin gereğini de ortaya koyuyor. İhracatın ülkemiz ekonomisinin dinamosu olduğunu, ülkemizin büyümesinde ihracatın önemini her seferinde tekrarlıyorum. Büyümemizi sürekli kılmak için ihracatımızın da sürekli artmasını, dış pazarlarda yaşanan olumsuzluklardan etkilenmemesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

“2020’Yİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YILI İLAN ETTİK”

Sınırlı kaynakların yarınlara kalabilmesi adına, Egeli ihracatçıları harekete geçirebilmek için 2020’yi ‘Sürdürülebilirlik Yılı’ ilan ettiklerini açıklayan Başkan Eskinazi, “2020’de Ege için yeni bir sayfa açma kararı aldık. Kısaca, Bugünkü ihtiyaçlarımızı gelecek nesillerin mirasından çalmadan karşılayabilmek olarak tanımlayabileceğimiz sürdürülebilirlik, artık yeni nesil kalkınma modeli olarak öne çıkıyor. Bu model, bu konuda farkındalık düzeyi artmış insanlar tarafından şirketlere/devletlere dikte ettiriliyor. Artık insanlar, mal ve hizmet satın aldıkları şirketlerin, oy verdikleri hükümetlerin doğaya ne kadar sahip çıktıklarını, daha sağlıklı bir yarın için neler yaptıklarını bilmek istiyorlar. Markette satın aldıkları bir ürünün üretiminde ne kadar su kullanıldığını, üretildiği yerden markete taşınması için doğaya ne kadar zarar verildiğini görmek, satın alma tercihlerini buna göre belirlemek istiyorlar” diyen konuştu.

“OCAK AYI REKORLA BAŞLADI”

Türkiye'nin ihracatını artırmak için her gün canla başla çalıştıklarına değinen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, bu kadar rekabet ortamında kolay bir iş yapmadıklarını söyledi.  Yıla şehit haberleri, çığ felaketi ve depremler gibi kötü olaylara başlandığını anımsatan Gülle, ancak ihracatta güzel haberler geldiğini ve ocak ayında en fazla ocak ayı ihracatını gerçekleştirdiklerine değindi.  Şubat ayı ihracatıyla ilgili konuşan Gülle, "İnşallah şubat ayında da anlamlı bir rekoru, rakamı ortaya çıkaracağız" dedi.  Bu yıl içinde beklenmedik durumların olabileceğini söyleyen Gülle, sözlerine şöyle devam etti: "Biz fırsatçı değiliz. Biz insanların üzüntülerini acıları paylaşan, onlara destek olan bir milletiz. TİM olarak bizler Çin'in yanında olduğumuzu göstermek adına maske, dezenfekten ve pek çok ilaç gönderdik. Çin'in bu durumu faydalanmak değil niyetimiz. Biz bu işin fırsatçılığında değil, insani tarafındayız. Ancak dünyanın ticaret konjonktür beklemiş olduğu fırsatlara da sırtımızı dönecek değiliz. Belki turizm de olumsuz etkileri olabilir ancak mal ihracatında mutlaka olumlu etkileri olacaktır. Bunları iyi okuyup değerlendirmemiz gerekiyor.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER