Ek zamda flaş gelişme!

Ek zam ile ilgili son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Milyonlarca emekli ve memur 2022'de maaşlarına enflasyon zammı dışında ek zam da alacak.

Ek zamda flaş gelişme!

Ek zam kararı Meclis'te kabul edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, memura ek zam, emekli maaşlarını en az 2500 olarak düzenleyen yasa teklifi kabul edildi. Tarihler belli oldu. Memur ve emekliler ilave zammın maaşlara ne zaman yansıyacağını merak ediyordu. Ek zammın memurların 15 Ocak, emeklilerin ise 17 Ocak ve sonrasındaki maaşlarına yetişmesi bekleniyor.

Milyonlarca emeklinin ocak ayındaki enflasyon artışı önümüzdeki haftadan itibaren yatacak maaşlara yansıyacak. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur’luya taban maaş memur emeklisine de 2.5 puanlık ek artış TBMM’de kabul edildi. Böylece en düşük maaş 2.500 TL olurken Emekli Sandığı emeklisinin zammı yüzde 30.95’e çıkacak

Ocak ayının başında açıklanan enflasyon sonrasında milyonlarca emeklinin ve memurun bu yılın ilk 6 ayı için alacakları artış miktarı da ortaya çıkmıştı. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 25.47 oranında enflasyon artışı alırken Memur emeklilerine yüzde 5 toplu sözleşme zammına ilaveten yüzde 22.47'lik enflasyon farkı oluştu.
Ancak bu yıl emekliler için ek artışlar da gündeme geldi. Bu anlamda da SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin taban maaşları 1.500 liradan 2.500 liraya çıkarıldı. Bu şekilde yapılan artıştan sonra düşük maaş alanların zamları yüzde 66'nın da üzerine çıkmış oldu.
Aynı şekilde dul ve yetim maaşlarında da benzer bir artış gerçekleşti. Memur emeklileri için ise yüzde 5 olan toplu sözleşme zammına 2.5 puan daha eklenerek oran yüzde 7.5 olarak belirlendi. Bu artışlardan sonra memur emeklilerinin kümülatif Ocak zammı yüzde 30.95 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER