Ekonominin kahramanları alkışı hak etti

Odanın Eylül ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, “Veriler iyi geliyor. Ekonomik Güven Endeksi, üst üste 5 aydır, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ise üst üste 6 aydır yükseliyor. Ekonomimizin kahramanlarını kutluyorum” dedi.

Ekonominin kahramanları alkışı hak etti

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclisi, internet ortamında uzaktan erişimle aralıksız toplanmaya devam ediyor. Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın idaresinde gerçekleştirilen Eylül ayı DTO Meclis Toplantısı, olağan gündemin görüşülmesiyle başladı. Ardından meclis üyelerine hitap eden DTO Başkanı Uğur Erdoğan, iş dünyası ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.  Ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemler ve sağlanan desteklerin etkisiyle, hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini kaydeden Başkan Erdoğan, Ekonomik Güven Endeksi’nin Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 3,1 artarak 88,5'e kadar çıktığını ve üst üste 5'inci ayda da yükseldiğinin altını çizdi. Erdoğan, “Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nde de benzer bir durum görüldü. Nisan’da 33'e kadar gerileyen endeks, Temmuz’da 57'ye kadar çıkarak, Şubat 2011'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Bizim Haziran’dan bu yana son birkaç aydır dile getirdiğimiz gibi, ekonomistler de artık ‘Dipten dönüş başladı’ demeye başladı. Bu dönemde, iş dünyamıza sağlanan kredi genişlemesi, KDV indirimleri ve kısa çalışma ödeneği imkânı, ekonomimizi korona virüsün etkilerinden koruyan 3 katlı maske görevi gördü adeta; teşekkür ederiz” dedi.

E-ticaret, büyük bir ivme kazandı

Tüm dünyada ticaretin yeniden şekillendiğini ve e-ticaret ile e-ihracatın her geçen gün daha fazla önem kazandığını da ifade eden Başkan Erdoğan, “Özellikle, e-ticaret, büyük bir ivme kazandı. Bunun piyasalara etkisi de gözle görülür düzeyde… Dünyanın teknoloji devi IBM’e göre, bu yıl yüzde 20 büyümesi beklenen e-ticaret, salgın nedeniyle sıçrama yaptı ve 5 yıl sonrasında beklenen bir seviyeye ulaştı. Ülkemizin e-ticaret hacmi, bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı. Geçen yılın ilk yarısında, e-ticaretin genel ticaret içindeki oranı yüzde 8 idi. Bu yıl ise, bu oran yüzde 14'e ulaştı. Nüfusumuzun yüzde 90’ı, mobil bağlantı sahibi. 50 milyonumuz, her gün düzenli olarak internete bağlanıyor. Günlük ortalama 6 saat internette kalıyoruz. Ülkemizdeki taşınabilir bilgisayar satışları ise, yılın ilk 8 ayında bir yıl öncesine göre yüzde 70 arttı. Rekabet gücümüzü koruyabilmek ve yeni pazarlar ile müşteriler kazanmak için, hangi iş kolunda olursak olalım, e-ticarette yer almamızı sağlayacak altyapıyı bir an önce hazırlamamız gerekiyor” diye konuştu.

“Konut kredisi faizleri, yüzde 0,99'un altına inmeli”

Konuşmasında, konut satışlarının, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 24 arttığını da dile getiren Başkan Erdoğan, Denizli’de müteahhitlik sektörünün yeni alanların imara açılmasını beklediğini vurguladı. Erdoğan, “Ağustos’ta, Denizli’mizde bin 973 konut satıldı. Geçen yıla göre, yüzde 29’luk bir artış yakaladık. Ülkemizde ise, Ağustos’ta satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 54 artışla 170 bin 408 oldu. İpotekli konut satışı, yüzde 123 arttı. Yılın ilk yarısında, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı da, yüzde 45,5 çoğaldı. Bu sayede, inşaat sektöründe, yurt genelinde 140 binin üzerinde net bir istihdam artışı oldu. Bu, son 2 yıldır hiç görülmeyen bir durum. Sektörde, bu trendin devam edeceği beklentisi de hâkim. Bunu desteklemek için, finans sektörü, birinci eldeki konut kredisi faizlerini, yüzde 0,99'un altında tutmalı. Böyle bir gelişme, dolaylı olarak inşaatın etkilediği 200'ün üzerindeki sektöre de pozitif yansır. DTO olarak, geçen yıl, kentimizdeki bankalarla protokol imzalayıp, üyelerimize özel 0,89 faiz oranıyla kredi imkânı oluşturmuş, DTO’dan Herkes İçin Konut Desteği Kampanyası’nı başlatmıştık. Bu sayede, konut stokumuzu erittik. Şimdi de müteahhitlik sektörümüz, yeni alanların imara açılmasını bekliyor” şeklinde ifade etti.

Türkiye’de tescil edilen esnaf sayısı, son 5 yılın zirvesinde

Kurulan ve kapanan şirket sayılarını da açıklayan Başkan Erdoğan, TOBB’dan aldıkları verilere göre; Ağustos’ta yurt genelinde kurulan şirket sayısının 9 bin 352 olduğunu, geçen aya göre kapanan şirket sayısında azalma görüldüğünü, bir önceki yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısının ise yüzde 80 arttığını duyurdu. Başkan Erdoğan, “Ağustos’ta yurt genelinde 9 bin 352 şirket kurulurken, bin 241 şirket ise kapandı. Geçen aya göre, kapanan şirket sayımızda azalma oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre, kurulan şirket sayısı yüzde 80 arttı. Denizlimizde 1 ayda kurulan şirket sayısı ise 71; kapanan şirket sayısı da 9. Bu yıl 8 ayda kurulan şirket sayısı 566, kapanan ise 76. Ülkemizde ilk 8 ayda kurulan şirket sayısı ise, 63 bin 309. Öte yandan, esnaf ve sanatkârlarımızın sayısındaki artış, Kovid-19'a rağmen zirveye çıktı. Ocak-Ağustos döneminde, Türkiye'de tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayımız, 259 bine yaklaştı. Bu sayı, son 5 yılın zirvesi. Yeni tip korona virüs salgınına rağmen, son dönemde iş yerini kapatan esnaf sayısı ise, ilk 8 aylık dönemler dikkate alındığında, son 5 yılın en düşük seviyesinde” dedi.

DTO’nun 18 bin 478 üyesi var

DTO’nun, Ağustos’un sonu itibarıyla, 18 bin 478 üyeye ulaştığını da duyuran Başkan Erdoğan, şunları söyledi: “Odamıza geçen ay 158, yılbaşından bu yana ise bin 15 firma kayıt yaptırdı. Geçen yıl aynı dönemde, bu sayı 824’te kalmıştı. Artış oranımız, yüzde 23 oldu. Ağustos’un sonu itibarıyla, 18 bin 478 üyemiz var. Üye sayımız, yılbaşında 17 bin 809 idi. Geçen yıl aynı dönemde ise, 17 bin 530 idi. Üye sayımızı, yılbaşından bu yana geçen 8 ayda 669 arttırdık. Son 1 yılda ise, 948 yükselttik. Üye profilimizde, 8 bin 682 işletmeyle en çok limitet şirketler yer almakta. Sayıları 7 bin 150’yi bulan hakiki şahıs firmalarımız ise ikinci sırada. Yılbaşından bu yana en büyük artış, 426 firma ile limitet şirketlerde. Onu, 125 firma ile hakiki şahıs şirketleri izliyor. Üçüncü sırada ise, 115 firma ile anonim şirketler yer alıyor.”

“En çok ihracat yaptığımız 10 ülkeden 7’si, Avrupa Birliği üyesi”

Konuşmasında ayrıca, ihracat verilerine de değinen Başkan Erdoğan, yılın ilk 8 ayında, Denizli’nin 160 ülkeye, 1 milyar 876 milyon 530 bin Dolarlık ihracat yaptığını, aylık ihracatın ise 260 milyon 450 bin Dolar olduğunu dile getirdi. Başkan Erdoğan, “İthalatımız da yılın ilk 7 ayında 794 milyon 939 bin Dolar’a yükseldi. Ağustos’ta, geçen yılın aynı ayına kıyasla, ihracatta yüzde 4’lük bir artış yakaladık. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı, yüzde 10 arttı. Elektrik, elektronikte de, yüzde 4’lük bir artış oldu. Mal gruplarından örme, dokuma ve pamuklu bukle havlu, tutar bazında geçen yılın ağustos ayıyla aynı seviyede. Çarşaf ve nevresimde ise, kısmi bir artış var. Bornoz ve sabahlık, havlu ve mutfak bezleri ile çarşaf ve nevresimden oluşan mal grubu, ağustos ayındaki ihracatımızın yüzde 30’unu oluşturdu. En çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülkeden 7’si, Avrupa Birliği üyesi. Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatımız, Ağustos’ta, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 arttı” dedi.

Denizli’deki yabancı sermaye, 252 milyon 630 bin TL’ye ulaştı

Son olarak, DTO’ya kayıtlı Denizli’deki yabancı şirket sayısını paylaşan Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Temmuz’un sonu itibarıyla, odamıza kayıtlı yabancı sermayeli firma sayısı, 196. Geçen yıl aynı dönemde, 170 idi. Yılbaşından bu yana, yabancı sermayeli firma sayısındaki artışımız 23. Bu şirketlerin toplam sermayesi, 301 milyon 618 bin 950 TL’dir. Bunun yüzde 84’üne denk gelen 252 milyon 600 bin 330 TL’si, yabancı sermayedir. Bunlar arasında 39 firmayla İranlı, 33 firma ile de Almanyalı ortaklar, ilk iki sırada.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER