“Enerji açısından zor bir kış geçireceğiz”

Odanın ağustos ayı olağan meclis toplantısında konuşan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; “Dolayısıyla önümüz kış ve öngördüğüm kadarıyla enerji açısından zor bir kış geçireceğiz” diye konuştu.

“Enerji açısından zor bir kış geçireceğiz”

Sanayi Odası (DSO) ağustos ayı olağan meclis toplantısı, DSO Hizmet Binası Müjdat Keçeci Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, DSO Başkanı Müjdat Keçeci; Türkiye’deki oda ve borsa başkanlarının “Otomobili Girişim Grubu (TOGG)” Gemlik Tesisleri’ne ziyaretleri, enerji maliyetlerinin Türk sanayisine olumsuz etkileri, özellikle de doğalgaz sorununun küresel bir kriz haline gelmesi ve tekstil sektörünün en önemli girdilerinden olan iplik sektörünün içinde bulunduğu durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki oda ve borsa başkanlarının “TOGG” Gemlik Tesisleri’ne yaptıkları ziyaret hakkında kısaca bilgi veren Başkan Keçeci, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve TOGG Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde, TOGG Gemlik Tesisleri’ni ziyaret ettik. Programda, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, bir sunum yaparak TOGG Otomobili ve E-mobilite sistemi hakkında oda ve borsa başkanlarına detaylı bilgiler verdi. Türkiye’nin geleceğinde önemli yeri olan bir işletmeyi ziyaret etmek ve geldikleri seviyeyi görmek beni onurlandırdı” dedi.

Rusya'nın uyguladığı gaz kesintisi yaptırımı

Rusya'nın uyguladığı gaz kesintisi yaptırımının, Avrupa’da krizi derinleştirmeye başladığını ifade eden Başkan Keçeci, “Bu durum Almanya'yı derinden etkiledi. Rusya'dan gaz ithal eden Almanya'da tasarruf için kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22.00'den itibaren kapatılmaya başlandı. Ayrıca Almanya'nın doğalgaz stoğunun en düşük seviyede olduğu ortaya çıktı ve İngiltere'de de ilginç tasarruf yöntemlerine gidilmeye başlandığı haberini aldık. Dolayısıyla önümüz kış ve öngördüğüm kadarıyla enerji açısından zor bir kış geçireceğiz. Temennim, uzlaşmanın bir an önce sağlanması ve krizin daha fazla derinleşmemesi yönünde” diye konuştu.

“Tekstili etkileyen her problem, gündem maddemizi oluşturuyor”

İplik sektörü ile ilgili de konuşan Başkan Keçeci, şunları aktardı: “Denizli, tekstilin merkezi konumunda bir kentimiz. Dolayısıyla tekstil sektörünü etkileyen her problem bizim gündem maddemizi oluşturuyor. 2022'nin ilk yarısında dokuma kumaş sektörü ithalatı yüzde 84 oranında artarak 971 milyon dolar değerinde gerçekleşti ve söz konusu kategori tekstil sektöründe ithalatın en fazla arttığı ürün grubu olarak öne çıktığını görüyoruz. İplik sektörü, tekstil sektörünün ithalatta haksız rekabet baskısıyla karşı karşıya kaldığı en önemli alt ürün gruplarından birisi olduğu söyleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yatırım Teşvik Belgesi istatistiklerine göre 2021 yılında iplik sektöründe 16 milyar TL değerinde yatırım teşvik belgesinin alındığını ve bu belgelerin 12,5 milyar TL’sinin pamuk ipliği sektöründe olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla artan kapasite ile birlikte, ithalattaki artış karşısında işletmelerin atıl kapasitede çalışmaya başladığı görülüyor. Ocak- Haziran döneminde pamuk ipliği ithalatı değer bazında yüzde 124,3 oranında artarak 707 milyon dolar değerinde gerçekleşmişti. Miktar bazında ise bu dönemde pamuk ipliği ithalatı 52,4 artarak 165 bin tona yükseldi. Bu dönemde pamuk ipliği dış ticaret açığı 221 milyon dolar değerine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Buna tedbir olarak, menşe ve ithalat konularında önlem alınması gerektiği ifade ediliyor.” Başkan Keçeci’nin konuşmasının ardından, DSO Meclis Üyeleri kendi sektörleri hakkında mevcut durum değerlendirmelerini paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER