“Enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar dünya krizi haline geliyor”

Dünyadaki enerji fiyatlarındaki dalgalanmalarla ilgili açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar dünya krizi haline geliyor” dedi.

“Enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar dünya krizi haline geliyor”

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Bloomberg HT kanalında, dünyadaki enerji fiyatlarındaki dalgalanmalarla ilgili açılamalarda bulundu. Enerji fiyatlarındaki yükselişi sanayi sektörü açısından değerlendiren Başkan Keçeci, “Sanayici olarak, enerji bizim olmazsa olmazımız. Enerjiden önce lojistik sorunumuz vardı. Bu sorun da bütün dünyayı ilgilendiriyordu. Şu anda küresel bir enerji krizi ile karşı karşıyayız. Kömürden doğalgaza petrolden elektriğe tüm enerji fiyatları tarihi rekor düzeylerde yükselmeye devam ediyor. Tabii ki enerji fiyatları bizim maliyet unsurlarımızın en başında geliyor. Şu anda enerji fiyatlarının yükselişini engelleyemez olduk. Enerji fiyatları yalnız Türkiye'de değil bütün dünyada gerçekten büyük bir dalgalanma içerisinde. Enerji fiyatlarındaki dalgalanmalar dünya krizi haline geliyor. Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada durum böyle. Hatta öyle ki bütün üretim, yeşil dönüşüm hedeflerine bile zarar verecek düzeyde fosil yakıtlara doğru kaymaya başladı. Yani üretim tesisleri, kömüre ve doğalgaza döndü. Dolayısıyla bu durum dünyada olduğu gibi Türkiye'de de aynı şekilde” dedi.

“TERMİK SANTRALLERİMİZDE BÜYÜK AKSAMALAR VAR"

Özellikle son zamanlardaki yaşadığımız kuraklığın getirdiği sıkıntılarla hidrolik santrallerimizde de büyük sıkıntılarımız olduğunu belirten Başkan Keçeci, “Enerji üretiminde çok üzerinde durduğumuz termik santrallerimiz konusunda da zorluklar yaşamaya başladık. Bu santrallerimiz de ithal kömürlerle çalıştığı için dolayısıyla son zamanlardaki kur yükselişleri ve ithalattaki birtakım zorluklar nedeniyle bilhassa ithal kömürle çalışan termik santrallerimizde de büyük aksamalar var” diye konuştu.

“ENERJİYE CİDDİ TALEP ARTIŞI VAR"

Sadece Türkiye'de değil aynı zamanda dünyada muazzam fiyat dalgalanmaları olduğuna dikkat çeken Başkan Keçeci, “Bir taraftan da engelleyemediğimiz talep artışı var. Türkiye’de 2019'da 11 milyon olan üretim talebimiz, 2020'de 10 milyon 728 bin olmasına rağmen şimdi 2021'de 11 milyon 506 bine yükselmiş durumda. Bir taraftan da sanayimizin özellikle ihracata dayalı olan sanayimizin hızla çalışması nedeniyle Türkiye'de elektrik tüketiminin de arttığını rahatlıkla söyleyebilirim. Fiyatlardan da bahsedecek olursak, Türkiye'de 5 Ekim itibariyle spot doğalgaz referans fiyatı 2 bin 517 TL civarında. Eylül ayının başında bu rakam 2 bin 100 TL'ydi. 2021 Ocak ayında ise bu rakam bin 300 TL idi. Aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu ifade etmekten üzülüyorum” şeklinde ifade etti.

“DOĞALGAZ ÜRETEN ÜLKERE MAHKUMUZ GİBİ GELİYOR"

Başkan Keçeci, şunları kaydetti: “Son aldığımız bilgilere göre bugün yalnızca Türkiye'de böyle değil dünyada da doğalgaz fiyatları gerçekten çok büyük rakamlara ulaştı. Şu anda Avrupa'da doğalgaz fiyatlarının yüzde 40 arttığını 1000 metreküp doğalgazın bin 600 euro olduğunu, megawatt/saat in 160 euro olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Almanya'da bile birtakım işletmelerin üretimi durdurduklarını biliyoruz. Bugün 160 euro olan Avrupa'daki doğal gazın 2021 yılı başında 20 euro olduğunu biliyoruz. Bu rakamlarla Avrupa'da da bu enerji fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz. Bu durum Türkiye'yi de doğal olarak zorluyor. Özellikle doğalgaza yüklenmemiz, doğalgaz sorununu da beraberinde getiriyor. Biz sanayiciler olarak bu kadar istikrarlı bir üretim yapmaya başladığımız zamanda enerji fiyatlarının bizi sekteye uğratmasını istemiyoruz. Doğalgaz üreten ülkelere bir yerde mahkumuz gibi geliyor. Bu dengeyi sağlamak lazım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER