Evde enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Enerji tasarrufu konusunda evde alınabilinecek önlemler hakkında açıklamalarda bulunan Power Elektrik İşletmecisi Elektrik Teknisyeni Akif Akdaş; “Bir elektronik ürün alırken A+ özelliğine dikkat edersek, evde ki akıllı sayacı kullanmak istediğimiz tarifeye tanımlatırsak ve LED ampul kullanımına dikkat ettiğimiz takdirde enerji kullanımında yüzde 30’a kadar tasarruf sağlanabilir” dedi.

Enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, gerektiği kadar kullanılması tasarruf açısından önemli. Uzmanlar, evde alınacak önlemlerle enerji kullanımında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanabileceğini söylüyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Power Elektrik İşletmecisi Elektrik Teknisyeni Akif Akdaş; “Evde ‘enerji tasarrufu’ deyip geçmeyin. Faturamızda önemli ölçüde tasarruf sağlayabiliriz. Zaten pandemi süreciyle birlikte evde daha da fazla kaldık. Elektrik tüketimi de arttı. İşte bu noktada tasarruf daha da önemli hale geldi. Küçük dokunuşlarla bunu başarabiliriz. Artık önemli ölçüde küçük ev aletleri ve kullandığımız beyaz eşyalarda A+ ürünler var. Bu ürünle elektronik olduğu için daha az sarfiyet sağlar. Önceden bu ürünler mekanikti. Evdeki ürünlerde ürünün üzerinde power (açma-kapama) düğmesi varsa oradan kapatmanız yeterli. Ürünün üzerinde power düğmesi yoksa elektrik tüketimi devam eder. Kullanmadığınız bir ürünü kapalı bırakırsanız ömrü uzar. Evde kullandığımız bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve ütü gibi ürünleri kullanırken akşamüzeri tercih edilmeli. Çünkü tarife olarak 3 tarife vardır. 1. tarife gündüz, 2. tarife öğleden sonra ve 3. tarife akşamüzeri gece yarısı ile sabaha kadar olan dilimdir.  Hepsinin elektrik kurumunda bir değeri var. 3. tarife saatlerinde kullanımın karşılığı daha ekonomiktir. Kullanıcı 3. tarife saatlerini kullanacaksa elektrik kurumuna akıllı sayacın tarifelerini tanıttırması gerekiyor. O tarifeyi bildirim ve tanıtım ev açtırmaları gerekiyor. Tanımlandığı takdirde elektrik kurumu ona göre tarife uygulayabilsin” ifadelerini kullandı.

''EVDE LED TASARRUFLU AMPUL KULLANILMALI"

Ucuz olan ampul çabuk patlayabileceğini ve  fazla enerji tüketimi yaptığını ifade eden Akdaş; “ Evde ampuller önemli ölçüde faturayı etkiler. Müşteri genel olarak ucuz ampulü tercih eder. Ucuz olan ampul çabuk patlayabilir, fazla enerji tüketimi yapar. Eskiden beri kullandığımız halojen dediğimiz ampuller yani armut ampuller enerji tüketimi fazladır. Ancak günümüzde LED dediğimiz ampuller mevcut. LED ampuller daha az enerji harcar. Bir LED ampulün sarfiyatı 9 watt iken bir halojen ampul 100 watt harcama yapar. Bir halojen ampulü kullandığımız evde nerdeyse 10 adet LED ampul kullanabiliriz. Tasarrufta ki bu değerler çok dikkat çekici. Vatandaş ampul almaya gittiğinde LED tasarruflu ampul alacağını dile getirmeli. LED ampul hem az sarfiyatlı, hem uzun ömürlü hem de daha da aydınlatma sağlar. Bir elektronik ürün alırken A+ özelliğine dikkat edersek, evde ki akıllı sayacı kullanmak istediğimiz tarifeye tanımlatırsak ve LED ampul kullanımına dikkat ettiğimiz takdirde enerji kullanımında yüzde 30’a kadar tasarruf sağlanabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER