“EYLÜL’DE İHRACATIMIZIN GÜÇLÜ ARTIŞINA DEVAM ETTİĞİNE ŞAHİT OLDUK”

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan eylül ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yapan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Ağustos ayında, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin etkisi sonucunda oluşan ihracat azalışımızın ardından; eylül ayıyla birlikte, ihracatımızın güçlü artışına devam ettiğine şahit olduk” dedi.

“EYLÜL’DE İHRACATIMIZIN GÜÇLÜ ARTIŞINA DEVAM ETTİĞİNE ŞAHİT OLDUK”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan eylül ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yaptı. Başkan Memişoğlu; “Ağustos ayında, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin etkisi sonucunda oluşan ihracat azalışımızın ardından; eylül ayıyla birlikte, ihracatımızın güçlü artışına devam ettiğine şahit olduk. Ülkemiz ihracatı eylül ayında yüzde 22,5 oranında artarak 14,5 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle, bugüne kadar en yüksek ihracat yapılan eylül ayı performansına ulaşmış olduk. Ocak-Eylül döneminde ise ihracatımız yüzde 7 artışla 123,1 milyar Dolar’a ulaştı. 2016 yılının sonundan itibaren toparlanmaya başlayan, 2017 yılıyla birlikte yükselen küresel ticaretin, petrol ve emtia fiyatlarındaki artışla birlikte yakaladığı yukarı yönlü ivmesinin devam ettiğini görüyoruz. Küresel piyasalar açısından son derece önemli olan bu canlanmanın yanı sıra, hem ilimiz hem de ülkemiz için en büyük ihracat pazarı konumunda bulunan Euro Bölgesi’nin ithalatında ve ihracatında yaşanan artışlar da, ihracatımızı pozitif yönde etkilemeye devam ediyor. Bilindiği gibi, 2018 yılı ihracatta “Rekorlar Yılı” olarak ilan edilmişti. Yılın ilk üç çeyreğinde yakaladığımız başarının ve kırılan farklı rekorların, 2018’in kalan ayları için de olumlu haberlerin sinyalini verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

“DENİZLİ İHRACATI; YÜZDE 14,3 ARTIŞ İLE 2,5 MİLYAR DOLAR’I AŞTI”

DENİB üzerinden yapılan ihracatı rakamları hakkında da açıklama yapan Başkan Memişoğlu, “eylül ayında yüzde 8,8 artarak 216 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk dokuz ayında ise, DENİB ihracatı yüzde 5,7 oranında yükselişle 1,9 milyar Dolar’a ulaştı. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının eylül ayında yüzde 18 oranında arttığını ve 287 milyon Dolar olduğunu görüyoruz. Ocak-Eylül döneminde, Denizli ihracatı yüzde 14,3 artış ile 2,5 milyar Dolar’ı aştı. İhracatta ‘Rekorlar Yılı’nda ilimiz ihracatının ülkemiz ihracatına sağladığı güçlü katkı hepimiz için ekstra motivasyon kaynağıdır. Sene sonunda ulaşılacağını öngördüğümüz ihracat rakamının sadece ülkemiz için değil; Denizli ve DENİB için de bugüne kadar ulaşılmış en yüksek değer olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER