'FAİZLERDE BU SENE SONUNDAN ÖNCE AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET OLACAK'

'FAİZLERDE BU SENE SONUNDAN ÖNCE AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET OLACAK'

'FAİZLERDE BU SENE SONUNDAN ÖNCE AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET OLACAK'
banner22

Türkiye’nin enflasyonda olumlu sonuçlar gösterdiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldığı bir televizyon programında ‘faizlerde düşüş olacak mı’ sorusunu yanıtladı. Bakan Zeybekci; “Faizlerin bu sene sonundan önce aşağı yönlü bir hareket göstereceğini ama bunun kalıcı olacağını öngörüyorum” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin enflasyonda geldiği nokta ve faizlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Zeybekci; “Enflasyonla ilgili olumlu sonuçlar görüyoruz. Tek hanede kalıcı hale geldik. İstihdamla ilgili olumlu sonuçlar alıyoruz. 2. çeyrek büyümesinde de cesaret veren ve önümüzü biraz daha rahatlatan sonuçlar çıktığında Türkiye’de önce fiili olarak, piyasada da pazarlarda kendiliğinden aşağı gelmeye başladığını göreceğiz. Bu yönlenmeyi hızlandırmak ve cesaretlendirmek de Merkez Bankası’na düşecek” dedi.

“BİZİM EDİLGEN DEĞİL ETKEN OLMAMIZ LAZIM”

“Bizim edilgen değil etken bir ekonomi olmamız için en önemli faktörlerden bir tanesi de kendi finans kurallarını ve imkânlarını ortaya koyan, finans merkezi haline gelen bir Türkiye” diyen Bakan Zeybekci sözlerinin devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Çevremize baktığımızda durağan ve likidite olarak da korkunç bir Avrupa Birliği ekonomisi görüyoruz. Körfez ülkelerine baktığımız zaman da fonlar ve finans anlamında zenginlik görüyoruz. Bütün bunların ortasında Avrupa Birliği’nin tamamından daha fazla büyüyen, dünyanın en hızlı büyüyen 3’üncü ekonomisi olan, istihdam, üretim ve ihracatta rekorlar kıran bir Türkiye var. Türkiye’nin de bu finans imkânlarının da kurumsal olarak toplandığı bir ülke haline gelmesi lazım. Bunu sağladığımız zaman Türkiye’de faizlerle ilgili etken olmaya geçiş mutlaka sağlanacaktır. Faizlerin bu sene sonundan önce aşağı yönlü bir hareket göstereceğini ama bunun kalıcı olacağını öngörüyorum.”

“İNSANLARI YATIRIM YAPMAYA İTEN BİR KONUMDA OLMALIYIZ”

Türkiye’de enflasyonun 8’ler seviyesinde olduğu bir ortamda yüzde 13-15’lerde faiz ödemenin hiçbir şekilde yatırımı desteklemeyeceğinin altını çizen Bakan Zeybekci; “Gerçekçi olmak lazım bunu aşağı çekmek zorundayız. Aşağı çekmediğimiz takdirde Türkiye’de insanlara yatırım yaptıramayız.  Yatırımları desteklemek için faiz destekleri vermeye çalışıyoruz. KOBİ’lere, KOSGEB vasıtasıyla halka, büyük sanayi tesislerine proje yatırım teşvik sistemlerimizle bu alanlarda faiz destekleriyle insanları yatırıma çekmeye çalışıyoruz. Faiz desteklere çok spesifik alanlarda olmalı. Diğer alanlarda ise faizler kendiliğinden aşağı inmeli” diye konuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER