Gayrimenkul yatırımcısı Urhan, destek paketlerini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emlak sektörü için açıklanan destek paketlerini değerlendiren Gayrimenkul Yatırımcısı Alihan Urhan, destekleri çok olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Gayrimenkul yatırımcısı Urhan, destek paketlerini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından konut alacaklara ve emlak sektörü temsilcilerine 3 yeni destek paketinin müjdesini verdi. Paketin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Yatırımcısı Alihan Urhan, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı paketler ilk ve tek konutunu alacak vatandaşlar için 2 milyon liraya kadar olan birinci el konutlar için 10 yıla kadar vadeli aylık 0.99 faizli konut kredisi imkanı sunuyor. Tabii ki bu inşaat sektöründe yüzde 1 psikolojik bir sınır. Bu 1.29’lardan yüzde 1’in altına düşmesinin olumlu yansıması olacaktır. Biz olumlu karşılıyoruz. Mutlaka olumlu bir dönüşü arz tarafında hareket katacaktır. İkinci paket kapsamında konut değerinin en az yüzde 50’si 1 Nisan’dan önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının ya da hurda altının T.C. Merkez Bankası’na satımıyla karşılanması şartıyla aylık yüzde 0.89 faizli konut kredisi sağlanacağı söyleniyor. Bu da tabii vatandaşımızın altın ve dövizlerinin TL’ye dönmesi anlamında mantıklı olumlu bir gelişmedir. Tabii bu tüketici adına verilmiş, açıklanmış bir paket. Üçüncü paket ise inşaat sektörüne yönelik destek çerçevesinde asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış projelerin tamamlanması için 20 milyon liralık bir kaynak aktarılacağı söyleniyor. Bu da tabii natamam inşaatlarda bir can suyu olacaktır. Bunun da olumlu müteahhit firmalara inşaat firmalarına olumlu olarak yansıyacağını düşünüyorum.”

“İNŞAAT MALİYETLERİ TARİHİ ZİRVEYİ YENİLEDİ”

TÜİK’in açıkladığı İnşaat maliyet oranlarına ilişkin de konuşan Urhan; “TÜİK’in açıkladığı rakamları bizler de okuduk. Mart 2022 itibarıyla inşaat maliyet endeksinin yüzde 101,57 olarak açıkladı. İnşaat maliyetleri tarihi zirveyi yeniledi, tazeledi. Bunlar açıkçası bizim inşaat kalemlerimize yansıyan maliyetler, bu TÜİK’in açıkladığı oranlara göre çok daha yüksek. Bu oranlardan daha yüksek artış görüyoruz. Ama tabii bu da TÜİK’in açıkladığı rakamlar, saygı duymak durumundayız. Çok afaki artışlar var, bunlar da somut tüketici olarak müşterilere, daire alıcılarına yansıyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER