Gayrimenkulde arz talep dengesi yeniden kurulacak

Korona virüs (Kovid-19) salgınının gayrimenkul sektörü üzerindeki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Ateş Gayrimenkul Dan. Paz. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Gülin Coşkun, “Pandemi döneminde arz talep ve fiyatlar değişiklik gösterse de uzmanlar yakın bir zamanda emlak sektöründe de dengenin sağlanacağı görüşünü taşıyorlar” dedi.

Gayrimenkulde arz talep dengesi yeniden kurulacak

Korona virüs (Kovid-19) süreci hayatı durma noktasına getirdi ve dünya genelinde karantina uygulamalarına geçildi. Bire bir insan ilişkilerine dayalı gayrimenkul sektörü de bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Ateş Gayrimenkul Dan. Paz. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Gülin Coşkun, Kovid-19 salgınının sektör üzerindeki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Coşkun; “Kovid-19 ile yeni bir düzene girdiğimizden hiç şüphe yok. Toplumsal sağlığı ve ekonomiyi derinden etkileyen bu virüsün etkileri, önümüzdeki zamanlarda daha farklı alanlarda da yansımalarını gösterecek gibi görünüyor. Kovid-19’un etkileri, dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Birçok ekonomik faaliyetin yavaşladığı son günlerde gayrimenkul sektörü de etkilendi” dedi.

KOVİD-19, MÜSTAKİL EV FİYATLARINI ARTIRDI

Salgının olumsuz etkileri ile birlikte insanların açık hava ile temas, sosyal izolasyon gibi ihtiyaçları, satılık ve kiralık ev ihtiyaçlarını dolayısıyla önceliklerini de değiştirdiğini ifade eden Coşkun, “Salgının etkisinin görülmeye başlamasıyla birlikte yazlık ev, yayla ev vb. gibi müstakil konutlara gösterilen ilgi arttı. İlk vakanın görüldüğü tarihten itibaren müstakil ev fiyatlarında yüzde 25, kira fiyatlarında ise yüzde 18 oranında bir artış gözlemlendi” şeklinde ifade etti.

ARZ-TALEP DENGESİ YENİDEN KURULACAK

Türkiye’nin 1 Haziran’dan itibaren yeni normale geçiş yaptığını hatırlatan Coşkun; “Kovid-19 salgını döneminde durma noktasına gelen konut satış rakamlarını arttırmak için kamu bankaları tarafından destek kredisi uygulanmaya başlanmıştı. Konut fiyatlarında artış görülmesinin nedenlerinden biri de emlak piyasasını canlandırmak amacıyla faiz oranlarının düşürülmesi oldu. Pek çok insan ev sahibi olmak istiyor ve faiz oranlarının aşağı çekilmiş olması sektöre can suyu verdi. Ancak fırsatçıların devreye girmesi konut fiyatlarını arttırdı. Pandemi döneminde arz talep ve fiyatlar değişiklik gösterse de uzmanlar yakın bir zamanda emlak sektöründe de dengenin sağlanacağı görüşünü taşıyorlar. Bu da sektör için umut verici açıklamalar” diye konuştu.

EKOLOJİK KONUTLARA TALEP ARTTI

Çevreyle uyumlu konutların gelecekte daha çok tercih edileceğini belirten Coşkun, insanların müstakil konutlarda kendilerini izole etmek istediklerini ifade etti. Artan bağımsız konut ihtiyacının, hem bu konut tipine yönelik arz hem de fiyatlar üzerinde yukarı yönlü artış trendi yaratacağı bildiren Coşkun, şunları söyledi: “Çevreye duyarlı, ekolojik, doğayla iç içe ve dışa bağımlılığı minimum olan konutlar tercih edilecek. Salgın sürecinde yaşanan gelişmeler, tüketicilerin, özellikle karantina bağlamında kendine yetebilmeye yönelik ihtiyaçlarını ön plana çıkarttı. Kovid-19 küresel salgını sonrası gayrimenkulde de dijitalleşme hızlanacak. Büyük veri, yapay zeka ve robotik teknolojiler ile nesnelerin interneti sektörde yoğunlukla kullanılacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211