Gazi Murat Şen, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Yayımlanan ihracat genelgesi kapsamında ihracatçıların Merkez Bankası'na yapacağı döviz satışında oranın yüzde 40 olmasını değerlendiren Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen; “Turizmcileri çok etkilemeyecek bir karar. Biz turizm sektörü olarak yüzde 40’ından daha fazlasını da bozduruyoruz” şeklinde ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, yayımladığı ihracat genelgesi kapsamında ihracatçıların TCMB'ye yapacağı döviz satışında oran pazartesiden itibaren yüzde 40 oldu. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Şen, şunları kaydetti: “Turizmcileri çok etkilemeyecek bir karar. Bizim ana ödeme çıkışlarımız personel, yiyecek ve enerji. Gelirlerimizin belirli bir kısmı özellikle sahil bölgelerimizde dövizle ilgili. Gelen dövizleri zaten bu ödemeleri yapabilmek için bozduruyoruz. Hatta biz turizm sektörü olarak yüzde 40’ından daha fazlasını da bozduruyoruz. Fakat bu İhracat sektörünü etkileyecek bir karar. İhracatçılarımızın bazıları dışarıdan ham madde ve diğer emtiaları ithal ediyorlar. İthal rakamları çok yüksek. Yüzde 80’lere 90’lara ulaşan girdi maliyetleri olan sektörlerimiz var. Bu sektörler gelen paranın yüzde 40’nı TL’ye çevireceği zaman sıkıntı yaşayabilirler. İnşallah bu kararlar gözden geçirilir ve zorlayıcı tedbirler ortadan kalkar.”

“35 MİLYAR DOLAR GELİRE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Turizm sektörünün durumuna ilişkin konuşan Başkan Şen; “Şu anda ülkemizde en fazla döviz kazandıran turizm sektörünün sezon başlangıcındayız. Sezon iyi görünüyor. İnşallah da iyi gider. Turizm sektöründen beklenen yaklaşık 35 milyar dolar gelire ulaşacağımıza inanıyoruz. Ülkemiz ve devletimiz de inşallah biraz nefes alır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER