Gölcüklü çiftçinin umudu isot biber

Ana gelir kaynağı hayvancılık olan Acıpayam İlçesi’ne bağlı Gölcük Mahallesi’nde çiftçilerin umudu, ilk denemeleri yaklaşık 5 yıl önce yapılan isot biber oldu. Süleyman Baş öncülüğünde başlayan ve bu yıl mahallede 20 dekarlık alanda üretimi yapılan biberden, toplamda yaklaşık 90 ton rekolte bekleniyor.

Gölcüklü çiftçinin umudu isot biber

Acıpayam İlçesi’ne bağlı Gölcük Mahallesi’nde yaşayan Süleyman Baş, İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde gördüğü isot biber üretimini araştırdı. Daha önce hayvancılıkla uğraşan mahallesinde denemelerini yapan Süleyman Baş, rekolte ve satıştan memnun kaldı. Mahallede üretim alanı giderek artan isot biberi, Gölcüklü çiftçilerin umudu oldu. Bu yıl mahallede 20 dekarlık alanda üretimi yapılan biberden, toplamda 90 tona yakın rekolte bekleniyor. Biber üretiminden memnun kaldığını ifade eden Süleyman Baş, “Ben çiftçiyim ve birkaç yıldır İsot biberi üretiyorum. Geçtiğimiz yıllarda getirisi beni memnun etti. Ben de arkadaşlarıma tavsiye ettim. Arkadaşlarım da memnun kaldı. Satış, pazarlama ve üretim anlamında bir sıkıntımız yok ama bir sıkıntımız üreticimiz az. Benimle beraber mahallemizde 18 kişi bu biberi üretiyor ve seneye 60 kişi bu üretime devam etmeyi düşünüyoruz. Gireniz Vadisi’nde böyle bir biber üretimi başladı ve giderek artacak. Biz biberlerimizi bir tarım ürünleri firmasına gönderiyoruz. Oradan pul biber olarak Türkiye’de satışa sunuluyor ve ürettiğimiz biber sofralarda yerini alıyor. Mahallemizde bizim 20 dekarlık alanda biber üretimimiz var. Bu 20 dekarın, seneye 100-150 dekar olmasını bekliyoruz. Biberin bin metrekaresinde bir buçuk ton ürün alıyoruz ve bu yıl toplamda 90 tona yakın biber bekliyoruz” diye konuştu. 


“Sulama siteminin kapalı sisteme geçmesini istiyoruz”
Biber üretmek isteyenlerin kasımda Ziraat Odası’ndan belge almaları gerektiğini belirten Süleyman Baş, “Üretici kartı çıkartmaları gerekiyor. Ardından sözleşme yapıp biber üretimine geçebiliyorlar. Belgeli ve belirli bir fiyattan ürünlerin kolayca satılması için bu işlemlerin yapılması gerekiyor” dedi.  Mahallelerinde yol problemi olduğunu ifade eden Baş, “Mahallemize gelen yol küçük olduğu için TIR’lar gelmekte zorlanıyor. Bir de halkımızın sulamalarını bilinçli yapması gerekiyor. Hem kaynaklarımızın verimli kullanılması hem de ürünlerimizin verimli olması için halkımızın sulamayı bilinçli yapması gerekiyor. Bizim su yollarımız açıkta olduğu için su kaybımız da oluyor. Biz bu sitemin kapalı sisteme geçmesini istiyoruz” şeklinde ifade etti.


“Biberlerimizi toptan satıyoruz”
Tavsiye üzerine 5 bin metrekare isot biberi diktiğini ifade eden bir başka üretici Sultan Asal, şunları söyledi: “Bundan önce ben ev hanımıydım. Şimdi tarıma geçtim ve ilk olarak isot biberini denemek istedim. İnşallah iyi bir getiri bekliyoruz, bu işler nasip. Biz biberlerimizi perakende değil şirket aracılığıyla toptan satıyoruz. Şimdilik bahçedeki verimden memnunuz. Biz de ilk olarak yaptığımız için rekolte nasıl olur ne getirisi olur bilemiyoruz.”


“Biberden memnunum, herkese tavsiye ediyorum”
30 yıldır çiftçilikle uğraştığını ifade eden Duran Elçin ise “Ben 40 yaşındayım ve 30 yıldır çiftçilikle uğraşıyorum. Bu güne kadar mısır ektim. Bu sene ilk olarak 2 bin metrekare alana biber ektim ve 8-10 tonluk bir hasat bekliyorum. Bu sene biberler gayet iyi, mısırdan daha fazla getirisi olmasını bekliyoruz. Satış için bir sözleşme yaptık. Anlaştığımız şirket aracılığıyla satıyoruz. Bu sistem bizim için çok iyi. Sözleşmemize göre dikim yapıp haftada bir topluyoruz ve teslim ediyoruz. Bu sene 4 ay boyunca hasat yapmayı planlıyoruz. Ben bu sene biberden memnunum, herkese de tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2022, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER