“GÜVEN VE İSTİKRARA KATKI GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Orta vadeli bu planı kamu-özel kesimin bir yol haritası niteliğinde değerlendiriyor ve sağlam zeminde sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkı getireceğini düşünüyorum” dedi.

“GÜVEN VE İSTİKRARA KATKI GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2019-2021 yıllarına ilişkin Yeni Ekonomi Programı'nın açıklamasının ardından Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, yeni programa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İş dünyasının bir temsilcisi olarak, orta vadeli planı kamu-özel kesimin bir yol haritası niteliğinde değerlendirdiğini belirten Başkan Keçeci, şunları aktardı: “Planın, sağlam zeminde sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkı getireceğini belirterek başlamak istiyorum. Çünkü yeni ekonomik programda gerçekten şu andaki Türkiye'nin özellikli olan şartları ve sorunlarının üzerinde ağırlıklı bir şekilde durulmuş. Bunların başında her zaman konuştuğumuz yatırım geliyor. Yatırımların sürdürülebilir ve sağlam temelli bir şekilde önünün açılması, özellikle katma değeri yüksek özellikli yatırımların destekleneceğinin söylenmesi güzel bir şey.”

“KAMU MALİYESİNDE YAPILACAK TASARRUFLAR ÇOK ÖNEMLİ”
Ülkenin en büyük probleminin enflasyon olduğunun altını çizen Başkan Keçeci, “Enflasyonun büyük bir sorun halinde, çözüm isteyen bir konu olduğunu kabul edilmesi çok sevindirici. Bunun yanında, Merkez Bankası'nın bağımsızlığına bir kez daha değinilmesi, fiyat istikrarında sadece faizlerin artırılması değil diğer enstrümanlarının da kullanılacağının söylenmesi ve ilaveten gıda enflasyonu üzerinde durulacağının özellikle altı çizilerek vurgulanması mutluluk verici. Kamu maliyesinde güçlü bir duruş ve kamu maliyesinde yapılacak sağlam tasarruflar çok önemli. Özellikle projesi yapılmamış ya da henüz yatırıma başlanılmamış kamu yatırımlarının engellenmesi ve düşünülmemesi güzel bir yaklaşım” diye konuştu.

“DÖNÜŞÜM VE DEĞİŞİM OFİSLERİNİN KURULMASI OLUMLU”
Kamu maliyesinde dönüşüm ve değişim ofislerini kurulmasını da olumlu değerlendiren Başkan Keçeci, “Burada özellikle bugün ülkenin en önemli sorunu olan bankacılık ve özellikle şirketlerin bankacılık sektörüne olan borçlarıyla ilgili yapılanmaların öne çıkarılacağını düşünüyorum. Bu konuda özellikle bankalara yapılacak bir takım incelemeler ve tahlillerden sonra devletin bu konuda özel destekler vereceğini duymak bizi sevindirdi. Ayrıca bugünkü çevremizde ve ülkemizde oluşan zaruri bir takım dar boğazdaki şirketlerimizin en azından üretime devam etmeleri ve bankalarımızın da devletin desteğiyle ayakta durmasını önemli bir tasarruf, önemli bir düşünce olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

“BU PLAN, ÜLKEMİZİ GELECEĞE GÖTÜRECEK”
“Vergi alanlarındaki iyileştirme ve verginin tabanlara yayılması harika” diyen Keçeci, şunları ekledi: “Parayı devlet kazanmazsa bunları nasıl yapacak. Dolayısıyla onları yapmaları ve bunu düşünmeleri güzel ama en güzeli biz bunları kontrol edeceğiz ve bu kontroller devamlı olarak sahada yapılacak denmesi ve bunun için de özel ekipler kurduk denmesi. Bu ben de şu izlenimi uyandırdı: Demek ki programın ilerleyişi izlenecek ve kontrol edilecek. Bu ayrıca mutluluk verici.  Ben genellikle orta vadeli planı böyle olumlu görüyorum ama dediğim gibi hala sağlam zeminler üzerinde uygulanabilir halde olması ancak bizi ve ülkemizi temelli bir strateji belgesi olarak geleceğe götürür diye düşünüyorum.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER