“Hedefimiz 5 milyon 800 bin ‘Jeny Teyzeye’ ulaşmak”

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Hedef kitlemiz; yıllık gelir düzeyi 85 bin ile 105 bin Dolar arasında olan ABD’nin 28 şehrinde yaşayan 25-65 yaş arasındaki ‘Jeny teyzeler’. Sosyal medya hesapları üzerinden bir çalışmayla 5 milyon 800 bin tüketici kadına ulaşmak istiyoruz” dedi.

“Hedefimiz 5 milyon 800 bin ‘Jeny Teyzeye’ ulaşmak”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetimi tarafından Dedeman Otel’de kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri, Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Osman Nuri Boyacı ve Cemiyet üyesi basın mensupları katıldı. Başkan Memişoğlu konuşmasına, toplantıya katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür ederek başladı. Denizli’nin ihracat verilerini de aktaran Başkan Memişoğlu; “ İhracatta rekorlar yılı diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl Türkiye ihracatı; 168 milyar Dolar olarak gerçekleşti. İlk defa böyle bir rakama ulaşıldı. Türkiye ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 7.1 arttı. TİM bu sene için 182 milyar Dolar gibi bir hedef koydu. Hedefi yakalamak için çalışacağız. Çünkü ihracattan başka kurtuluşumuz yok. Tükettiğimizden daha fazlasını üretmek ve ürettiğimizi de karlı bir şekilde dünyaya satmak zorundayız. Cari açığımızı kapatmamızın yolu budur. TİM kayıtlarına göre Denizli’den geçen yıl yapılan ihracat yüzde 10.4 oranında artarak 3 milyar 370 milyon Dolar’a yükseldi. DENİB kayıtlarına göre de yüzde 4 artışla 2 milyar 544 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Denizli, Türkiye ortalamasının üzerinde bir ihracat rakamı yakaladı. Denizli’nin 2019 hedefi ise; 3 milyar 700 milyon Dolar” dedi.

“DENİZLİ’DEN EN FAZLA İHRACAT İNGİLTERE’YE YAPILIYOR”

Denizli’den en fazla ihracatın 377 milyon Dolar ile İngiltere’ye yapıldığını belirten Başkan Memişoğlu; “Bunu 274 milyon Dolar ile Almanya ve 208 milyon Dolar ile ABD izliyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin toplam ihracattaki payı ise yüzde 64. Ancak ABD daraldı, kendi içinde sorunlar yaşıyor. Çin ile ABD arasında ticaret savaşları var. İki ülke birbirine muhtaç. Bu durum da Çin, Hindistan, Meksika ve Rusya’yı hedef pazarlar olarak öne çıkarıyor. ABD dünyanın en çok tüketen ülkesi ve ucuz ürüne ihtiyacı var. Çin de ürettiği ürünleri satmak zorunda” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE”

DENİB’in çalışmalarıyla da ilgili de bilgi veren Başkan Memişoğlu, “İlçelere yönelik ‘Senden İhracatçı Olur’ adı altında bir çalışma başlattık. Proje kapsamında 17 belediye başkanı ile görüştük, 11’i bize toplantılar için salon tahsis etti. Hedefimiz küçük esnafa, ilçedeki ustaya ulaşmak, onların ürettikleri ürünlerle yurt dışı pazarlara açılmalarını sağlamak. Projemiz başarılı bir şekilde sonuçlanırsa Türkiye’ye örnek olacak ve bakanlık diğer illere taşıyacak” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZ; JENY TEYZELERE ULAŞMAK”

“Turkis Towels markasıyla üretilen havluları spor, fuar ve benzeri organizasyonlarla tanıtma gayretlerimiz devam ediyor” diyen Başkan Memişoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Konuyla ilgili yeni bir çalışmamız var. Hedef kitlemiz; yıllık gelir düzeyi 85 bin ile 105 bin Dolar arasında olan ABD’nin 28 şehrinde yaşayan 25-65 yaş arasındaki ‘Jeny teyzeler’. Sosyal medya hesapları üzerinden bir çalışmayla 5 milyon 800 bin tüketici kadına ulaşmak istiyoruz. Bununla ilgili tanıtım yüzü olacak ünlü bir isimle görüşüyoruz. 13 Şubat’ta bir görüşme daha yapacağız. Lansmanı Mart ayına yetiştireceğimizi umuyorum. Bu proje bütün şehre fayda edecek.”

PINAR ÇANKAYA - ALPER PARLAK

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSEYİN SUYUM
HÜSEYİN SUYUM - 2 yıl Önce

Avni öZKÖK YANINDAYIM

SIRADAKİ HABER

banner220

banner221