HOMETEX Fuarı rekorlarını kırdı

İstanbul’da düzenlenen ve dünyanın sayılı ev tekstili fuarlarından olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’na dair açıklama yapan Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Turgut; “HOMETEX fuarı, tüm zamanların rekorlarını kırarak, 126 ayrı ülkeden 170 bin ziyaretçiyi ağırladı” dedi.

HOMETEX Fuarı rekorlarını kırdı

İstanbul’da düzenlenen ve dünyanın sayılı ev tekstili fuarlarından olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 17-21 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Turgut, fuara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ev tekstili sektörünün 2 yıl aradan sonra HOMETEKS fuarı’nda buluştuğunun altını çizen Turgut, şunları aktardı: “En son 2019 yılında ‘EVTEKS’ adıyla gerçekleştirilen dünyanın 2. büyük ev tekstili mamul ürün fuarı, pandeminin ardından pek çok bilinmezliği bünyesinde barındırarak, 17/21 Mayıs 2022 tarihlerinde her zamanki yerinde açıldı. Organizasyon şirketinin teknik ve hukuki sebeplerden dolayı değiştirilmek zorunda kalındığı, Ukrayna savaşının yakın ve uzak bölgelerdeki olumsuz etkileri, dünyada hammadde fiyatlarında yaşanan olağan dışı artışların getirdiği enflasyon ve bunun alışık olmayan Batı toplumlarının satın alma ve harcama güdülerinde nasıl etkiler yaratacağının bilinmemesi, yaşanan enerji krizi ve bunun siyasi uzantıları, ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanma, dövizdeki öngörülemeyen hareket çizgisi gibi pek çok olumsuzluk içeren bir ortamda sektörün çatı örgütü TETSİAD’ın organize ettiği HOMETEX Fuarı, tüm zamanların rekorlarını kırarak, 126 ayrı ülkeden 170 bin ziyaretçiyi ağırladı. Denizli’den 83 firmanın stant açarak katılım sağladığı fuarda ilk günden son güne son saate kadar yabancı misafirler ağırlandı, sunumlar yapıldı, ticari bağlantıların temelleri atıldı. İç pazardan ziyaretçi katılımı bundan önceki yıllara göre çok yüksek rakamlara ulaştı. Ancak fuarın esas amacının ve yurt dışı bağlantılar, yeni pazarlar, yeni müşteriler olduğunu düşünürsek Türk tekstil sektörü çok başarılı bir fuarı geride bıraktı.”

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Ev tekstilinin ülke ve Denizli için önemli olduğunu ifade eden Turgut; “Bir bayram havasında yaşanan fuarın, ticari başarısının devamını getirebilmek, bunu sürekli kılabilmek için bugünden başlayarak herkes üzerine düşen ödevi çalışmaya başlamalıdır. Dünyanın talebini Uzak Doğu’dan bir miktar coğrafyamıza kaydırma düşüncesi, lojistik ve navlun maliyetlerindeki anormal artış, ülkemizin çok daha hızlı ve dinamik servis kabiliyeti, e-ticaretin dünyada getirdiği değişimler gibi pek çok sebebe bağlı bu konjonktürel olumlu gelişimin kalıcı hale getirilmesi için kamu ve tekstil dünyamızın üyelerinin yol haritasını çok iyi ders çalışarak çizmesi gerekiyor. Türk tekstili ile hiç tanışmamış coğrafyalardan alıcıların dahi katıldığı bu mutluluk verici organizasyonun yaşadığımız sıkıntılı süreçte bir umut olması bizleri sevindirdi. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. En sıkıntılı süreçlerde dahi mücadelesine devam eden Denizli tekstil dünyasını ve üyelerimizi çok daha başarılı fuarlarda görebilmek dileğiyle” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER