Honaz Belediyesi kendi çiçeğini üretiyor

Honaz Belediyesi, çiçeğini kendi üretiyor. Belediye Yerel Tohum Merkezi seralarında yetiştirilen çiçekler, toprakla buluşmaya hazırlanıyor.

Honaz Belediyesi kendi çiçeğini üretiyor

Honaz Belediyesi, ilçenin dört bir yanında yaptığı peyzaj çalışmalarında kendi tesislerinde ürettiği çiçekleri kullanıyor. Seralarda üretimi yapılan kışlık ve ara dönem çiçekleri ilçenin 22 mahallesinde toprakla buluşuyor. Kentin parklarında, yeşil alan ve çocuk oyun alanlarında yer alan mevsimlik bitkiler Honaz’ın güzelliğine güzellik katıyor. Honaz Belediyesi Yerel Tohum Merkezi Sera Tesisi’nde yılda yaklaşık milyon 3-4 milyon yerel tohumdan elde edilen sebze meyve fidelerinin yanında kışlık ve yazlık çiçek üretimi de yapılıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü mevsimlik çiçek üretimi yaparak hem tasarruf ediyor hem belediye bütçesine katkı sağlıyor.

Tüketen değil üreten belediyecilik

İhtiyaç duydukları ürünleri kendi tesislerinde üreterek tasarruf sağladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, “Binlerce fidan ve çiçeği kendimiz üreterek kaynaklarımızı daha verimli bir şekilde kullanıyoruz. Son olarak kışlık çuha çiçeği bitkimizi de üreterek hazır hale getirdik. Ziraat mühendislerimizin kontrolünde sulama ve bakımları yapılarak yetiştirilen mevsimlik çiçek ve fidanlarımızı park, bahçe ve yeşil alanlarımızda değerlendiriyoruz. İlçemizin her noktasının daha yeşil, renkli ve güzel bir görüntüye ulaşmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Yerel Tohum Merkezi Sera Tesisi’nde son olarak kışlık çiçeklerin üretimi gerçekleştirildi. Çuha çiçeği, Çin karanfili, iri kadife, kirli hanım gibi kışlık mevsimlik çiçekler, belediyenin peyzaj çalışmalarında kullanılmak üzere ilçedeki park ve yeşil alanlara gönderilmeye başlandı. Rengarenk çiçekler, Honaz’ın park ve bahçelerini süsleyecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2022, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER