İbrahim Uzunoğlu, ihracat ve enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, “Şubat ayında yüzde 54’lere çıkan bir enflasyonla karşı karşıyayız. Özellikle hükümetimizin, çok acil bir şekilde enflasyonla mücadeleyi en üst noktada tutup, enflasyonun yükselişini bir şekilde durdurup, arkasından da düşüşe doğru bir politika izlemesini bekliyorum” dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Türkiye İhracatçılar Birliği’nce açıklanan ‘İhracat rakamları’ ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ‘Enflasyon Rakamları’nı değerlendirdi. İlk olarak ihracat rakamları hakkında konuşan Uzunoğlu, “İhracatçı, geçen sene güzel bir yıl geçirdi. Çok güzel bir artışla yaklaşık Denizli ihracatı 4 milyar 574 milyon dolarla rekor kırdı. Bu da Denizli ihracatı açısında çok güzel bir yıl olarak düşünüyorum. Bu yıl da Denizli ihracatı yine aynı hızla devam ediyor. Yaklaşık yüzde 19-20’lik bir artışla geçen yılın biraz daha üstüne koyarak büyümeye devam ediyor. Şunu unutmamak gerekir; emtia fiyatlarındaki artış fiyatlarımıza da yansıdı. Yansıdığı için de geçen seneki ihracat ile bu seneki ihracat arasındaki yüzde 20’lik pay bence biraz daha yukarı doğru çıkarsa en azından şehrimizin ekonomisine daha fazla katkı sağlarız diye düşünüyorum” diye konuştu.

“ENFLASYON BU HIZLA GİDERSE ÇOK ZORLAYACAK”

Enflasyon rakamlarına ilişkin da konuşan Uzunoğlu, “Geçen sene bıraktığı yeri biraz daha aşmış durumda. Geçen sene yıl sonu itibarıyla yüzde 36’lık bir enflasyon söz konusuydu. Şubat ayında yüzde 54’lere çıkan bir enflasyonla karşı karşıyayız. Özellikle hükümetimizin, devletimizin çok acil bir şekilde enflasyonla mücadeleyi en üst noktada tutup, enflasyonun yükselişini bir şekilde durdurup, arkasından da düşüşe doğru bir politika izlemesini bekliyorum. Enflasyon bu hızla giderse çok zorlayacak diye düşünüyorum. Bununla beraber enerji fiyatlarında ciddi artış var. Bu artış hem doğal gazda hem elektrikte hem petrolde her ay neredeyse yüzde 20 üzerine koyarak devam ediyor. Biz sanayiciyi, ihracatçıyı enerji fiyatlarındaki bu artışla başa baş bırakırlarsa bir taraftan enflasyon bir taraftan ücret artışları bir taraftan emtia ham madde artışları derken gerçekten 2022 yılı bizim için zorlu bir süreç diye geçebilir düşünüyorum. Bunun haricinde ihracattaki artışın yüzde 25-30’lara gelirse çok da güzel bir ivme yakalarız ve ihracatı tekrardan Denizli ihracatı için yaklaşık 5,5-6 milyar dolar seviyesine getirmek için her türlü mücadeleye yaparız diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER