İbrahim Uzunoğlu, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu; “Merkez Bankası şu anda piyasayı iyi okumaya çalışıyor. Çünkü dinamiklere iyi bakmak zorundasın” dedi.

İbrahim Uzunoğlu, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit bıraktı. Denizli İhracatçılar Birliği ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Merkez Bankası’nın almış olduğu kararı değerlendirdi. Merkez Bankası uzun zamandır aynı seviyeyi korumaya çalıştığını ifade eden Uzunoğlu; “Ciddi anlamda bir enflasyon baskısı altında ve hem ülkemizde hem dünyada fiyatlar da afaki şekilde artmış durumda. Bundan kaynaklı olarak da dolar ve euroyu yerinde tutmak da çok kolay değil. Kur artarken faizleri düşürmek de çok kolay değildi. O dönemde de yapılmaması gereken faiz indirimleri yapıldı. Bununla beraber döviz istenmeyen seviyelere geldi. Bir gecede 17-18 liraya gelen dövizi gördük. Açıkçası o gün çok iyi bir gün değildi. Başımızın döndüğü bir gündü. Hiç arzulamadığımız ve ülkemiz adına bana göre çok kötü bir gündü. Bir anda farklı bir argümanla ortaya çıkarak, hükümet döviz dengesini tutmaya çalıştı. Bu döviz dengesini hala tutmaya devam ediyor” diye konuştu.

“EKONOMİMİZİN AYAKTA DURDUĞUNU GÖREBİLMEK BENİ MUTLU EDİYOR”

3 aylık süreç tamamlanmasının ardından yeniden dövize dönüş olacağı endişesi üzerine de konuşan Uzunoğlu, şunları aktardı: “Benim param var. Merkez Bankası bana; ‘Sen paranı TL’ye çevir, bunu da yüzde 17-18’den 3 ay vadeli yatır. Bozduracağın gün; kur kaç paraysa, arada fark doğuyorsa, o farkı da ben ödeyeceğim’ dedi. Devletin karşında, devletten başkan güvenecek mekanizma mı var? Vatandaşımız, Merkez Bankası’nın ve devletin almış olduğu karara uydu. Ciddi bir para bozdurdular ve yatırdılar. Şimdi onun etkisi konuşuluyor. Zaten bu hesaplanarak yapılmış bir hareketti. Bu hareket yapılmasaydı, bu sefer dövizin önüne geçilmesi çok zordu. Çok büyük bedeller ödenecekti. Bence bu küçük bir bedeldir. Bu bedelle de en azından ekonomimizin ayakta durduğunu görebilmek; hem sanayici hem ihracatçı hem de bu ülkenin bir vatandaşı olarak beni mutlu ediyor.”

“DİNAMİKLERE İYİ BAKMAK ZORUNDASIN”

“Merkez Bankası şu anda piyasayı iyi okumaya çalışıyor” diyen Uzunoğlu, şunları söyledi: “Bundan önce okuyamadığını şimdi okumaya çalışıyor. Çünkü dinamiklere iyi bakmak zorundasın. Şimdi ihracat gayet iyi gidiyor. Geçtiğimiz yıl da ihracat iyi gitmişti. Faiz baskısıyla yatıp kalkmasaydık, bence biz bugünlere gelmeyecektik. Gerek de yoktu. Zaten normal seyrinde yani yüzde 17’lerde gidiyordu. Belki de bugün kendiliğimizden hiçbir şey olmadan düşecekti ve kurlar da bu seviyeye gelmeyecekti. Girdi az çıktı fazla olunca açık veriyorsun. Açık verdiğinde bir taraftan da faize baskı yapmaya kalktığında bu sefer insanlar dövize yönelince otomatikman TL ile doların arasındaki parite yükseliyor. TL’miz değer kaybediyor, dolar da değer kazanıyor. Maalesef geçen yıl böyle kötü günler yaşadık. Şu anda da Merkez Bankası toparlanma yönüne gidiyor.”

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER