İhracat artış trendi, 18’inci aya taşındı

Kasım ayı ihracat rakamlarının açıkladığı toplantıya katılan ve toplantının ardından rakamları değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “DENİB üyeleri tarafından kaydedilen kasım ayı ihracatı, yüzde 34 artışla 322 milyon dolara ulaştı. İhracat artış trendimiz 18’inci aya taşınmış oldu, ülkemiz ihracatı bir kez daha rekor kırdı” diye konuştu.

İhracat artış trendi, 18’inci aya taşındı

Kasım ayı ihracat rakamları Ankara’da düzenlenen toplantıyla açıklandı. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle tarafından ihracat verilerinin açıklandığı toplantıya; Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu da katıldı. Kasım ayı ihracatına ilişkin değerlendirme yapan Başkan Memişoğlu; “Ülkemiz ihracatı kasım ayında yüzde 33,4 artışla 21,5 milyar dolar olurken, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 20,4 yükselişle 402 milyon dolar olarak gerçekleşti. DENİB üyeleri tarafından kaydedilen kasım ayı ihracatı ise, yüzde 34 artışla 322 milyon dolara ulaştı. Bu veriler ışığında ihracat artış trendimiz 18’inci aya taşınmış oldu, ülkemiz ihracatı bir kez daha rekor kırdı. Son aylardaki ihracat değerlerini incelediğimizde, ilimiz ihracatının aylık bazda 400 milyon dolara, ülkemiz ihracatının ise 20 milyar dolar seviyelerine ulaştığını, hatta bazı aylarda bu değerleri de geride bıraktığını görüyoruz. 2021 yılının sonunda Denizli ihracatı 4,5 milyar dolara, Türkiye ihracatı ise 220 milyar dolar seviyelerine ulaşmış olacak. Böylelikle, yıl boyunca göstermiş olduğumuz ihracat performansımızı yılsonunda rekorla taçlandıracağız” diye kon uştu.

“İHRACAT BİRİM DEĞERİNDE YÜKSELİŞLERE ŞAHİT OLUYORUZ”

DENİB Başkanı Memişoğlu, şunları kaydetti: “İhracat artışımızın yanı sıra hem yeni ihracatçı sayısında hem de kilogram başına düşen ihracat birim değerinde yükselişlere şahit oluyoruz. Bu durum, aslında ihracatımızın sağlıklı yapısını da destekler nitelikte. İlimizin ihracattaki sektörel çeşitliliğini de göz önünde bulundurursak, sürdürülebilir ihracat noktasında elimizde güçlü kozlar olduğunu ifade edebiliriz.”

“BÜYÜMENİN YÜZDE 92’Sİ MAL VE HİZMET İHRACATINDAN SAĞLANDI”

Toplantıda ayrıca 2021 yılının üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdüğünün altını çizen Başkan Memişoğlu; “Bu büyümeye ihracatın katkısı 5 puan, net ihracatın katkısı ise 6,8 puan oldu. Yani büyümenin yüzde 92’si mal ve hizmet ihracatından sağlanmış oldu. Bu değerler, ihracatın ülkemiz ekonomisi açısından önemini ve ekonominin itici gücünün ihracat olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Öte yandan, ihracatçılarımızın döviz kurlarındaki volatiliteden yana olmadığını belirtmek istiyorum. Bu noktada, istikrarlı kurun istikrarlı ihracatı da beraberinde getireceği fikrine inanıyoruz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER