“İhracat artışımız yeni yılda da devam ediyor”

Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı (DENİB) Hüseyin Memişoğlu, “Yeni yılın ilk ayında hem ülkemizde hem de DENİB ve Denizli ihracatlarında eksik iki iş gününe rağmen artış yaşandığını görüyoruz” dedi.

“İhracat artışımız yeni yılda da devam ediyor”

Ocak ayı ihracat rakamları açıklandı. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı (DENİB) Hüseyin Memişoğlu, ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.  Başkan Memişoğlu; “Yeni yılın ilk ayında hem ülkemizde hem de DENİB ve Denizli ihracatlarında eksik iki iş gününe rağmen artış yaşandığını görüyoruz. Ülkemiz ihracatı ocak ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,5 artarak 15 milyar doları oldu. DENİB üyelerince yapılan ihracat 2020 ocak ayına kıyasla yüzde 7,43 oranında artış gösterdi ve 220,5 milyon doları olarak gerçekleşti. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı ise yüzde 13,4 yükselişle 294 milyon dolarını geride bıraktı. Böylelikle DENİB ve Denizli ihracatları yeni yıla da ihracat artışlarıyla ‘merhaba’ dedi. Geçtiğimiz sene haziran ayından beri sürekli artan ihracatımız, yükseliş performansını sekizinci aya taşımış oldu” diye konuştu.

“ABD'YE İHRACAT YÜZDE 69 ARTTI"

ABD’ye olan ihracatın dikkat çeken seviyeye ulaştığının altını çizen Başkan Memişoğlu, şunları aktardı: “En çok ihracat yaptığımız ilk beş ülke arasında üçüncü sırada bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ne olan ihracatımız, 2020 yılında pozitif ayrışarak yüzde 10,7 oranında artmıştı. Pandemi dönemine rağmen geçtiğimiz sene ulaşılan bu değer, ABD’nin ihracatımız açısından ne denli önemli bir pazar olduğunu gösteriyor. Ocak ayında ise, ABD’ye gerçekleştirdiğimiz ihracat, 2020 ocak ayına kıyasla yüzde 69 oranında artarak 25,3 milyon dolara ulaştı. Ocak ayında, ihracat sıralamamızda lider konumda bulunan İngiltere’ye olan ihracatımız yüzde 4 artarak 30,3 milyon dolara ulaştı. İkinci sıradaki Almanya’ya olan ihracatımız yüzde 14 artarak 27,1 milyon dolar, dördüncü sırada bulunan İtalya’ya olan ihracatımız yüzde 6 azalarak 15,8 milyon dolar, beşinci sırada bulunan Fransa’ya olan ihracatımız ise yüzde 21 artarak 12,4 milyon dolar oldu.”

“LOKOMOTİF SEKTÖRLERİMİZİN TAMAMINDA İHRACAT ARTTI"

Başkan Memişoğlu; “Yeni yılın ilk ayında 27 sektörün 16’sı ihracat artışına imza attı. Lokomotif sektörlerimizin tamamında ihracatımızın yükseldiğini görüyoruz. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihracatı yüzde 9 artışla 117,7 milyon dolar, elektrik-elektronik sektörünün ihracatı yüzde 8,6 artışla 33,5 milyon dolar, demir-demir dışı metaller sektörünün ihracatı yüzde 5 artışla 23,2 milyon dolar, madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 12 artışla 12,7 milyon dolar oldu. Makine ve aksamları sektöründe ise ihracat artış oranı yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşerek 4,6 milyon dolar olarak gerçekleşti” diye konuştu.

“MAKİNE SEKTÖRÜNÜ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Kentin makine sektörünü çok yakından takip ettiklerini bildiren Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Güçlü bir potansiyele sahip olan makine sektörü, son 4 yılda en fazla gelişme gösteren sektörlerimiz arasında yer alıyor. Bilindiği gibi makine sektörüne yönelik aktif bir UR-GE projemiz mevcut. 2021 yılında, makine ve aksamları UR-GE grubumuza yönelik faaliyetlere imza atarak sektörün ihracatını daha üst basamaklara taşımayı planlıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER