“İhracat rakamlarının artması büyümeyi beraberinde getiriyor”

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7,3 artış göstermesini değerlendirerek; “Bu büyüme, sanayicimizin çalışmaya ve üretmeye devam ettiğinin bir göstergesi. Zaten ihracat rakamlarımızın artması da oradaki büyümeyi beraberinde getiriyor” diye konuştu.

“İhracat rakamlarının artması büyümeyi beraberinde getiriyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarına göre; GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7,3 artış gösterdi. Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, büyüme rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Yüzde 7,3’lük büyüme, ihracat ve tüketim odaklı bir büyüme olarak karşımıza çıkıyor. İhracatın buna katkısı yüzde 3,5 civarında. İç talep 3,9 gibi bir büyüme sağladı. Tüketimimizin de büyümeye katkısı 11,6. Sanayi sektörüne baktığımızda 7.4, hizmet sektörüne baktığımızda da yüzde 14,6 gibi bir büyüme var. İnşaatta ise yüzde 7,2 gibi bir küçülme görüyoruz. Bu, sanayicimizin çalışmaya ve üretmeye devam ettiğinin bir göstergesi. Zaten ihracat rakamlarımızın artması da oradaki büyümeyi beraberinde getiriyor. Ama burada haliyle problemlerimiz var. Bu son 32 sayılı kararla ilgili olarak yaşadığımız sıkıntılar var. Bu büyümenin sürdürülebilir olması için bu problemlerimizi gidermemiz, sanayicimiz ve ihracatçımızı biraz daha rahatlatmamız gerektiğini düşünüyoruz. Dünyada enerji maliyetleri çok artıyor. Haliyle bu da ülkemizde ekstra maliyet getiriyor. Ham maddelerdeki artışlar özellikle Ukrayna Rusya Savaşı’yla o ülkelerden gelen ham maddelerdeki sıkıntılar, hepimizi etkiliyor. İnşallah bu engelleri aşarak gene ihracatın ve sanayinin üretime ve büyümeye etkisi olacağını düşünüyorum” dedi.

“GLOBAL BİR KRİZLE BERABER YÜRÜYORUZ”

Dünyanın ekonomik krizin içerisinde olduğunun altını çizen Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Biz de bir krizin içerisindeyiz. Global bir krizle beraber yürüyoruz. Pandemi süresince Türkiye’nin coğrafi yakınlığı ve iş yapma kabiliyetiyle pazar payımızı arttırdık. İhracatımız arttı. Hem kilogram bazında hem rakamsal olarak arttı. Bunu sürdürebilmek için ihracata daha fazla önem vermeliyiz. İhracatçılara daha fazla destek olmalıyız. Çünkü büyümemizi pozitif anlamda katkı sağlayacak şu an için elimizde bir turizm birde ihracat var. Turizmde savaş nedeniyle en büyük turist aldığımız ülkeler olan Rusya ve Ukrayna’dan baya bir kaybımız var. Bunu ihracatla telafi etmeye çalışacağız. Bizler vatanımızı seviyoruz. Elbette ki yapılan ihracatın bedellerini ülkemize getiriyoruz. Bu bedelleri ülkemizde de bozduruyoruz. Haliyle hammadde ithalatımız da var. Hammadde ithalatımız için de dövize ihtiyacımız var. Döviz kur farkını bankalara binde 10’a kadar olan oranlarda kur makas farkı olarak ödüyoruz. Bunların çözümü için hükümetimizden destek ve anlayış bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER