“İhracatımız 1 yıldır aralıksız artıyor”

Mayıs ayı ihracat rakamları Ankara’da yapılan toplantıyla açıklandı. Toplantıya katılan ve ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “1 yıldır aralıksız bir şekilde artan ihracat performansına sahibiz. Hem ülkemiz hem de Denizli ve DENİB ihracatlarındaki artışlar mutluluk verici” dedi.

“İhracatımız 1 yıldır aralıksız artıyor”

Mayıs ayı ihracat rakamları Ankara’da açıklandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin katılımlarıyla düzenlenen toplantıya, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı. İhracat rakamlarını değerlendiren Başkan Memişoğlu, 2020 yılının haziran ayından bu yana ihracatın aralıksız arttığını belirtti. Yakalanan ivmenin memnuniyet verici olduğunun altını çizen Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “1 yıldır aralıksız bir şekilde artan ihracat performansına sahibiz. Hem ülkemiz hem de Denizli ve DENİB ihracatlarındaki artışlar mutluluk verici. Mayıs ayında Türkiye ihracatı yüzde 65,5 artışla 16,5 milyar dolar olurken, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 109 yükselişle 341 milyon dolara ulaştı. DENİB üyelerince yapılan ihracat ise yüzde 103 artışla 255 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz sene mayıs ayında pandeminin ihracatımız üzerindeki etkisini yoğun şekilde hissetmiştik. Hedef pazarlarımızdaki kapanmalar ve alınan Kovid-19 önlemleri neticesinde 2020 yılı mayıs ayındaki ihracatımız 126 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu noktada, açıklanan rakamları 2019 yılının aynı dönemiyle de kıyaslamak gerektiğini düşünüyoruz. 2019 yılının mayıs ayında DENİB üyeleri tarafından gerçekleştirilen ihracat 244 milyon dolardı. Yani 2019 yılına kıyasla da yüzde 4,5 oranında bir ihracat artışımız söz konusu.”

“12 ayda dikkat çekici değerlere ulaştık”

31 Mayıs-1 Haziran 2020 tarihleri arasında DENİB tarafından kaydedilen ihracatın 2 milyar 827 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Başkan Memişoğlu, “Son 12 aylık ihracatta ulaştığımız rakamlar dikkat çekici. Bugüne kadar DENİB’in en yüksek yıllık ihracatı 2018 yılında 2 milyar 544 milyon dolar olmuştu. Son 12 aylık dönemde ise bu değerin üzerine çıktığımızı ve 3 milyar dolara yaklaştığını görüyoruz. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı da son 12 aylık dönemde 4 milyar dolar yaklaştı” dedi.

“ABD, DENİB ihracatında ikinci sırada”

Mayıs ayında DENİB üyeleri tarafından en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke İngiltere, ABD, Almanya, İtalya ve Fransa oldu. İngiltere ve ABD ihracatlarında önemli artışlar yaşandığını belirten Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Mayıs ayı ihracatımızda ilk sırada yüzde 257’lik artış ve 45 milyon dolar değerindeki ihracatla İngiltere yer aldı. Ardından ise yüzde 195’lik artış ve 29 milyon dolar değerindeki ihracatla ABD geldi. İngiltere ve ABD ihracatındaki artışlar oldukça önemli. Çünkü her ikisi de en önemli hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. Vurgulamak istediğim bir diğer husus da ABD’ye olan ihracatımızdaki gelişmeler. Son zamanlarda ABD, Almanya’yı bırakarak zaman zaman ikinci sırada kendine yer buluyordu. Ocak-Mayıs dönemi baz alındığında ABD, Almanya’yı geride bırakarak ikinci sırada yer aldı.”

“DENİB üyesi bin 206 firma ihracata imza attı”

Yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarına da değinen Başkan Memişoğlu, “2021’in ilk çeyreğinde ülkemiz ekonomisi yüzde 7 oranında büyümüştü. Bu büyümeye net ihracatın katkısı yüzde 1,1 oldu. Ocak-Mayıs döneminde DENİB üyesi bin 206 firma ihracat yaptı. 2021 yılında 154 ülkeye ihracata imza atan ve 22 sektörde ihracatın artmasına katkı sunan ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER