İkinci el araçlarda fiyatlar düşecek mi?

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil ve arazi araçlarının satışına yönelik düzenlemesi yürürlüğe girdi. Akça Makina Otomobil Grubu Kullanılmış Otomobil Satış Müdürü Gökhan Kaya ile Sadık Otomotiv Satış Müdürü Kamuran Yüksel, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliği değerlendirdi.

Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliğe göre; ikinci el kara taşıtı ticareti yapanlar, taşıtların satışını, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak. Bakanlık, bu tarihi 6 aya kadar uzatmaya yetkili olacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Akça Makina Otomobil Grubu Kullanılmış Otomobil Satış Müdürü Gökhan Kaya; “Yapılan son düzenlemeyle piyasalar her yönüyle etkilenecek. Aslında sektör açısından çok olumlu karşıladığım bir düzenleme oldu. Son dönemde yeteri kadar araç gelmeye başladı ama talep çok fazla olduğu için hâlâ son tüketiciye ulaşmada sıkıntılar yaşanıyordu. Bunun bir sebebi de tekrarlı satıcıların sıfır araçları çok fazla alması ve sonrasında piyasaya çok daha yüksek bedellerle sunmasından dolayı, son tüketici mağdur oluyordu. Devletin yapmış olduğu düzenlemeyle beraber 6 ay ya da 6 bin kilometre sınırı getirilmesi, kişilerin bu araçları ticari olarak para kazanma amacıyla almasının önüne geçecek. Genelleme yapmadan konuşursak; bir takım galericiler ve hatta bunu yapan bazı bayilerin önüne geçilmiş oluyor. Böylece araç bulunurluğu artacak ve son tüketici araca daha kolay ulaşacak. Aynı zamanda ikinci el piyasasında da özellikle bu 10-15 gün hatta bir ay bandında düşüşlere neden olacaktır. Çünkü elinde sıfır araç bulunduranlar 15 Eylül’e kadar bunları satmak zorunda. Yoksa 6 ay ve 6 bin kilometre kuralına takılacakları için satamayacaklar ve bir süre beklemeleri gerekecek. Dolayısıyla bu araçları ellerinde gizleyen kişiler, araçları piyasaya sürecekler. Bu da bir süre fiyatların aşağı yönlü baskılanmasına neden olacaktır. Özellikle ikinci el olarak ‘sıfır’ diye satılan araçlar konusunda önümüzdeki dönem bir fırsat olacaktır” diye konuştu.

“AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR OLACAK”

“Otomobil pazarında yaşanan arz-talep dengesizlikleri, aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına neden olmaktaydı” diyen Sadık Otomotiv Satış Müdürü Kamuran Yüksel, şunları kaydetti: “Bununla alakalı yeni düzenlemeler geliyor. Bu gelen düzenlemeyle beraber; oto galeriler, yetkili bayiiler, kiralama firmaları, aynı zamanda ticari faaliyet kapsamında ikinci el alım ve satımla iştigal eden firmalarda 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı getirildi. Bu kuralla beraber tabii ki avantaj ve dezavantajlar olacak. Bu düzenlemeyle spot piyasa engellenmeye çalışılıyor. Tabii bu, satışların düşmesi demek. Sıfır kilometre otomobil pazarı şuan çip kriziyle hâlâ devam eden bir süreçte o yüzden önümüzdeki süreçte ben satışların duracağına inanmıyorum. Çünkü hala otomobil bulmakta zorlanıyoruz. Bu konuda satışların artacağını düşünüyorum. Çünkü ikinci el otomobil pazarında hâlâ devam eden güzel politikalar var. Bu politikalarla beraber sıfır kilometre araçların satışlarına da avantaj sağlayacağını düşünüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER