“İndirim kararını, endişeyle karşılıyoruz”

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz indirimi kararını değerlendiren Denizli Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan Urhan; “Piyasa faizlerinin yüzde 20’ler düzeyinde seyrettiği bir ortamda; Kurul’un piyasa tahminlerinin üzerinde 200 baz puanlık indirim kararını, yol açabileceği sonuçlar ışığında endişeyle karşılıyoruz” diye konuştu.

“İndirim kararını, endişeyle karşılıyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 18’den yüzde 16’ya indirdi. Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Urhan; “Son açıklanan Eylül ayı enflasyonunun yüzde 19.8 olduğu ve geçen yılın düşük bazına rağmen enflasyonist baskıların küresel ölçekte de hissedilmesinden dolayı yılın son çeyreğinde gerilemesinin zor gözüktüğü ve piyasa faizlerinin yüzde 20’ler düzeyinde seyrettiği bir ortamda; Kurul’un piyasa tahminlerinin üzerinde 200 baz puanlık indirim kararını, yol açabileceği sonuçlar ışığında endişeyle karşılıyoruz. Endişelerimizin nedeni, makro ekonomik gelişmelerle uyumluluğu sorgulanabilecek bu faiz indirim kararının, yakın geçmişte tecrübe ettiğimiz üzere artan maliyetle ekonominin tüm birimlerine yansıması olasılığıdır ve en temelinde de bir toplum için en büyük ekonomik bela gördüğümüz enflasyon yatmaktadır. Enflasyon ve faiz arasındaki nedensellik ilişkisinde faizin bir sonuç olduğundan hareketle, enflasyonda anlamlı ve kalıcı bir düşüş gözlemlenmeden alınan politika faizi indirim kararlarının enflasyon sarmalını beslemesi hiç arzu etmediğimiz bir sonuç olacaktır” dedi.

“KARARIN ENFLASYONİST BASKILARI ARTTIRMASINI MUHTEMEL BULUYORUZ"

Başkan Urhan, şunları kaydetti: “Ülkemizin tasarruf açığı, yakın vadede çözülmesi zor bir sorunken,  bunun neticesinde büyümek için dış finansmana olan ihtiyacımız kabul etmemiz gereken somut bir gerçekken ve küresel enflasyonist baskılar devam ederken, alınan bu kararın finansman maliyetlerimizi arttırma olasılığını azımsanmayacak şekilde arttırdığının Kurul tarafından özenle dikkate alındığını ümit ediyoruz. Kurul kararı sonrası piyasa faizlerinde herhangi bir gevşeme gözlemlememiz ve TL’nin yabancı para birimleri karşısında, kendisine benzer ülkelerden üzüntü verecek olumsuz boyutta ayrışmasının devam etmesi, bu kararın özel sektörün ucuz finansmana erişim sorununa ne kadar çözüm olacağı yönündeki endişelerimizi ne yazık ki arttırmıştır. Yer verdiğimiz endişelerimizin ortaya çıkmaması ve politika faizinin düşürülmesiyle amaçlanan gayelere ulaşılması en büyük arzumuzdur. Bununla birlikte, mevcut makro görünümde alınan bu kararın çok riskli ve yakın dönemli tecrübelerimiz ışığında enflasyonist baskıları arttırmasını kuvvetle muhtemel buluyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER