İnfo Yatırım, iş dünyasıyla buluştu

Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği tarafından organize edilen Anadolu 500 ödül törenine sponsor olan İnfo Yatırım, ödül töreni öncesinde düzenlenen ‘İnfo Yatırım & DESİAD İş Dünyası Buluşmaları’ etkinliğinde kentteki iş insanlarıyla bir araya geldi.

1994 yılından bu yana sermaye piyasaları alanında bireysel ve kurumsal yatırımcılara hizmet veren İnfo Yatırım, Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD) tarafından organize edilen Anadolu 500 ödül töreninin ana sponsoru oldu. İnfo Yatırım, ödül töreni öncesinde Anemon Hotel'de düzenlenen ‘İnfo Yatırım & DESİAD İş Dünyası Buluşmaları’ etkinliğinde kentteki iş insanlaryla bir araya geldi.

Etkinliğin ardından açıklama yapan DESİAD Başkanı İbrahim Şenel; “İnfo Yatırım, Anadolu 500 ödül törenimizin sponsoru oldu. Bu sponsorluk kapsamında İnfo Yatırım ve Denizlili iş dünyası ile bu kahvaltılı toplantıyı organize ettik. Burada niyetimiz; İnfo Yatırım ve Denizlili iş dünyasının bileşenleriyle bir araya geldi. Burada birlikte oluşabilecek bir takım iş birliklerinin hem Denizli’ye hem İnfo Yatırım’a ne katkı sağlayabileceği, Denizli üreticisi, ihracatçısı, tüccarı, hizmet sektöründeki bütün bileşenleriyle birlikte önümüzdeki ekonomik programlar ve öngörülebilecek kadar gelecek takvimi ile ilgili iş dünyası nasıl pozisyon alır, nasıl konumlanır, bunları da uzmanların ağzından dinlemek adına düzenlemiş olduğumuz bir toplantı idi. Ben çok verimli geçtiğini düşünüyorum. İnfo Yatırım, gerçekten Türkiye’deki bu anlamda halka arz ve yatırım ile finansal destek anlamında çok yetkin ve büyük bir firma, büyük bir gurup. Bunların öngörüleri ve işleri bu. Bunların öngörülerini bunlardan dinlemek Denizli için bir kazanım oldu” dedi.

“GENEL PROBLEMİMİZ; ÖNGÖRÜLEMEZLİK"

Toplantıdaki başlıklar hakkında da açıklama yapan Başkan Şenel, şunları aktardı: “İnfo Yatırım; dünyada, Türkiye’de neler oluyor anlamında genel bir durum analizini yaptı. Yeni açıklanan teşvik paketleriyle ilgili beklentiler ne olmalı? Fed’in alacağı karara göre biz nasıl bir pozisyon alabiliriz? Bunlar da konuşuldu. Bir takım küçük tavsiyeler üzerinden konuşmalar sonlandı. Genel problemimiz; öngörülemezlik. Gerçekten 3, 4, 6, aylık periyotlarda ne olabileceğini bilsek, çok daha rahat hareket edeceğiz. Yatırım sermayelerimizin güçlü olması, benim kulağımda kalan en büyük tavsiye oldu. Döviz borçlanmasını hiç önermediler. Yatırım sermayesinin güçlü olması konusunda ana tavsiyeleri oldu.”

“BU TÜR TOPLANTILARI ÖNEMSİYORUM"

Etkinliğin güzel olduğunu söyleyen Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu; “Bence DESİAD’ın etkinlik serilerinden önemli bir parça. Mert Yılmaz’ı dinledik. İnfo Yatırım’ın görüşlerini dinledik. Faydalı bir sabah ve kahvaltı oldu. Türkiye ekonomisi çalkantılı dönemden geçiyor. Bu dönemde iş dünyası için öngörebilme ve önümüzdeki süreçler hakkında yorum yapabilme kabiliyeti çok önemli. Bu yüzden bu tür toplantıları önemsiyorum. DESİAD gibi Denizli’nin önde gelen derneklerin bu tür toplantılar yapmasını önemsiyorum. Bunlar, iş dünyasına gelecekle ilgili fikir veriyorlar. Bu fikirleri de konunun uzmanlarıyla, bu konuda bilgi sahibi olan eğitim almış insanların fikirleriyle böyle güzel toplantılarla bizlere aktarıyor. Bu yüzden DESİAD Başkanı İbrahim Şenel ve yönetim kurulunu tebrik ediyorum. Umarım Denizlimiz ve Denizli ekonomisi için faydalı olur” diye konuştu.

“BÖYLE BİREBİR BİLGİLENDİRMELERİ ÇOK KIYMETLİ BULUYORUM"

Bu tarz etkinliklerin Denizli sanayicisi, üreticisi, ticaretçisi için çok kıymetli olduğunu ifade eden Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu; şunları söyledi: “Her ne kadar bildiğimiz şeyler olsa da birebir görüşmelerde farklı etkileşimler olabiliyor. Sosyalliğin ön planda olduğu, Türkiye’nin finans merkezlerinden gelen arkadaşlarla birebir paylaşımlarda bulunduğumuz süreçler bunlar. Bizler gibi şirketlerin karar verme mekanizmasında görev alan kişiler için de böyle birebir bilgilendirmeleri çok kıymetli buluyorum. Bu vesileyle eski başkanı olduğum hala üyesi olduğum Denizli Sanayici İş İnsanları Derneği’ne bu fırsatı bize yarattığı, sunduğu için çok teşekkür ederim. Son birkaç yılda finansal enstürmanlar artık endüstriyel enstürmanların çok önüne çıktı. Bu aslında bizim gibi sanayi, reel sektör oyuncuları için çok tercih ettiğimiz şeyler değil. Yani finansal enstrümanlara kafa yormaktan işlerimizin büyümesine, ölçek büyütmesine katkı koyabileceğimiz şeylere çok vakit ayıramaz olduk. Ben bugün bu toplantıda da bunu sordum. Arkadaşlarımız da bunu dillendirdiler. Bugün yine finansal enstürmanlar üzerine dünyadaki finansal gelişmelerin ülkemizi nasıl etkileyebileceği, potansiyel etkilerin nasıl olabileceği üzerine konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalar bence değerli, dinleyiciler tarafından da karşılık buldu. Çünkü arkadaşlarımızın işi bu, uzmanlıkları bu. Bizler sonuçta üreticiyiz, sanayiciyiz. Bizler bu konularda onlar kadar yetkin değiliz. Farklı ağızlardan farklı fikirleri dinlemek bizim de onları kendi işimize uygun olarak derleyip yorum yapabilir olmak kıymetli.”

“STARTUP, LİSANSINI ALDI VE FAALİYETLERİNE BAŞLADI"

İnfo Yatırım CEO’su Ender Şahin, şunları aktardı: “İnfo Yatırım olarak ana sponsorluğunu yaptığımız bu organizasyonda amacımız sermaye piyasaları enstürmanları ve hizmetlerini Denizli iş adamlarına sunmak. Beraber ortak iş birliği ne yapabiliriz elimizdeki ürünleri ihracatçı olan şirketlerimizin katma değerini artırabilmek için nasıl yardımcı olabiliriz diye burada buluştuk. Geçen sene Sermaye Piyasası Kurulu’nun regilasyona tabii tuttuğu kitle fonlama platformu; startup, burada geçen ay itibarıyla lisansını aldı ve faaliyetlerine başladı. Bu açıkçası içerideki katılımcıların merakla soru sorduğu ve takip etmek istediği yeni bir ürün. Amacı fikir aşamasında ya da faaliyette olan startupların, yeni girişimlerin melek yatırımcılarla buluşturulmasını sağlayan bir platform. Bu platformda bireysel yatırımcılar ve nitelikli yatırımcılar da katılabiliyor. Toplam 20 milyon TL’ye kadar projenizi burada fonlayabiliyorsunuz. Uçtan uca yetki belgesine sahip olan aracı kurum, bu yatırımın projeksiyonunu, hukuksal altyapısını ondan sonraki yatırım sürecindeki fonların toplanması ve payların dağıtılması sürecini yönetiyor. İnfo Yatırım olarak bu lisansa sahip üç kurumdan biriyiz. Önümüzdeki dönemde, iki üç hafta içinde ilk projemizi platforma yükleyeceğiz. Burada amacımız, bireyleri kitlesel fonlamayla yatırımlara ve fikirlere ulaştırmak. Önümüzdeki dönem Türkiye’nin en büyük ilgi çeken sermaye piyasası enstürmanı ve ürünü bu olacak düşüncesindeyiz. O yüzden de bu toplantı biraz bundan bahsettik içeride katılımcılara.”

“DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞTIK"

Denizli’de olmanın çok keyifli olduğunu ifade eden İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz, “Yakın zamanda ve ikinci kez buradayız. Daha önce BASİAD’ın bir etkinliği için gelmiştik. Bu sefer DESİAD için geldik. Bu sabah iş insanlarıyla bir araya geldik. Genel bir dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirmeye çalıştık. Şu anda en büyük sorun; enflasyon. Halkın anladığı tabir ile hayat pahalılığı. Yüzde 50’lere varan ve yükselme eğiliminin devam ettiği enflasyon ile karşı karşıyayız. Devletin attığı bir takım adımlar var. Gıda ürünlerine KDV düzenlemesi gibi ama çok fayda edeceğini düşünenlerden değilim. Gelen enerji, elektrik doğal gaz faturalarında görüyoruz çok ciddi artışlar var. Aslında asgari ücrette hatrı sayılır bir iyileştirme yapılmıştı. Ama görünen o ki sadece yapılan zammın önemli bir kısmı enerji faturaları üzerinden maalesef geri alındı gibi pek çok üründe de fiyat artışı var. Bir kur stabilizasyonu sağlandı. Ama buna rağmen fiyatlama davranışındaki bozulma devam ediyor. Yıl sonunda yüzde 23’lerde beklenen enflasyon var. Şunu da söyleyelim, enflasyonun düşmesi demek; fiyatların düşmesi demek değil. Yüzde 50’den yüzde 25’e düşmesi demek, geçen sene 50 kilometre hızla gittiğiniz yolu bu sene 25 kilometre hızla gideceğiniz manasına geliyor, fiyatların artış hızı yavaşlayacak. Fiyatların düşmesini bekleyenler varsa ben de varım onların içinde ama maalesef öyle olmayacak” dedi.

“KUR ÖNEMLİ AMA HER ŞEY DEĞİL"

Denizli’nin bir ihracat kenti olduğuna vurgu yapan Mert Yılmaz, “Kur tabii ki önemli ama her şey değil. Rekabetçi kur söylemiyle çıktığımız yolda bugün Türkiye’de önemli bir ihracat başarısı elde edildi ama hala ithalatın da yüksek olduğu görülüyor. Benim burada anlatmaya çalıştığım şey, ben ve ekip arkadaşlarımın daha farklı alternatif kaynağa erişim ve kur riskinden korunma. Çünkü Türkiye’nin önemli sorunlarından bir tanesi maalesef şirketler kur riskini alıyor. Kur riskinden kastım şu; euro ile alıp dolarla satanın da kur riski vardır. Yani aynı para biriminden almıyorsanız ikisi de euro, aldığınız sattığınız euro, aldığınız sattığınız dolar, TL değilse kur riskiniz vardır. Hatta kur riskiniz yoksa vade riskiniz vardır. Yani karşı taraf riskiniz vardır. Malınızı satarsınız paranızı alamazsınız, o da bir risktir tabii ama Türkiye gibi ülkelerde, bu kur riski son derece önemli. Çünkü işte ithalatı dolarla olan satışı euro ile olan bir genel yapıdan söz ediyoruz. Bu kadar belirsizliğin ön plana çıktığı bir ortamda ki dünyada yani şöyle söyleyeyim fed’in adımları var, Avrupa Merkez Bankası’nın adımları var hiç hesapta olmayan jeopolitik bir risk karşımıza doğdu. Bu noktada benim bir kez daha sizin vasıtanızla burada bir arada olamadığımız dostlara, özellikle işletmelere kur riskinin kesinlikle alınmaması, bu konuda mutlaka profesyonel bir yardımın desteğin alınmasıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER