“İnşaat, 3’üncü çeyrekte ekonomik büyümenin anahtarı olacak”

‘Hazır Beton Endeksi Eylül Ayı Raporu’nu değerlendiren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yavuz Işık, “TÜİK tarafından 3’üncü çeyrek büyüme rakamları kasım sonunda açıklandığında inşaat sektörünün büyümede diğer sektörlerin açık ara önünde gittiği görülecektir” dedi.

“İnşaat, 3’üncü çeyrekte ekonomik büyümenin anahtarı olacak”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2020 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini koruduğuna işaret eden Rapor, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesinde itici güç olduğunu ortaya koydu. Konut kredi faizindeki yükselme ile birlikte konuta olan talep görece azaldı. Devam eden inşaatlar ise hızlandı. Bu gelişmelerle birlikte beklenti düzeyi eşik değerin üzerinde kalmaya devam etti. Faaliyetteki yükseliş ile birlikte Güven Endeksi’nin de artarak eşik değere yaklaşmış olması umut verici.

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME İLİŞKİN BEKLENTİ HALEN YÜKSEK"

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Hazır Beton Endeksi Eylül Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde ve dolayısıyla inşaat sektöründe geçen yıla kıyasla olumlu bir tablo söz konusudur. Endeksler içerisinde en büyük artışın Güven Endeksi’nde gerçekleştiği görülmektedir. Faaliyet Endeksi’ndeki yükseliş ile birlikte geçen yıla kıyasla tablo olumludur. Önümüzdeki döneme ilişkin beklenti hâlen yüksektir” dedi.

"İNŞAAT SEKTÖRÜ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİDİR"

Başkan Işık, “Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaatta yaşanan gelişme yalnızca sektör için değil Türkiye ekonomisinin geneli açısından önem arz etmektedir. Temmuz ayında ilk kez konut kredisi kullananların sayısı 100 bin kişiye ulaşarak rekor kırmıştı. Buna bağlı olarak temmuzda 229 bin konut satışı gerçekleşirken ağustosta 170 bin, eylülde 136 bin olmuştur. Yılın ilk dokuz ayındaki konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 34, aynı dönemdeki ipotekli konut satışları yüzde 170 artmıştır. Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde yani 3’üncü çeyrekte ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan makro konjonktür ile birlikte inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesinde halen itici güçtür. TÜİK tarafından 3. Çeyrek büyüme rakamları kasım sonunda açıklandığında inşaat sektörünün büyümede diğer sektörlerin açık ara önünde gittiği görülecektir. İnşaat sektörü barındırdığı potansiyeli, 200’den fazla alt sektörü ve 2 milyona yakın kişiye istihdam sağlayan ekosistemi ile her zaman olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotifidir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211