“İplikteki fiyat artışları enflasyon rakamlarına yansıyacak”

Avrupa Birliği ile EFTA ülkeleri, Malezya, Singapur ve Güney Kore haricindeki ülkelerden ithalatı yapılan pamuk ipliği ve sentetik ipliklere bir yıl içerisinde ikinci defa yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirildi. Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu,“Enflasyon paketinde tekstilin ağırlığı yüzde 7,21 olup bu fiyat artışları, enflasyon rakamlarına yansıyacak ve yerli tüketici de mağdur olacaktır” dedi.

“İplikteki fiyat artışları enflasyon rakamlarına yansıyacak”

16 Ocak 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan 651 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile AB ve EFTA ülkeleri, Malezya, Singapur ve Güney Kore haricindeki ülkelerden ithalatı yapılan pamuk ipliği ve sentetik ipliklere yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirildi. 22 Ağustos 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan 1475 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu defa çift katlı pamuk ipliğine de yüzde 5 ile 8 oranlarında gümrük vergisi getirildi. Türkiye’nin pamuk ipliği ithalatının yaklaşık yüzde 80’nini gümrük vergisi konan ülkelerden gerçekleştirildiğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “İthalata gelen bu ek vergi maalesef yurt içine üretim ve satış yapan firmalarımıza maliyet artışı olarak yansıyacaktır. İplikte meydana gelen bu maliyet artışının mağazadaki son ürüne kadar yansıması ve tekstil ürün fiyatlarını artıracak olması, enflasyon verilerine olumsuz bir etki yapacaktır. Artan enerji ve işçilik maliyetleri ile ağır şartlarda rekabet eden tekstil firmaları ister istemez maliyetlerdeki bu artışı fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaktır. Son zamanlarda enflasyon ile mücadele kapsamında büyük fedakârlık yapan firmaların yapacakları fiyat artışları bu fedakarlıklarını sekteye uğratacaktır. Enflasyon paketinde tekstilin ağırlığı yüzde 7,21 olup bu fiyat artışları enflasyon rakamlarına yansıyacak ve yerli tüketici de mağdur olacaktır” diye konuştu.

“TEKSTİL İHRACATÇISININ HAREKET KABİLİYETİNİ KISITLAMAKTADIR”

Kasapoğlu, şunları aktardı: “Dahilde işleme belgesi ile ithalat yapmak zorunda kalan ihracatçı için oluşan bürokratik yük, üretim ve servis hızı beklentisinin her gün daha fazla arttığı global piyasalarda mücadele eden tekstil ihracatçısının hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır. Yarattığı katma değerle ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan tekstil sanayisi, ekonomi yönetiminden destek ve kolaylık beklemektedir. Bu çerçevede, yeni gelen ek verginin kaldırılması ya da yerli üretimden alınan iplikleri kullanan ihracatçılara, ithal ipliğe gelen ek vergi oranı kadar destek verilmesi yerli üretimi teşvik edecek ve ihracatçılarımız tarafından iç piyasada üretilen ipliğin tercih edilmesini sağlayacaktır”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER