‘İş Garantili Eğitim Kursu’nun tanıtımı yapıldı

Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Eğitim Komisyonu’nun hazırlamış olduğu Mesleki Eğitimi Geliştirme Raporu’nun sunumu ve İş Garantili Eğitim Kursu’nun tanıtımı, Dedeman Otel’de yapıldı.

Makine Sanayici İş İnsanlar Derneği (MAKSİAD) makine imalat sektörünün kanayan yarası olan kalifiyeli personel sorununa çözüm için başlatmış olduğu çalışmalarını ve çözüm önerilerini yetkililere ve üyelerine aktarmak için Dedeman Otel’de organizasyon gerçekleştirdi. Etkinlikte, MAKSİAD Eğitim Komisyonu’nun hazırlamış olduğu Mesleki Eğitimi Geliştirme Raporu’nun sunumu ve 18-30 yaş arası meslek lisesi mezunlarına yönelik İş Garantili Eğitim Kursu’nun tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısına; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut Gürhan, Denizli İŞKUR İL Müdürü Fatih Işık, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, kurs öğrencileri, iş insanları ve davetliler katıldı.

“MESLEKİ EĞİTİM VE TEKNİK PERSONEL SORUNLARINA EL ATTIK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı; “MAKSİAD Yönetim Kurulu olarak bayrağı devraldığımız günden itibaren her toplantıda gündemimize aldığımız mesleki eğitimi geliştirme ve kalifiyeli personel yetiştirme, bizim her zaman kendimize görev bildiğimiz hususlarından başında gelmiştir. Personel sorununun çözümü için başlattığımız Mesleki Eğitim Kursumuzun ilk yarısı neredeyse bitmek üzere, bu genç arkadaşları hem meslek sahibi yapmış olmak hem de sektörümüze yeni personeller kazandırmak üretim hızımıza pozitif bir ivme kazandıracaktır.  İŞKUR Müdürümüz Fatih IŞIK’ın, Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’ın ve Milli Eğitim Müdürü’müz Süleyman Ekici’nin verdiği desteklerle başlattığımız İş Garantili kursumuzun ikincisini de önümüzdeki ay başlatıyoruz. CNC Torna, Kaynak, Otomasyon- Yazılım gibi sektörümüzün en önemli alanlarında kurslar açmış olacağız ve mümkün olan seviyede personel sıkıntısını gidermiş olacağız. Bu kurslarımıza başvuran gençlerimiz iş garantisi ile eğitim alırken maaş da alacaklar ve mesleğe başladıklarında asgari ücretle değil daha dolgun maaşlarla çalışacaklar. 26 öğrencimiz kurslarımıza başladı. Bizim amacımız gençlere meslek kazandırmak ve sektörümüzün imalatını hızlandırıp ihracatını arttırmak, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktır. Teorik eğitimlerini tamamlamış mezun olmuş fakat pratikte eksiklikleri olan gençlerimiz deneyimli olmadıkları için işe başlayamıyor” şeklinde konuştu.

“TÜM KURUMLAR YANIMIZDA”

Başkan Sarı; “Mesleki eğitim çalışmamızı destekleyen, eğitim komisyonumuz için bizlere birer temsilci atayan bizlerden hiç bir zaman desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Ali Fuat Atik’e,  kurucularımızdan Denizli Milletvekilimiz Sayın Şahin Tin’e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’a, Merkezefendi Belediye Başkanı’mız Sayın Şeniz Doğan’a, Pamukkale Belediye Başkanımız Sayın Avni Örki’ye Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Süleyman Ekici’ye İŞKUR Müdürümüz Sayın Fatih Işık’a, Ticaret Odası Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan’a, Sanayi Odası Başkanımız Sayın Müjdat Keçeci’ye, DENİB Başkanımız Sayın Hüseyin Memişoğlu’na ve tüm üyelerimize verdikleri desteklerden çok teşekkür ediyoruz. Hep yanımızda oldular ve sektörümüzü desteklediler” dedi.

“MAKSİAD’I YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Gençler için atılan bu hamle Denizlimize hayırlı olsun. Heyecanlandım. Önemli bir konuda bizler de destek olduk. Bu projeyle mezun olan öğrenciler sanayimizde ticaretimizde yer alacak. Bu öğrenciler ara eleman değil ana elamanlardır. Nitelik konusunda atılan bu adım Denizlimize hayırlı olsun. MAKSİAD’ı yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ BİR KONUDA ADIM ATILMIŞ”

MAKSİAD’ı kutlayan Vali Ali Fuat Atik; “ Öncelikle bu etkinlik ve kurslar adına MAKSİAD’ı kutluyorum. Önemli bir konuda adım atılmış. Bizler de hep destek olduk ve olmaya devam edeceğiz. Denizli’de iş gücüne katılacak bu gençlerimizle daha iyi adımlar atılacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER